کد خبر: ۵۵۴۵۵
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
بازار سهام کم‌حجم اما محتاط رشد پیدا می کند
بازار سهام امروز در حالی شاهد اقبال معامله‌گران به گروه پالایشی‌ها و فلزات اساسی به ویژه در تک‌سهم‌های گروه سرب و روی بود که لزوم اصلاح شاخص‌ها باعث شد تا معامله‌گران دست‌به‌عصا گام بردارند.
تقویت ۳۴۱ واحدی شاخص کل بورس
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه 16 دی‌ماه 96 با افزایش 341 واحدی به رقم 96 هزار و 270 واحد رسید.
شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش 121 واحدی روی رقم 17 هزار و 165 واحد ایستاد. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 446 واحدی به عدد 103 هزار و 443 واحد رضایت داد. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 216 واحدی روی رقم 68 هزار و 286 واحد ایستاد که شاخص بازار دوم با 861 واحد افزایش، به عدد 205 هزار و 515 واحد دست یافت. شاخص کل فرابورس نیز با افزایش 8 واحدی، به عدد یک هزار و 63 واحد رسید.
بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت اصفهان با 40 واحد، ملی صنایع مس ایران با 31 واحد و گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با 26 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد خوزستان با 19 واحد، گروه مپنا با 12 واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با 9 واحد کاهش، بالاترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
به گزارش فارس، امروز بیش از یک میلیارد و 317 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 51 هزار و 286 نوبت در بورس تهران دادوستد شد که ارزشی بالغ بر 351 میلیارد و 561 میلیون تومان را در برداشت.
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس، قند ارومیه، حق‌تقدم خرید سهام تولید فیبر ایران، کابل البرز، داروسازی شهید قاضی، صنعتی دریایی ایران، مواد ویژه لیا، کاشی تک‌سرام از سوی ناظر سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی، فراورده‌های نسوز پارس، سرمایه‌گذاری صندوق‌ بازنشستگی کشوری، پارس سرام، رهشاد سپاهان متوقف شدند.
به گزارش فارس، امروز در بازار2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، 749 سهم فولاد مبارکه به ارزش بیش از 219 میلیارد و 756 میلیون تومان کدبه‌کد شد.
بیش از 12 میلیون سهم قند ثابت خراسان به ارزش بیش از 2.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم همراه شد. همچنین 5 میلیون سهم صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ارزش بیش از 2.5 میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده جابه‌جا شد.
بر اساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی شاهد اقبال معامله‌گران عمدتاً حقیقی به گروه فلزات اساسی با پیشرو شدن تک‌سهم‌های گروه سرب و روی و همچنین پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها بود که لزوم اصلاح تکنیکالی نماگرهای این بازار موجب شد، تا اغلب معامله‌گران با احتیاط در بازار گام بردارند.
نشست بی‌نتیجه شورای امنیت در خصوص تحولات اخیر ایران از یکسو و احتمال تلاش بی‌ثمر نمایندگان کنگره آمریکا برای ارائه اصلاحات موردنظر در پیمان برجام تا پایان ژانویه باعث شده، تا خوش‌بینی‌ از بابت تداوم سلامت برجام ایجاد شود.
از سوی دیگر کاهش ذخایر معدنی در بورس لندن به‌ویژه در گروه سرب و روی باعث شده تا بازار سهام به تداوم رشد قیمت‌ها در این گروه امیدوار باشد، هرچند که نوسان قیمت‌ها در بازار جهانی در شیب نزولی قرار گرفته است.


نام:
ایمیل:
* نظر: