کد خبر: ۲۴۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۷
با وجود افزایش نزدیک به ۲۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز، با ورود اولین جبهه هوای سرد زمستانی گاز بخشی از شهرها قطع شد، اما علت این قطعی‌ها، کمبود گاز نیست بلکه بخشی از گاز در جنوب کشور حبس شده است.
در طول دو سال گذشته رکوردهای جدید در حوزه تولید گاز طبیعی در بخش بالادستی صنعت نفت به ثبت رسیده به طوری‌ که با بهره برداری از طرح توسعه فاز ۱۲، ۱۵ و ۱۶ و بخشهایی از فاز ۱۷ و ۱۸ و حفاری چاه‌های جدید در حوزه زاگرس جنوبی، ظرفیت تولید گاز ایران روزانه حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی ایران به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است که پیش بینی می‌شود تا سال آینده با بهره برداری از طرح توسعه کامل فاز ۱۷ و ۱۸ و سپس بخشی از طرح توسعه فاز ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی، حدود ۷۵ میلیون متر مکعب دیگر به ظرفیت تولید روزانه گاز ایران افزوده شود.

افزایش قابل توجه تولید گاز طبیعی ایران حتی با واکنش موسسات معتبر بین‌المللی نفت و گازی جهان روبرو شده به طوری که موسسه انی ایتالیا اخیرا با انتشار گزارشی با اشاره به رشد ۷ درصدی تولید گاز کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی از پیشی گرفتن ایران از قطر با تولید حدود ۱۵۱ میلیارد مترمکعب گاز خبر داده است.

این افزایش تولید گاز حتی مورد تائید مسئولان شرکت ملی گاز ایران هم قرار گرفته و براساس آمارهای ارائه شده از سوی این مجموعه از محل افزایش تولید گاز از ابتدای سال‌جاری با عرضه حدود ۴۶.۵ میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاه‌های برق در مجموع بیش از ۷ میلیارد مترمکعب گاز بیشتری به نیروگاه‌ها ارسال شده است.

زمستان شرکت گاز را غافلگیر کرد

به گزارش مهر، براساس آمارهای ارائه شده از سوی مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت گاز در طول هفته جاری مصرف روزانه گاز کشور به حدود ۶۴۵ میلیون مترمکعب در روز رسیده که از این میزان سهم مشترکان خانگی و تجاری حدود ۴۴۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

از سوی دیگر در حالی که رشد مصرف گاز زمستانی از قبل پیش بینی شده بود و با وجود افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و سایر میادین مستقل گازی، اما شبکه گاز کشور بار دیگر ناپایدار شد و قطعی و افت فشار گاز در نقاط مختلف کشور به ویژه شهرها و روستاهای غرب ایران همچون استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و چند استان دیگر به ثبت رسیده است.

سید حمید فانی یزدی مدیرعامل شرکت گاز کرمانشاه با بیان اینکه در روزهای گذشته با افت فشار گاز در استان رو به رو بودیم، گفته است: در طول هفته جاری گاز شهرستان پاوه قطع شده است.

همزمان با قطع گاز در شهرهای غرب کشور، افت فشار گاز در جایگاه‌های CNG و اعمال محدودیت در گازرسانی به صنایع مختلف از جمله کارخانه‌های سیمان و نیروگاه‌های برق گزارش شده است.

دامنه‌های افت و فشار قطعی گاز هفته جاری حتی به تهران هم رسید و شرکت گاز استان تهران با انتشار اطلاعیه ای از قطع گاز ۹ ساعته در سطح منطقه یک شهر تهران خبر داده که در این اطلاعیه دلایل قطع گاز در اوج سرمای زمستان اعلام نشده است.

در این بین در حالی شاهد قطع گاز مشترکان مختلف در روزهای پایانی پاییز هستیم که مسئولان شرکت ملی گاز ایران از ابتدای سال‌جاری تاکنون از تامین پایدار و به موقع گاز مشترکان در فصل زمستان سال‌جاری خبر داده بودند.

علت قطعی گاز، کمبود گاز نیست

با قطع و اعمال محدودیت گسترده گاز مشترکان خانگی، تجاری، صنایع، نیروگاه‌ها و جایگاه‌های سی. ان. جی در طول هفته جاری و در حالی که رکورد تولید گاز ایران در بخش بالادستی شکسته است، سئوالی که مطرح بوده، اینکه علت قطع گاز مردم با وجود افزایش تولید این حامل انرژی چیست؟

بر اساس اعلام شرکت انتقال گاز ایران، در سال جاری باید پنج تاسیسات جدید تقویت فشار گاز در مدار بهره برداری قرار می‌گرفت که با راه‌اندازی این ایستگاه‌ها در مجموع ظرفیت عملیاتی انتقال گاز کشور روزانه حدود ۸۰ میلیون متر مکعب افزایش پیدا می‌کرد.

اما عملا این تاسیسات تقویت فشار گاز به طور کامل وارد مدار بهره برداری نشده‌اند که این موضوع منجر به حبس گاز در جنوب کشور و به ویژه پارس جنوبی شده است به طوری که در برخی مواقع گاز به جای تزریق به شبکه سراسری، گازها روانه مشعل شده و سوزانده می شوند.

علاوه بر این، هم اکنون در حوزه دیسپچینگ و انتقال گاز کشور یک سردرگمی وجود دارد به طوری‌ که آرایش فعلی شبکه انتقال گاز مانع انتقال کامل گاز تولیدی از فازهای پارس جنوبی و سایر میادین گازی از جنوب به شمال و شمال غرب کشور شده است.

به دلیل عدم استقرار یک مدیریت یکپارچه در حوزه انتقال و توزیع در سطح شرکت ملی گاز با اولین افزایش مصرف زمستانی ذخیره گاز موجود در خطوط لوله اصلی به شدت کاهش یافته که این موضوع منجر به قطع و افت فشار گاز شده است.

نکته قابل توجه آنکه در طول دو سال پایانی فعالیت دولت گذشته با وجود عدم افزایش حتی یک متر مکعب گاز طبیعی در بخش بالادستی اما با مدیریت شبکه انتقال، توزیع و دیسپچینگ، گاز هیچ یک از مشترکان خانگی و تجاری قطع نشد.

منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: