کد خبر: ۳۸۹۰۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲
معمولا در فصل تابستان به دلیل ازدیاد مصرف برق تهدید خاموشی کشور را دنبال می کند، اما گویا امسال شرایط بحرانی‌تر از سال‌های قبل است؛ چراکه از هم اکنون صحبت‌هایی مبنی بر خاموشی تابستان می‌شود.
به گزارش ایسنا، علی‌رغم این‌که ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید قرار است وارد مدار شود اما با این وجود نگرانی هایی برای تامین برق سال ۱۳۹۶ وجود دارد و به گفته محسن طرز طلب مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی اگر مصرف به همین روال پیش برود و نیروگاه‌ها در تاریخ مقرر وارد مدار نشود، احتمال ناشی از کمبود تولید وجود دارد.

او با بیان اینکه این موضوع موجب نگرانی گسترده شرکت های برق شده است، اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید تا قبل از انتخابات کل تعمیرات نیروگاه‌ها انجام شود که تاکنون ۳۱ درصد کار به پایان رسیده است.

طرزطلب اعتبار تعمیر و نگهداری تمام نیروگاه‌های دولتی و خصوصی کشور را ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان دانست و عنوان کرد: ۶۰ هزار مگاوات کل نیروگاه‌های نصب شده در کشور است که ۸۹ هزار مگاوات باید تعمیر شود.

طبق آمارهای موجود از مجموع برق تولیدشده در کشور تا ۳۳.۷ درصد در بخش خانگی، ۳۱.۵ درصد در بخش صنعت، ۹.۴ عمومی، ۱۶.۱ درصد در بخش کشاورزی، ۲.۱ درصد بخش روشنایی معابر و ۷.۳ درصد در بخش تجاری استفاده می‌شود که می‌توان با بازنگری قوانین، فرهنگ سازی، اصلاح قیمت، استفاده از تجهیزات کم مصرف وضعیت موجود را در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی تغییر داد.

باید گفت که بخش خانگی ۷۷۷ میلیارد و ۹۲۶ میلیون کیلووات ساعت از مصرف را به خود اختصاص داده است. روشنایی خانه‌ها نیز سالانه ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت برق را به خود اختصاص داده که تولید این مقدار برق معادل ۲۰ میلیون بشکه نفت خام است.

در سال گذشته یک مصرف برق با یک رکوردشکنی مواجه شد اما با مدیریت ۲۰۰۰مگاوات ایران توانست پانزدهمین سال بدون خاموشی را پشت سر بگذارد اما پیش‌بینی‌های امسال حاکی از این است که باید تدابیر بیشتری در این زمینه لحاظ شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار