کد خبر: ۵۷۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
انتشارات کتاب‌سرای نیک اقدام به انتشار کتاب «سی هزار سال هنر» مجموعه‌­ای از هزار اثر هنری متعلق به فرهنگ‌­ها و تمدن­‌های مختلفجهان کرده است که این کتاب طی روزهای گذشته راهی بازار نشر شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «سی هزار سال هنر» مجموعه‌­ای از هزار اثر هنری متعلق به فرهنگ‌­ها و تمدن­‌های مختلف در طول تاریخ است که با ترتیب زمانی در کنار هم قرار گرفته‌­اند. نخستین اثر هنری در کتاب متعلق به نخستین نمونه­‌های نقاشی غاری و مربوط به 30هزار سال پیش و آخرین اثر متعلق به سال 2001 است.

در هر صفحه یک تصویر، یک جدول از مختصات و مشخصات اثر و یک متن توصیفی دقیق و مفید وجود دارد که در آن خصوصیات سبکی، اهمیت تاریخی و زمینه­‌های اجتماعی، سیاسی و گاه اقتصادی خلق اثر نیز آمده است. همچنین به شیوه ساخت، مواد و مصالح به کار رفته و اطلاعاتی درباره هنرمند و زمانه‌­اش نیز اشاره شده است.

کتاب همچنین یک نمودار تاریخی و جغرافیایی دارد که تاریخ پیدایش و افول فرهنگ‌­ها و تمدن­‌ها، زمان پیدایش نهضت­‌ها و جریان‌­های هنری در محدوده‌­های جغرافیایی در آن نمایش داده شده است. از دیگر ویژگی­‌های بسیار برجسته کتاب واژه‌­نامه و نمایه آن است. در واژه­‌نامه ‌بسیاری از تکنیک­‌های ساخت آثار شرح داده شده و درباره فرهنگ‌­ها و تمدن­‌های معرفی شده در کتاب، اطلاعات مختصر و مفیدی ارائه شده است. آخرین بخش کتاب نیز نمایه است که به مثابه یک فهرست دقیق برای جست­‌وجو و یافتن تمام آثار، سبک­‌ها، هنرمندان و حتی کشورها عمل می­‌کند. نکته بسیار مهم درباره نمایه دو زبانه بودن آن است که به‌صورت فارسی به انگلیسی تنظیم شده است و خواننده می‌­تواند از معادل اصلی خبردار شود.
 
 نه فقط متخصصان، پژوهشگران، دانشجویان هنر و هنرمندان هستند بلکه تمام کسانی که به هنر علاقه‌مندند می‌­تواند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب شبیه یک موزه خانگی عمل می­‌کند، می‌توانید هر گاه که بخواهید، بخشی از آن را ورق بزنید و خودتان را به قدم زدن میان آثار هنری مهمان کنید.

اگر متخصص هنر باشید علاوه بر جنبه تاریخی اثر، جنبه تطبیقی آن نیز برای­تان مفید است. زیرا مثلا می­‌توانید بفهمید زمانی که ونوس میلو در یونان تراشیده می­‌شد، چه آثاری در ژاپن، عراق، پرو یا نیجریه خلق می­‌شدند. این اثر همچنین برای علاقه‌مندان به حوزه‌­های تاریخ و مردم‌­شناسی و مطالعات تاریخ هنر به‌­طور ویژه سودمند است زیرا حین معرفی هر اثر در اغلب موارد اطلاعات مفیدی از نحوه زندگی، خوراک، پوشاک و مناسک آن مردمان نیز ارائه شده است.  همچنین برخی از آثار  کتاب سی هزار سال یا بسیار کمتر دیده­ شده‌­اند یا در کتاب‌­های تاریخ هنر ترجمه شده به فارسی وجود ندارند. در نهایت سی هزار سال هنر طیف وسیعی از خوانندگان و علاقه‌مندان به حوز‌‌ه­‌های مختلف را به مطالعه و تماشا دعوت می‌­کند تا نشان دهد تنوع پرمایه آثار هنری چگونه در طول هزاره‌ها از گوشه کنار جهان خلق شده و با یکدیگر تطبیق یافته‌­اند. 

کتاب «سی هزار سال هنر» در 1100 نسخه،‌ در 1224 صفحه و به قیمت 250 هزار تومان توسط انتشارات کتابسرای نیک راهی بازار نشر شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار