کد خبر: ۴۵۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
فروش آزاد کتاب های ممنوعه در غرفه های برخی ناشران
سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به نیمه رسید و مسئولان نمایشگاه سعی دارند این دوره را در آرامش و سکوت برگزار کنند در حالی که هیچ سالی نمایشگاه کتاب بی‌حاشیه نبوده است.
ردپای خواننده های لس آنجلسی در نمایشگاه کتاب تهران!
ارائه کتاب‌هایی با محتوای نامناسب یا بعضا بدون مجوز به نمایشگاه کتاب از اتفاقاتی است که نیازمند نظارت هر چه بیشتر است.
به گزارش تجارت آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به نیمه رسید و مسئولان نمایشگاه سعی دارند این دوره را در آرامش و سکوت برگزار کنند در حالی که هیچ سالی نمایشگاه کتاب بی‌حاشیه نبوده است و این اتفاق به مدیریت و برنامه‌ریزی آنها بستگی دارد.
هر چه تلاش کردیم از محتوای کتاب‌های امسال چشم‌پوشی کنیم اما متاسفانه برخی غرفه‌‌داران همانند سال گذشته آثاری را در غرفه‌های خود جای داده‌اند که لازم بود این گزارش نوشته شود تا شاید تلنگری به مسئولان مربوطه زده شود.
یکی از انتشاراتی‌ها با عنوان (ن) که سابقه چندان جالبی ندارد امسال نیز اقدام به توزیع آثاری با مضمون «ابتذال»، «پوچ گرایی» و... کرده است.
کتاب این انتشاراتی که ترجمه شده از رمانی عربی است به صورت واضح به مسائل جنسی می‌پردازد.
همچنین شنیده شده آثار سیدمهدی موسوی شاعر اصلی ترانه‌های شاهین نجفی مرتد، در نمایشگاه کتاب امسال حضور پررنگی داشته است.
اما وجود آثار یکی دیگر از شاعران در این دوره جای تعجب دارد یغما گلرویی از دیگر شاعرانی است که خود نیز از شعرای «جنسی سرا» می‌باشد و آثار وی در نمایشگاه امسال کتاب تهران حضور دارد.
یکی دیگر از کتاب‌هایی که در این گزارش به آن اشاره می‌کنیم کتابی از اشعار شهیار قنبری است فردی که پیش از انقلاب و بعد از انقلاب با خواننده‎های لس آنجلسی همکاری بسیار دارد.
اما این پایان ماجرا نیست همایون امیرزاده سخنگوی سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب در گفتگو با خبرنگار ما درباره توزیع و فروش این کتاب‌ها با بیان حرف‌های تکراری که هر سال در قبال این اتفاقات گفته می‌شود، در خصوص فروش و توزیع  این چنین کتاب‌ها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب، تصریح کرد: وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز دو شیوه متفاوت دارد؛ ابتدا صدور مجوز پیش از چاپ و دیگری مجوزی که می‌توانند بر اساس آن، کتاب را منتشر کنند.
کتابی مجوز چاپ را بگیرد اما مجوز اعلام وصول را نگیرد از نظر ارشاد غیرقانونی است و ورودش به نمایشگاه کتاب غیرقانونی است. برخی از ناشران این کار را کردند و با آنها برخورد شد. باید با کسانی که کتابی را که اعلام وصول ندارد در نمایشگاه کتاب به فروش می‌رساند طبق آیین‌نامه برخورد شود.
در این مورد باید بررسی شود این کتاب واقعا مجوز دارد یا نه؟ اما در مواقعی اتفاق می‌افتد که کتابی مجوز اعلام وصول دارد اما محتوا مناسب نیست؛ این خطای انسانی است که به خاطر حجم بالای صدور مجوز اتفاق می‌افتد اما با اعلام وجود چنین کتاب‌هایی، بار دیگر در چرخه نظارت قرار می‌گیرد.  
امیرزاده در برخورد با غرفه‌داران متخلف خاطرنشان کرد: کتاب‌ها برای ورود به نمایشگاه دو مسیر را طی می‌کنند، مسیر اول تذکرات صنفی است که مربوط به خود صنوف می‌شود و دیگری مباحث نظارتی می‌باشد که نظارت حاکمیتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خودش باید صیانت کند و به همین دلیل اگر کتابی خارج از چارچوب آیین‌نامه و ضوابط وارد شده باشد، با آن برخورد می‌کنیم.نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار