کد خبر: ۴۷۶۳۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۵
بازخوانی بخشی از کتاب خاطرات "آقای سفیر"
یکی از شرایط تندروهای چپ مجلس ششم برای اینکه به آقای خرازی وزیر امورخارجه وقت رأی اعتماد بدهند این بود که ظریف از معاونت حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه عزل شود.
عزل ظریف؛ شرط تندروها برای رای اعتماد به وزیرخارجه!
یکی از شرایط تندروهای چپ مجلس ششم برای اینکه به آقای خرازی وزیر امورخارجه وقت رأی اعتماد بدهند این بود که ظریف از معاونت حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه عزل شود.
 به گزارش تجارت آنلاین از میزان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه فعلی کشورمان پیشتر سفیر ایران در سازمان ملل متحد بود. او در بخشی از کتاب خاطرات خود با عنوان «آقای سفیر» توضیح می‌دهد که حوزه سیاست خارجی در زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی کاملاً عکس این دوره بود؛ یعنی جناح راست گرایش معتدل‌تر و جناح چپ گرایش تندتری داشت و با اینکه او - به قول خودش - هیچگاه در جناح راست نبود اما افراد جناح چپ - باز به قول او - که آن زمان تندروتر بودند به‌خاطر گرایش‌ معتدلش رابطه خوبی با ظریف و امثال او نداشتند.
 به قول ظریف عجیب‌تر اینکه حتی بعدها در دوره دولت های هفتم و هشتم که افراد چپ گرایش معتدل‌تری در سیاست خارجی پیدا کردند باز هم رابطه‌شان با افرادی مانند ظریف خوب نشد و در زمان {مرحوم} آقای هاشمی، دوستانی که هم‌خط رئیس دولت های هفتم و هشتم بودند با سیاست - به قول ظریف - اعتدال او مخالفت می‌کردند. ص135
 البته وزیر خارجه فعلی در کتاب «آقای سفیر» به این موضوع نیز اشاره می کند که بیشتر تندروی‌ها از لانه جاسوسی گرفته تا قضیه مکه و ممانعت از روابط با مصر به‌دست جناح چپ صورت‌گرفت.
 ظریف در ادامه به خاطره‌ای اشاره می‌کند و می‌نویسد روزی به رئیس دولت های هفتم و هشتم به شوخی و جدی گفته است که زمانی دوستانتان بخاطر اینکه ما حرف های معتدل می زدیم، با ما مخالف بودند. حالا که هم خودشان همان حرف های ما را می زنند هنوز با امثال من بد هستند.
 وزیر خارجه فعلی در کتاب خود نمونه‌ای هم می آورد. مثلا در دولت هشتم یکی از شرایط تندروهای چپ مجلس ششم برای اینکه به آقای خرازی وزیر امور خارجه وقت رأی اعتماد بدهند این بود که ظریف از معاونت حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه عزل شود.ص 136
 ظریف به این نکته هم اشاره می کتد که پیشنهاد اعطای نشان لیاقت به او و کمال خرازی پس از برگزاری اجلاس سران در تهران در زمان دولت هشتم در هیئت دولت با مخالفت اکثر وزرا روبرو شد. ص 138


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار