کد خبر: ۵۰۵۸۴
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
دو نمایشنامه از محمود استادمحمد در قالب کتابی به اسم «آسید کاظم و تیغ و ترنا» توسط نشر چشمه راهی بازار نشر شده است.
به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ نشر چشمه به تازگی اقدام به انتشار دو نمایشنامه از زنده‌یاد محمود استادمحمد در قالب کتابی به نام «آسید کاظم و تیغ و ترنا» کرده است.
 
نمایش‌نامه «آسید کاظم» برای اولین بار در دی ماه 1350 توسط گروه تئاتر دیگر در خانه نمایش و سپس در سال 1351 در تالار بیست و پنج شهریور روی صحنه رفت. انتشار نسخه مکتوب این نمایشنامه‌ها برای اولین بار در سال 1351 توسط انتشارات بابک و انتشارات گام انجام شد.
 
استادمحمد نمایشنامه «تیغ و ترنا» را هم به درخواست‌ هادی اسلامی‌ و بر اساس روشی که در تئاترهای لاله زار در اتود گرفتن از بازیگران مرسوم بوده، نوشته است. این نمایشنامه در سال 1360 نوشته شد و با کارگردانی ‌هادی اسلامی‌ در تئاتر البرز به صحنه رفت. متن این نمایشنامه که در کتاب پیش رو چاپ شده، براساس نسخه پاکنویس شده به خط زنده‌یاد ‌هادی اسلامی‌ و برای اولین بار چاپ شده است.
 
در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: «خورشیدِ هنر درخشنده است اما دیدارش برای هر چشمی میسر نیست؛ هر کسی با هر چشمی، با هر دلی، با هر خوی و خصلتی نمی‌تواند آن جهانِ ناب را ببیند، تاب آورد و درکش کند. آن شعشعه‌ی روشن‌کننده‌ی دل، گرم‌کننده‌ی باطن، به هر کسی نمی‌تابد. تا پای به آن وادی نگذاری، به سوی دامنه ره نپیمایی، خارها به پا و تیغ‌ها به جان نخری، تا به خون دل شست‌وشو نکنی، چرک‌های وجودت را فرو نریزی، پلشتی‌های ذاتت را پاک نکنی، به ملکوت هنر دست نمی‌یابی و فقط در آن ملکوت است که می‌توانی نمایش‏نامه بنویسی. نامکشوفی به نام «درام» در آن ملکوت می‌خرامد. اگر به دنبال خلق درام هستی راهیِ آن ملک شو.»
 
کتاب «آسید کاظم و تیغ و ترنا»، اثر محمود استادمحمد در 130 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌بهای 11 هزار و 500 تومان توسط نشر چشمه راهی بازار نشر شده است.
 
محمود استادمحمد در سال 1329 در محله دروازه دولاب تهران به دنیا آمد. وی فعالیت نمایشی خود را در نوجوانی پس از آشنایی با استادش محمد آستیم و سپس نصرت رحمانی و عباس نعلبندیان و با بازی در نمایش‌های بیژن مفید و عضویت در آتلیه تئاتر آغاز کرد و در سال 1347 با بازی در نمایش «شهر قصه» به شهرت رسید. وی همچنین در سال 1348 در نمایش «نظارت عالیه» به کارگردانی ایرج انور به ایفای نقش پرداخت. وی پس از انحلال آتلیه تئاتر، در سال 1350 به بندرعباس سفر کرد و در آنجا گروه نمایشی «پتوروک» را تشکیل داد. استاد محمد در سال 1351 دوباره به تهران مراجعت کرد. محمود استاد محمد پس از نوشتن نمایشنامه‌های متعدد، در سال 1364 به کانادا مهاجرت کرد. وی در سال 1377 دوباره به ایران بازگشت و فعالیت هنری خود را از سر گرفت. او در صبح پنج‌شنبه سوم مرداد 1392 به دلیل سرطان کبد در بیمارستان جم تهران درگذشت. او همسر آهو خردمند، بازیگر تئاتر بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار