کد خبر: ۵۰۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
کتاب «کیوگن، نمایش‌های شاد ژاپنی» منتشر شد.
به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، فرهنگستان هنر کتابی از نمایش‌های شاد ژاپنی با عنوان «کیوگن» منتشر کرد. این کتاب نوشته دان کنی و ترجمه آزاده سلحشور توسط موسسه تألیف ، ترجمه و نشر آثار هنری «متن» منتشر شده است.
 
دان کنی نویسنده کتاب در ابتدای این مجموعه توضیحی درباره این نوع نمایش ارائه می‌دهد. وی در بخشی از پیش‌گفتار مؤلف نوشته است: «کیوگن قطعه‌ای طنز گونه است که همراه با نمایش نُوو پدید آمد و گسترش یافت. هر دوی این فرم‌های نمایشی طی دوران «مورماچی» کامل شدند و به شکوفایی رسیدند. گفت‌وگوهای  کیوگن به شکل سنتی زبان محاوره‌ای رایج در دوران خود است در حالی که گفت‌وگوهای نمایش نُوو از ادبیات غنی‌تری برخوردار است.
 
 وی در ادامه پیشگفتار به «ایزومی» و «اُکورا» دو مکتب موجود در این گونه نمایشی اشاره کرده تفاوت اصلی میان این دو کتب را در چگونگی استفاده از زبان می‌داند که در ُکورا زبان کاربردی قدیمی تر است و همچنین چگونگی استفاده از صدا نیز در این دو مکتب متفاوت است و تفاوت در جایی آشکار تر می شود که خط داستان در هر دو نمایش یکی نیست.
وی در بخش دیگری اشاره می‌کند: واژه کیوگن بیشتر به اشتباه به معنی میان پرده خنده دار تعبیر و یا به کلمات مسخره ترجمه شده است که به شدت به هر دوی آن‌ها اعتراض دارم. کیوگن در تمام جنبه‌های کمدی در وسیع‌ترین مفهوم جهانی اتفاق می‌افتد، بنابراین اگر باید نامی یا اصطلاحی بر روی این هنر گذاشته شود من قطعات شاد یا نمایش‌های شاد را ترجیح می‌دهم. نویسنده سپس به مجموعه‌ای از نسخه‌های کیوگن اشاره می‌کند که برای تالیف و تدوین این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است.
در توضیح پشت جلد کتاب نوشته شده است : هنرهای نمایشی در ژاپن پیشینه‌ای چند صد ساله دارد و زمینه‌های اجتماعی آن به بیش از هزار سال پیش بازمی‌گردد. نمایش انتقادی و طنزگونه کیوگن از شش صده پیش همچون مکمل نمایش‌های فاخر و سنگین نُوو جای خود را باز کرده است ولی بر خلاف نمایش‌های نو که نمایشی آرمان‌گراست همواره از آدمیان سخن می‌گوید و بیانی خودمانی و صمیمانه و ضرب آهنگی سریعتر از زندگی دارد. کیوگن نمایشی طنز آمیز و بی‌نقاب است که داستان‌های آن بر پایه وضعیت‌های واقعی، طنز در تضاد در اندیشه و رفتار آدمی تناقض حاصل از سازش ناپذیری نهایی مصلحت با اصالت، هواهای نفسانی با اخلاق و آداب و سود جویی و کامروایی با صدق و صفا ساخته شده است و ضعف و کمبودهای جان را بی‌پرده و پیرایه با زبانی زنده و زود فهم و گزنده بازگو می‌کند.
 
 این کتاب دربرگیرنده  دویست و پنجاه و هفت نمایش کیوگن است.
مطالب کتاب با شکل­های تصویرسازی شده از شخصیت­ها و صحنه­های نمایش همراه است البته به فراخور نیاز و اطلاعات تصویری لازم از هر نمایش تصاویر وجود دارد و در کنار هر نمایش، شخصیت ها و صحنه توصیف می­شود.
کتاب «کیوگن؛ نمایش‌های شاد ژاپنی»  را نشر  فرهنگستان هنر با همکاری  موسسه متن  به قیمت نوزده هزار و پانصد‌تومان  منتشر کرده است. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار