کد خبر: ۵۵۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱
جعفر سبحانی درباره زمان واگذاری سهم باقیمانده دولت در سه شرکت «بیمه البرز، آسیا و دانا» گفت: با توجه به بورسی بودن هر سه شرکت، کشف قیمت پایه هر سهم و قیمت گذاری آن زمان بر نیست و تلاش می کنیم از طریق بورس انجام شود.


مشاور رییس سازمان خصوصی سازی گفت: واگذاری بخش باقی مانده سهام سه شرکت بیمه ای «بیمه البرز، آسیا و دانا» به زودی در بورس انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، جعفر سبحانی درباره زمان واگذاری سهم باقیمانده دولت در سه شرکت «بیمه البرز، آسیا و دانا» گفت: با توجه به بورسی بودن هر سه شرکت، کشف قیمت پایه هر سهم و قیمت گذاری آن زمان بر نیست و تلاش می کنیم از طریق بورس انجام شود.

و ی در ادامه گفت: هیات دولت به تازگی مصوب کرده است که تمامی سهام باقیمانده متعلق به دولت در شرکت های بیمه آسیا، البرز و دانا به عنوان سهام مشمول واگذاری تعیین شود تا پس از تصویب قیمت در هیات واگذاری، توسط سازمان خصوصی‌سازی و از طریق بورس واگذار شود. سبحانی افزود: با توجه به مصوبه دولت در این زمینه، تلاش می شود در اسرع وقت در هیات واگذاری این مصوبه مطرح و گام های اجرایی آن برداشته شود.

درآمد پیش بینی شده فروش سهام شرکت های دولتی

وی در ادامه اظهار داشت: درآمد پیش بینی شده از محل فروش سهام شرکت های دولتی نسبت به سال جاری نه تنها افزایش نداشته بلکه به مراتب کمتر سال ۹۵ است. وی افزود: سال گذشته سازمان خصوصی سازی در بودجه، متعهد به درآمد ۱۶۵ هزار میلیارد ریالی از محل واگذاری ها شده بود که نزدیک به ۱۰۰ درصد این پیش بینی ها تحقق یافت.

سبحانی با یادآوری اینکه تکالیف بودجه ای تنها مربوط به واگذاری های انجام شده در همان سال نیست، افزود: از آنجا که اقساط شرکت ها و سهام واگذار شده طی چند سال از خریدار وصول می شود، بخشی از این ارقام مربوط به وصول مطالبات دولت در سال های گذشته است.

سبحانی خاطر نشان کرد که اغلب شرکت های سودده دولتی در سال های گذشته واگذار شده اند و شرکت هایی که در فهرست واگذاری ها باقی مانده اند، اغلب شرکت های زیانده هستند یا خریداران چندانی ندارند و به همین دلیل سهم خصوصی سازی از تامین بودجه دولت نسبت به یک دهه گذشته کمتر شده است.

واگذاری سه هزار و ۳۵ میلیارد ریال سهم

این مقام رسمی، میزان واگذاری انجام شده در ۹ ماهه امسال را سه هزار و ۳۵ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی برآورد کرد و گفت: از این میزان ۱۰۲ میلیارد ریال از طریق بورس و ۲ هزار و ۹۳۳ میلیارد ریال از طریق مزایده واگذار شده اند. سبحانی همچنین خاطر نشان کرد که ۲ هزار و ۹۰۴ میلیارد ریال از واگذاری های انجام شده در سال جاری به‌ صورت بلوکی و ۱۳۱ میلیارد ریال به صورت ترجیحی به بخش خصوصی واگذار شده اند.

به گفته وی، همچنین ۲ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال متعلق به گروه یک واگذاری‌ها و ۱۰۵ میلیارد ریال متعلق به گروه ۲ واگذاری‌ها بوده است. در قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت های دولتی در سه گروه تقسیم بندی شده اند؛ گروه یک شرکت هایی قرار دارند که باید ۱۰۰ درصد سهام آنها به بخش خصوصی واگذار شود؛ در گروه ۲ واگذاری ها دولت می تواند تا ۲۰ درصد سهام این شرکت ها را در اختیار خود نگه دارد اما شرکت هایی که در گروه ۳ قرار دارند، حاکمیتی بوده و قابل واگذاری به بخش خصوصی نیستند.
نام:
ایمیل:
* نظر: