کد خبر: ۱۲۱۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش سقف صدور ضمانتنامه تعاونی‌ها گفت:خط اعتباری ۱۱۰ میلیارد تومانی از اسفند ماه برای تولید ماسک و گان و دستکش و... در اختیار تعاونی ها قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدکبیری، معاون تعاون وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی با حضور در مراسم وبینار بین‌المللی تجربه‌نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی در کشورهای منتخب با اشاره به اینکه به کمک صندوق نوآوری و شکوفایی، بانک توسعه تعاون یک خط اعتباری برای تعاونی‌های دانش بنیان ایجاد شده است گفت: بر این اساس  تعاونگران در تعاونی‌های دانش بنیان می‌توانند به تمامی شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشور مراجعه با کمک صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون فرآیند اخذ تسهیلات را با نرخ ترجیحی تسهیل کنند.

وی با اشاره به افتتاح اتحادیه تعاونی های تسهیل گر گفت: اتحادیه تعاونی‌های تسهیل‌گر افتتاح می‌شود و درمجموع 41 تعاونی در سراسر کشور تشکیل می‌شود. این خبر موید این است که سیاست وزارت تعاون برای محرومیت‌زدایی و توسعه مناطق روستایی از طریق تشکیل تعاونی‌های روستایی و رساندن محصولات تعاونی‌های خرد به بازارهای مصرف از طریق بنگاه‌های پیشران با کمک این اتحادیه تسهیل‌گری رخ می‌دهد و اولین طرح به صورت آزمایشی در سیستان و بلوچستان خواهد بود و این مصوبه در سیاست اقتصاد مقاومتی خواهیم داشت.

کبیری با بیان اینکه94 هزار تعاونی در کشور فعال است افزود:   بیش از 94 هزار تعاونی فعال در سراسر کشور در سه حوزه تولیدی، توزیع و خدماتی فعال هستند که 54 درصد در حوزه تولیدی فعالیت می‌کنند.

وی درباره سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کشور گفت: تعیین سهم اقتصاد تعاونی از جی دی پی کشور در اختیار وزارت تعاون نیست و با مذاکراتی که با مرکز آمار برای تعیین سقف سهم بخش تعاون در حوزه‌های مختلف و از طریق سامانه جامع و هوشمند تعاونی‌های کشور اطلاعات لازم را در اختیار مرکز آمار قرار می‌دهیم.

معاون تعاون وزارت تعاون ادامه داد: در شرایط موجود کشور که شاهد پیامدهای منفی کووید 19 در کشور و تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر کشور، براساس تجربیات جهانی تعاونی‌ها هستند که می‌توانند به افزایش تاب آوری اقتصادی کشور کمک کنند و جذب سرمایه‌های خرد مردمی در اقصی نقاط کشور و ایجاد اشتغال پایدار منطقه‌ای موفق باشند.

وی درباره تسهیلات به تعاونی‌ها گفت: بانک توسعه تعاون، بانک تخصصی تعاونی‌ها است که سال گذشته بیش از 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است که طبق اساسنامه باید 70 درصد آنها به تعاونی‌ها پرداخت شود.

کبیری ادامه داد: در کنار اینکه دولت  سیاست‌هایی برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی داشته است. تعاونی ها  می توانند در جهت  تثبیت و نگهداری نیروهای کار در بنگاه‌های اقتصادی  برای جذب تسهیلات به سامانه کارا مراجعه کنند.  با مذاکره وزیر تعاون با صندوق توسعه ملی به زودی خبری خواهیم داد که در کنار تسهیلات بانک توسعه تعاون بتوانیم از محل این صندوق در اختیار تعاونی‌ها قرار دهیم.سقف صدور ضمانتنامه تعاونی‌ها توسط صندوق ضمانت‌گذاری تعاون به میزان 75 درصد افزایش یافت.

وی اظهارداشت: به محض اینکه بیماری کرونا شیوع یافت با جامعه تعاونگران گفت و گو کردیم و تولیدات آنها در بخش‌های مختلف که سلامت کشور به آن نیاز داشت همچون تولید گان، دستکش و مواد ضدعفونی کننده با استانداردهای لازم هدایت کردیم.از طریق خط اعتباری لازم 110میلیارد تومانی با همراهی صندوق کارآفرینی امید و بانک توسعه تعاون این منابع در اختیار تعاونی‌های فعال در این بخش قرارگرفت و از اسفندماه تا کنون ظرفیت تولید تعاون در این بخش‌ها دو برابر افزایش یافت. تعاونی تامین نیاز که متشکل از تعاونی‌ها و بنگاه‌های تولیدکننده پوشاک هستند خطوط تولید خود را تغییر دادند و به کمک شبکه بهداشت کشور آمدند.

وی درباره کمک به تعاونی‌های آسیب دیده از کرونا گفت: ادارات کل مشکلات تعاونی‌ها را رصد می‌کنند و اگر مشکلی بود به بانک توسعه تعاونی و صندوق ضمانت‌گذاری تعاونی معرفی می‌شود.

به گزارش تسنیم، این وبینار با حضور نمایندگان کشورهای مختلف از چین، فرانسه، ساحل عاج، اسپانیا، هندوستان و چین برگزار شد که تجربیات تعاونی‌های موفق ارائه شد.

در حاشیه این وبینار امضای تفاهم‌نامه‌ای بین «محمد شریعتمداری» وزیرتعاون و «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به منظور حمایت بیشتر از تعاونی‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌های دانش بنیان تعاونی در سراسر کشور که نتایج آن در تابستان اطلاع‌رسانی می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب ها: تعاون ، وزارت کار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار