کد خبر: ۶۲۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
در پشت پرده دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی چه گذشت؟
رئیس جمهور امریکا و رهبر کره شمالی در فضایی پر حاشیه و در کانون توجه تمام رسانه های کوچک و بزرگ دنیا با هم دیدار کردند تا این دیدار یکی از مهمترین رویدادهای قرن بیست و یکم لقب بگیرد.
حاشیه های جالب یک دیدار تاریخی در سنگاپور
بعد از ماه ها گمانه زنی و تکذیب و تهدید و تحریم بالاخره جهان امروز شاهد دیدار تاریخی کیم جونگ اون و دونالد ترامپ بود. رئیس جمهور امریکا و رهبر کره شمالی در فضایی پر حاشیه و در کانون توجه تمام رسانه های کوچک و بزرگ دنیا با هم دیدار کردند تا این دیدار یکی از مهمترین رویدادهای قرن بیست و یکم لقب بگیرد.
ترامپ و اون در پایان مذاکرات خود در سنگاپور یک سند جامع مشترک امضا کردند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان امضای این سند گفت که کار برای اجرای مفاد این سند به زودی و با سرعت زیاد آغاز خواهد شد.
رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که این سند یک توافق کامل است و همه چیز را در بر می‌گیرد. گفته شده که این سند از سه بخش اصلی تشکیل شده که جزییات آن به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.
گفته شده تضمین‌های امنیتی آمریکا به کره شمالی و نیز تعهد پیونگ‌یانگ به خلع سلاح هسته‌ای در این سند قید شده است.
دونالد ترامپ پس از امضای این توافقنامه گفت: به آنچه که به دست آورده‌ایم افتخار می‌کنیم. آنچه که امضا شد توافقنامه کاملی است که به زودی جزئیات آن در اختیار همگان قرار می‌گیرد.
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نیز پس از امضای توافقنامه با ترامپ رو به خبرنگاران گفت: دیداری تاریخی داشتیم و به مرحله جدیدی پای گذاشتیم و جهان شاهد تغییری گسترده خواهد بود.
ترامپ نیز رو به خبرنگاران گفت: وارد روابطی استثنایی و خاص با کره شمالی شده‌ایم و امید داریم که بتوانیم خطر سلاح های هسته‌ای که بطور جدی جهان را تهدید می‌کرد از سر جامعه جهانی برداریم. زمان خوبی را با هم گذراندیم دیدار و توافق‌ها بیش از انتظارها بود و باید گفت دیداری موفق داشتیم.
پس از امضای توافقنامه ترامپ و اون در همان محلی که در آغاز مذاکرات و در مقابل پرچم‌های دو کشور عکس یادگاری گرفته بودند حاضر شدند و به صورت جسته گریخته به برخی سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
قرار است وزیران خارجه دو کشور نیز دیداری برای پیگیری اجرای این توافق داشته باشند.
ترامپ در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که از  محتوای توافق و نیز مساله خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی سوال کرد گفت: مطمئنا خلع سلاح انجام خواهد شد و روند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی خیلی سریع و به زودی آغاز خواهد شد.
او همچنین در پاسخ به خبرنگار دیگری که فریاد زد آیا با اون دیدار دیگری انجام خواهد شد و او به آمریکا می آید گفت: این دیدار منجر به دیدارهای بیشتر بیشتر و بیشتر خواهد شد دیدارها افتخاری برای من است افتخاری بزرگ. بله یقینا دیدار خواهیم داشت و حتما از او برای سفر به آمریکا و دیدار در کاخ سفید دعوت می‌کنم.
حاشیه های جالب یک دیدار تاریخی در سنگاپور
پس از سخنان کوتاه ترامپ در جواب خبرنگاران آنها بار دیگر خوش و بشی انجام دادند که پس از آن رهبر کره شمالی به سرعت و پیش از ترامپ صحنه را ترک کرد و به همراه تیم همراهش از محل خارج شد.  
این دیدار چند ساعته حاشیه های جالب و عجیب و غریب بسیاری داشت که از آن جمله می توان به نقش پر رنگ چند زن در مذاکرات اشاره کرد.

*حضور زنان قدرتمند کره شمالی در مذاکرات سنگاپور
تمام توجهات امروز سه‌شنبه به نشست تاریخی کیم جونگ اون با رئیس‌جمهوری آمریکا متمرکز است. اما این رهبر ۳۴ ساله کره‌شمالی همچنین گروهی از دستیاران معتمدش را به سنگاپور آورده و دست‌کم چهار زن قدرتمند از جمله خواهرش در هیات او حضور دارند.
به گزارش آسوشیتدپرس، در ادامه نگاهی می‌اندازیم به افراد با نفوذ در هیات همراهان کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی که او را در سفر به سنگاپور حمایت می‌کنند.
*کیم یو جونگ
او خواهر کوچک رهبر کره‌شمالی است و احتمالا در اواخر دهه ۲۰ یا اوایل دهه ۳۰ زندگی خود است. سمت رسمی او مسوول امور تبلیغات حزب کارگر است.
بسیاری از کارشناسان خارجی معتقدند او مقام شماره ۲ در کشوری است که خاندان کیم برای هفت دهه در آن حکومت کردند.
طبق گزارش‌ها، سفر او به سنگاپور به صورت جداگانه از برادرش صورت گرفت و رسانه‌ها گمانه‌زنی کردند که دو مقام ارشد کره‌شمالی از ترس وقوع حادثه‌ای هواپیماهای جداگانه‌ای به مقصد سنگاپور سوار شدند.
*چوئه سون هویی
خانم چوئه از معاون‌های وزیر خارجه و عالی‌ترین دیپلمات زن در کره‌شمالی است. او سابقا به عنوان مترجم شفاهی زبان انگلیسی برای هیات کره‌شمالی در مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته‌ای کار می‌کرد.
ماه گذشته او به لغو نشست سنگاپور تهدید کرد و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا را "عروسک سیاسی" نامید و همین منجر شد تا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از نشست با کیم جونگ اون منصرف شود اما فورا نظرش را عوض کرد.
بسیاری گمان می‌کردند که رهبر کره‌شمالی، چوئه را اخراج می‌کند اما او در سمتش باقی ماند. او دوشنبه با سانگ کیم دیپلمات ارشد آمریکایی در هتل ریتز-کارلتون ملاقات کرد تا تدارکات نهایی نشست امروز انجام شود.
*هیون سونگ وول
خانم هیون رئیس بند دختران محبوب "مورانبونگ" کره‌شمالی است که اعضای آن انتخاب کیم جونگ اون هستند. او همچنین رهبری گروه هنری بزرگی که فوریه برای حضور در مسابقات المپیک زمستانی در کره‌جنوبی برگزار شد، در دست داشت. سفر ماه ژانویه او به کره‌جنوبی جنجال رسانه‌ای به راه انداخت.
*کیم سونگ هائه
خانم کیم مدیر اداره جبهه متحد کره‌شمالی در سازمان حزب کارگران است که روابط میان دو کره را مدیریت می‌کند. او هم در جلسه روز دوشنبه در هتل ریتز-کارلتون سنگاپور حضور داشت.
*کیم یونگ چول
آقای کیم ۷۲ ساله معتمدترین مشاور سیاسی رهبر کره‌شمالی از زمان آغاز تلاش‌های صلح با آمریکا و کره‌جنوبی در ماه ژانویه شده است. او در تمامی چهار دیدار اخیر این رهبر جوان او را همراهی کرده است که دو مورد آن با مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی و دو بار با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین بوده است.
همچنین کیم جونگ اون او را برای تحویل نامه‌ای به ترامپ راهی ایالات متحده کرده بود و او اولین مقام ارشد کره‌شمالی شد که طی ۱۸ سال گذشته پا به سرزمین دشمن دوران جنگش می‌گذاشت.
قدرت‌گیری کیم یونگ چول تعجب بسیاری از ناظران کره‌شمالی را برانگیخت؛ چرا که او از مقام‌های حزب حاکم کارگر در امور روابط با کره‌جنوبی است نه روابط بین‌المللی یا آمریکا. او پیشتر رئیس اطلاعاتی کره‌شمالی بود و گمان می‌رود عامل دو حمله در سال ۲۰۱۰ بوده باشد که جان ۵۰ تن را در کره‌جنوبی گرفت.

*پوشش بی‌سابقه سفر اون به سنگاپور در رسانه‌های کره شمالی
روزنامه رسمی "رودونگ سینمون" کره شمالی روز دوشنبه ساعاتی بعد از آنکه رهبر این کشور تور بازدید از مکان‌های تفریحی و دیدنی سنگاپور را به اتمام رساند در اقدامی بی‌سابقه این بازدید را با سرعتی بالا پوشش خبری داده و صفحه اول خود را مملو از عکس‌های این بازدید رهبر کره شمالی کرد.
به گزارش رویترز، این روزنامه رسمی متعلق به حزب حاکم کارگر در کره تنها در صفحه نخست خود ۱۴ عکس از این بازدید منتشر کرد که بیش از نیمی از حجم صفحه اول را در شماره امروز (سه‌شنبه) این روزنامه به خود اختصاص داد.
در این تصاویر کیم جونگ اون به همراه مقام‌ها از مکان‌های دیدنی سنگاپور از جمله یک باغ گیاهان استوایی و همچنین یک استخر شنا در ساحل دریا مشغول بازدید بود.
سرعت روزنامه رودونگ سینمون و دیگر رسانه‌های دولتی کره شمالی در پوشش خبری این تور بازدید خیلی غیرمعمول بود؛ چراکه در این کشور اغلب رسانه‌ها رخدادهای خبری را در بهترین حالت یک روز بعد از اتفاق افتادن گزارش می‌دهند.
همچنین لحن شوخ طبعانه‌ای که این رسانه‌ها در گزارش خود به کار بردند برخلاف لحن جدی و رسمی آن است که معمولا برای گزارش یک سفر رسمی به کار می‌رود.
این پوشش خبری بازتاب نوعی اطمینان جدید در میان مقام‌های کره شمالی است مبنی بر اینکه این کشور منزوی این‌ بار واقعا در عرصه جهانی پذیرفته شده است.
این طولانی‌ترین مسافتی است که رهبر کره شمالی از زمانی که به قدرت رسیده تاکنون سفر کرده و پیش از این هرگز دیداری بین رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهور آمریکا اتفاق نیفتاده است.
رسانه‌های رسمی کره شمالی تیمی بزرگ از خبرنگاران و عکاسان و فیلمبرداران را برای این سفر کیم جونگ اون به سنگاپور اعزام کردند و آنها به مکان‌های مختلفی که دسترسی به آنها برای دیگر رسانه‌های جهان ممنوع بوده دسترسی داشته‌اند.
به عنوان مثال، رسانه‌های کره شمالی پیش از این سفر مهم کیم جونگ اون به چین را بعد از آنکه رهبر کره شمالی به پیونگ یانگ بازگشت، پوشش خبری دادند.
در مورد دیدار مهم رهبر کره شمالی با رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی نیز که در تاریخ ۲۷ آوریل صورت گرفت، این رسانه‌ها اوایل روز بعد از این دیدار آن را پوشش دادند.
در این تصاویر علاوه بر عکس‌های بازدید کیم جونگ اون یکسری تصاویر جداگانه از منظره چند مکان دیدنی سنگاپور از جمله هتل مارینا بی سندز و همچنین منظره سنگاپور از بالای این هتل به چشم می‌خورد.
خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که رهبر کره شمالی درباره این تور بازدید خود اظهارنظر کرده و گفته است: سنگاپور یک کشور تمیز و زیبا است و هر ساختمانی در آن با سبکی خاص بنا شده و سنگاپور از نظر او به همان شکلی که او تعریفش را در گذشته شنیده بود، است.
او همچنین گفت که قصد دارد خیلی چیزها را با استفاده از دانش و تجربه خوب سنگاپور در حوزه‌های مختلف در آینده یاد بگیرد.
روزنامه رودونگ سینمون در شماره روز دوشنبه خود نیز کیم جونگ اون را پیش از عزیمت به سنگاپور در پیونگ یانگ نشان داد که مشغول دست دادن با مقام‌های دولتش و دست تکان دادن در ورودی هواپیمای ایر چاینا پیش از برخاست هواپیما بود.
همچنین تلویزیون دولتی کره شمالی نیز ابتدا تصاویری از عزیمت کیم جونگ اون به این سفر و سپس ورود او به سنگاپور و دیدار رهبر کره شمالی با لی هسینگ یونگ، نخست وزیر سنگاپور در کاخ ریاست جمهوری این کشور را پخش کرد.
با این حال رسانه‌های کره شمالی همچنان محدودیت‌هایی برای فعالیت‌هایشان دارند و به عنوان مثال یک چنین رخدادهای حساسی را به صورت زنده پخش نمی‌کنند.
با وجود آنکه امروز (سه‌شنبه) همه شبکه‌های خبری بین‌المللی مهم به صورت زنده اولین دست دادن ترامپ و کیم جونگ اون و نخستین اظهاراتشان در دیدارشان را پخش کردند اما تلویزیون دولتی کره شمالی در این لحظات برنامه‌ای پخش نمی‌کرد و تمایلی به کنار گذاشتن چارچوب زمانی همیشگی خود که پنج ساعت بعد از این دیدار طبق آن برنامه‌هایش را آغاز می‌کند، نشان نداد.

*تمهیدات امنیتی عجیب!
رهبر کره شمالی در سفرش به سنگاپور به منظور دیدار تاریخی با رئیس‌جمهور آمریکا در کنار تمامی تدابیر امنیتی که برای حفظ جانش برقرار کرده نظیر بردن لیموزین ضد گلوله خود به همراه تیم محافظان مخصوص لیموزین و استفاده از دو هواپیمای گمراه کننده در کنار هواپیمای حامل خودش، توالت شخصی‌اش را نیز همراه خود برده است.
به گزارش دیلی میل، پیش از ورود کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به سنگاپور به منظور نشست تاریخی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا یک هواپیمای ترابری مدل IL-۷۶ انبوهی از کالاها و اجناسی که صرفا برای حفظ جان کیم جونگ اون در نظر گرفته‌ شده‌اند، به آنجا منتقل کرده است.
در میان این اجناس یک محموله از غذاهای مورد استفاده رهبر کره شمالی و یک توالت شخصی قابل حمل نیز وجود داشت.
براساس گزارش پایگاه چوسان ایلبو متعلق به کره‌ جنوبی این توالت شخصی کیم جونگ اون اتصالی به شبکه فاضلاب رسمی نداشته و مخزنی جداگانه برای نگهداری فضولات دارد.
در عین حال گزارش شده که حکومت کره شمالی برای سفر کیم جونگ اون به آمریکا دو هواپیمای گمراه کننده را نیز همراه با هواپیمای حامل کیم جونگ اون فرستاده تا کار را برای هدف گیری هواپیمای او دشوار سازد.

*ترامپ و اون ناهار چه خوردند؟
ناهار کاری دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی در سنگاپور صرف شد و غذاهای موجود در این برنامه شامل انواع غربی و کره‌ای بود.
رهبران دو کشور و همراهانشان برای پیش غذا کوکتل میگو با سالاد آواکادو، کرابوی انبه سبز یا اویسئون، نوعی غذای کره‌ای متشکل از سبزیجات بخارپز داشتند.
وعده اصلی از میان دنده گوساله، گوشت خوک شیرین شده و کمی ترد با برنج سرخ شده یا ماهی قزل آلا با سس سویا و تربچه بود.
همچنین تارت شکلات تلخ یا بستنی وانیلی به عنوان دسر سرو شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار