کد خبر: ۴۵۶۱۸
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
عریان کردن بانوان مسافر به بهانه بازرسی در گرجستان
سیر و سیاحت ایرانیان ایین بار در سرزمین گرج‌ها حاشیه همراه بود تا عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان انتقاد کند و بگوید: متاسفانه زنان ایرانی را به بهانه بازرسی در ملاء عام عریان کرده‌اند!
ماجرای زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس چه بود؟!
سیر و سیاحت ایرانیان در سرزمین گرج‌ها بعضا حواشی‌ای نیز به دنبال دارد؛ سه شنبه 29 فروردین ماه بود که ولی داداشی عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان انتقاد کرد؛ نماینده مردم آستارا در این رابطه گفت: متاسفانه زنان ایرانی را به بهانه بازرسی در ملاء عام عریان کرده‌اند که شاهدان عینی در این باره وجود دارد.
به گزارش تجارت آنلاین از میزان،  گرجستان کشوری در قفقاز اوراسیاست؛ در چند سال اخیر این کشور شاهد ناآرامی‌های سیاسی و نظامی بوده است؛ در سال 2003 کودتای مخملی در این کشور رخ داد؛ در سال 2008 نیز میان قوای این کشور و ارتش روسیه بر سر منطقه اوستیا جنگ درگرفت.
 با این حال در سال‌های اخیر این کشور بسترهای صنعت توریسم خود را تقویت کرده و سالانه درآمد سرشاری را از جذب گردشکر کسب می‌کند؛ ایرانیان نیز سهم قابل توجهی در درآمد توریستی گرجستانی‌ها دارند و تفلیس پایتخت این کشور به یکی از مقاصد گردشگری ایرانیان تبدیل شده است.
 
*زنان ایرانی را به بهانه بازرسی عریان کردند!
 اما این سیر و سیاحت ایرانیان در سرزمین گرج‌ها بعضا حواشی‌ای نیز به دنبال دارد؛ سه شنبه 29 فروردین ماه بود که ولی داداشی عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان انتقاد کرد؛ نماینده مردم آستارا در این رابطه گفت: متاسفانه زنان ایرانی را به بهانه بازرسی در ملاء عام عریان کرده‌اند که شاهدان عینی در این باره وجود دارد.
 داداشی با بیان اینکه دستگاه‌های سیاست خارجی اگر شاهدان را بخواهند می‌توان آن‌ها را معرفی کرد، افزود: عزت، شرف و غیرت ایرانی کجا رفته است، تا کی می خواهیم در این زمینه کوتاهی کنیم.
 عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چرا باید در برابر کشورهایی که با شهروندان ایرانی به صورت خصومت آمیز برخورد می کنند؛انفعالی رفتار شود،لذا از هیات رئیسه مجلس درخواست می کنم که این موضوع را از وزارت خارجه پیگیری کند.
 مسعود پزشکیان نایب رئیس خانه ملت که در جلسه فوق ریاست مجلس را برعهده داشت در پاسخ به تذکر داداشی گفت: اگر مدرکی در این باره وجود دارد به معاون امور مجلس وزارت خارجه ارائه شود. روابط جمهوری اسلامی ایران با کشور گرجستان مناسب است؛ لذا اگر مدرکی در این خصوص وجود دارد به دستگاه دیپلماسی ارائه شود.
 
* همزمانی سفر ظریف به گرجستان با حواشی فرودگاه تفلیس
 اما نکته جالب توجه در این رابطه آن بود که در همان زمانی که ولی داداشی در صحن علنی مجلس از حرمت شکنی بانوان ایرانی در فرودگاه تفلیس گلایه می‌کرد و دستگاه دیپلماسی کشورمان را به واکنش مناسب در این رابطه فرا می‌خواند، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفری منطقه‌ای در تفلیس به سر می‌برد و قرار بود تا دقایقی دیگر به دیدار گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان برود؛ گویا اخبار مجلس ایران فی‌الفور به تفلیس رسیده بود؛ به گونه‌ای که در دیدار نخست‌وزیر گرجستان و ظریف، کویریکاشویلی ضمن ابراز تعجب از شنیدن موضوع حرمت نگذاشتن به شئونات زنان مسلمان در گرجستان گفت: دستور خواهم داد، این موضوع زود بررسی شود. نمی توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود، فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می‌نگرند.  
 
 
 *واکنش اینستاگرامی ظریف به ماجرای فرودگاه تفلیس
 به فاصله 48 ساعت پس از این فعل و انفعالات، وزیر امور خارجه کشورمان در اظهارنظری به سوال یکی از مخاطبانش در اینستاگرام در مورد بازرسی بدنی بانوان ایرانی در فرودگاه تفلیس پاسخ داد. ظریف در این اظهارنظر به این کاربر اینستاگرام که درباره بازرسی بدنی از بانوان ایرانی در گرجستان سوال کرده بود، نوشت: "سلام دوست عزیز. بنده در ملاقات نخست وزیر، رئیس مجلس و وزیر خارجه (گرجستان) نسبت به برداشتن روسری و مانتوی چند تن از بانوان ارجمند ایرانی به هنگام بازرسی در تعطیلات نوروزی اعتراض کردم. همه مقامات اطمینان دادند که بررسی خواهند کرد چون چنین اقدامی خلاف سیاست آنهاست و حتما اقدام لازم برای جلوگیری از تکرار آن به عمل خواهند آورد".
 در همین رابطه یکی از سایت ها نوشت: شاهدان عینی که از گرجستان به ایران بازگشتند اشاره کرده‌اند که هنگام خروج از فرودگاه تفلیس از زنان خواسته می‌شود شال و مانتو بلند دکمه‌دار که برای مقامات محلی گرجی در فرودگاه این کشور حکم بارانی و شال گردن دارد را درآورده و روی دستگاه ایکس‌ری قرار دهند. این درخواست در حالی است که زنان محجبه از قبل آمادگی و اطلاع لازم در رابطه با قوانین این کشور را در فرودگاه ندارند و قطعا با شرایط نامناسبی رو به رو خواهند شد.
 
*نخست وزیر گرجستان هم به ایران آمد
کمتر از یک هفته پس از حواشی مرتبط با نحوه برخورد ماموران فرودگاه تفلیس با بانوان محجبه ایرانی، گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان در راس یک هیئت سیاسی و اقتصادی در سفری از پیش برنامه ریزی شده به ایران آمد و برای همگان ثابت شد که روابط تفلیس و تهران از استحکامات بالایی برخوردار است و با حواشی خدشه دار نمی‌شود؛ چه اینکه در کمتر از یک هفته مقامات عالی رتبه دو کشور به کشورهای یکدیگر سفر کردند و دیدار روز 29 فروردین ظریف از گرجستان در روز 2 اردیبهشت از سوی نخست وزیر این کشور پاسخ گفته شد.
 
* هیچ گزارشی به سفارت واصل نشده
 اما دیروز که به نظر می‌رسید مباحث مرتبط با نحوه برخورد ماموران فرودگاه تفلیس با بانوان محجبه ایرانی پس از دو هفته به دست فراموشی سپرده شده است، حسن قشقاوی معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه طی مصاحبه‌ای در خصوص آخرین اقدامات و پیگیری‌های صورت گرفته به منظور بررسی موضوع برخورد نامناسب با بانوان گردشگر ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان توسط وزارت امور خارجه کشورمان، اظهار کرد: از آقای داداشی، نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری دقیق‌تر موضوع درخواست کردیم که اگر مدارکی در دست دارند ارائه کنند که تا این لحظه مدرکی از سوی وی دریافت نکرده‌ایم.
 وی خاطرنشان کرد: طی تماسی که با سفیر کشورمان در گرجستان انجام شده، وی اذعان کرده که تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر چنین اتفاقی رخ داده باشد به سفارتمان ارائه نشده است.
 همین نکته را چند ساعت بعد یکی دیگر از مسئولان وزارت امور خارجه از منبعی دیگر اعلام کرد؛ بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی دیروز در جریان نشست دوهفتگی خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی پیرامون سرانجام بررسی حواشی فرودگاه تفلیس گفت: بررسی خود من که با  کنسول قبلی ایران در تفلیس صحبت کردم نشان داد که تا چند ماه پیش هیچ گونه گزارشی مبنی بر ایجاد مشکل برای گردشگران ایرانی در فرودگاه‌‌های گرجستان به سفارت ایران واصل نشده بود.
 قاسمی البته این را هم گفت که ظاهراً یکی دو مورد به دلیل عدم آشنایی گمرک گرجستان که ناشی از حساسیت‌های امنیتی بود اتفاق افتاده که با توجه به همزمانی این موضوع با حضور ظریف در گرجستان هماهنگی‌هایی در این رابطه در سطوح عالی انجام شد و مقرر شد مأموران و مسئولان گرجستانی با توجه به فرهنگ و مشخصات بانوان ایرانی مراقبت‌های بیشتری را در این رابطه به عمل آورند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار