کد خبر: ۶۲۲۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۳
از توقف خط تولید ساندرو تا احتکار در جاده مخصوص
روز گذشته خودروی ساندرو اتومات 76 میلیون تومان را رد کرد و معلوم نیست فردا با چه نرخی خرید و فروش شود. استپ وی هم با قیمت 87 میلیون تومان به روز سه شنبه پایان داد. تندر 90اتومات هم با نرخ 75 میلیون تومان همه را شوکه کرد.
چه شایعه ای پشت پرده گرانی قیمت خودرو است؟
سردرگمی مردم در آشفته بازار خودرو هر روز بیشتر از قبل شده و در این میان سکوت مدیران خودروسازی ها هم به وخامت بازار دامن زده است. گویی بجز نظاره وضعیت موجود، راهکار دیگری نیست و فعلاً خودروسازها ترجیح می دهند با همدردی و توجیه، روزهای پر التهاب بازار خودرو را به شب برسانند. نوسان قیمت به موضوعی معمولی و عادی تبدیل شده است و هیچ نشانه ای از ساماندهی وضعیت بازار دیده نمی شود. گویا نوک پیکان نمودار افزایش قیمت، قصد ثبات و آرامش ندارد.

قیمت ها ساعتی شده است و فروشندگان خودرو تأکید می کنند قیمت ها برای همان ساعت و دقیقه ای است که اعلام شده است، بدین جهت اگر خواستید خریدی انجام دهید و شاهد رشد قیمت بودید تعجب نکنید چرا که خودرو هم مانند بازار دلار و طلا شده است. روز گذشته خودروی ساندرو اتومات 76 میلیون تومان را رد کرد و معلوم نیست فردا با چه نرخی خرید و فروش شود. استپ وی هم با قیمت 87 میلیون تومان به روز سه شنبه پایان داد. تندر 90اتومات هم با نرخ 75 میلیون تومان همه را شوکه کرد.تندر 90 دنده ای هم با قیمت 55 میلیون تومان عرضه شد. دنا پلاس هم به جمع جهش کنندگان قیمت افزوده شده است. قیمت این خودرو به 65 میلیون تومان رسید.

این در حالی است که دنا معمولی از عدد 49 میلیون تومان بیشتر شده است. سراتو دیگر خودروی محبوب بازار با قیمت 160 میلیون تومان عرضه می شود. البته خودروهای نامبرده جزو کمیاب های بازار شده اند و اکثر فروشندگان بازار خودرو و نمایندگی ها می گویند موجودیشان به کمترین حد ممکن رسیده است و آنهایی که این خودروها را عرضه می کنند زمان تحویلشان به روز است. حال معلوم نیست چگونه برخی از نمایندگی ها بدون قید و شرط و تنها با گران کردن خودروهای کمیاب آن را به صورت تحویل روز به فروش می رسانند. در حالی که فعالان بازار از کمبود خودرو گلایه دارند و نوسان قیمت را ناشی از کاهش عرضه خودرو توسط خودروسازان می دانند، وزارت صنعت از رشد قابل توجه تولید خودرو در اردیبهشت ماه خبر می دهد. این وزارتخانه یادآور شده است تولید انواع خودرو 39.8 درصد افزایش یافته است.

بر این اساس تولید انواع سواری با افزایش 40.2 درصدی همراه بوده و از 98 هزار و 406 دستگاه در اردیبهشت ماه 1396 به 137 هزار و 949 دستگاه رسید. با توجه به آمار تولید سؤال این است اگر تولید خودرو افزایش قابل توجه داشت چرا بازار از کمبود خودرو انتقاد دارد و چرا قیمت ها ساعتی شده است؟از طرفی خودروهای تولید شده به کدام نمایندگی و مرکز فروش می رود که هیچ کس از آنها خبری ندارد و تنها صحبتی که می شود محور حباب قیمت ها است.حضور در نمایندگی ها و بازار نشان داد که هیچ قاعده ای برای افزایش قیمت ها وجود ندارد اما تمام مجموعه ها به صورت یکسان قیمت ها را بالا می برند. خودرو هایمان را نمی فروشیم خودروها را نگه داشتیم که اگر گران تر شد، ضرر نکنیم.این جمله یکی از مسئولان فروش نمایندگی های خودروسازی بود.وی به «ایران» گفت:خیلی از نمایندگی ها با آنکه خودروی مورد درخواست مردم را دارند اما حاضر به فروش آن نیستند چرا که قیمت ها بالاتر می رود. شبیه این جمله را از خیلی از نمایندگی ها شنیدیم. اکثر آنها می گفتند عرضه را متوقف کردیم و تا ثابت شدن وضعیت بازار هیچ خودرویی را نمی فروشیم.

زمان ثبت نام مشخص نیست یکی از نمایندگی ها در پاسخ به این سؤال که ثبت نام خودروها چه زمان خواهد بود، به «ایران» می گوید: داشت: مشخص نیست که شرکت های خودروسازی چه زمان می خواهند محصولات خود را پیش فروش کنند اما آنچه که مسلم است تا چند ماه دیگر خبری از پیش فروش خودروها نیست و در مورد بعضی از خودروها، پیش فروش کلاً متوقف می شود. مسئول این نمایندگی گفت: اگر پیش فروش خودروها صورت نگیرد قیمت خودرو باز هم گران خواهد شد و به هیچ عنوان امکان ثبات قیمت ها نیست. تغییر دوباره قیمت ها در حالی که از وضعیت بازار و قیمت ها در حال پرس و جو بودیم، یکی از نمایندگی ها به ما گفت:شرکت های خودروسازی به ما تأکید کردند که فروش را متوقف کنیم چرا که قرار است برای دومین بار در سال جاری قیمت ها را بالا ببرند.

اردیبهشت ماه بود که قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا گران شد. بدین جهت خیلی ها بر این تصور بودند که قیمت ها فقط یکبار در سال افزایش پیدا می کند. اما گویا خودروسازان با شرایط دشواری روبه رو هستند و برای برون رفت از آن می خواهند دست به دامن افزایش قیمت شوند. خط تولید ساندرو متوقف می شود؟ خبر دیگری که در بازار خودرو شنیده شد، توقف خط تولید ساندرو است. یکی از فعالان بازار به «ایران» گفت: قرار است 5 هزار ساندرو تولید شود و بعد از آن خط تولید این خودروی محبوب به خاطر تحریم ها متوقف می شود. بدین جهت قیمت این خودرو در حال افزایش است. این خودرو رکورددار قیمت است. وی ادامه داد: تقاضا برای خرید خودرو افزایش یافته و از آنجا که عرضه کاهش یافته است نمی توان بازار را مدیریت کرد.

*واکنش سایپا به تحویل تندر به جای ساندرو
در همین راستا مشاور مدیرعامل سایپا درباره شرایط تعویض خودروهای ثبت نامی ساندرو با تندر ۹۰ گفت: شرکت سایپا به متقاضیان اعلام کرده است در صورت نیاز می توانند نسبت به تعویض خودرو اقدام کنند و این مسئله ارتباطی با افزایش قیمت و کمبود خودرو در شرکت ندارد.

روز گذشته در خبرها اعلام شده بود، بر اساس بخشنامه ای که اخیرا با امضاء مدیر عملیات فروش و امور نمایندگی های گروه خودرو سازی سایپا منتشر شده، نمایندگی های این خودرو ساز موظف شده اند به مشتریانی که خودرو ساندرو با گیربکس پیشرفته JHO با موعد ¬تحویل اردیبهشت ماه ثبت نام کرده اند، اطلاع دهند، این شرکت امکان تحویل ساندرو در موعد مقرر را ندارد و نوع خودرو قابل تحویل به تندر 90 با گیربکس پیشرفته JHO تغییر کرده است.

براساس این بخش نامه حتی امکان تغییر رنگ نیز وجود ندارد و مشتریان صرفا می توانند خودرو تندر 90 را با همان رنگی که ساندرو را ثبت نام کرده اند تحویل بگیرند.

مجتبی نظری؛ مشاور مدیرعامل سایپا درباره شرایط تعویض خودروهای ثبت نامی ساندرو با تندر 90 گفت: شرکت سایپا به متقاضیان اعلام کرده است در صورت نیاز می توانند نسبت به تعویض خودرو اقدام کنند و این مسئله ارتباطی با افزایش قیمت و کمبود خودرو در شرکت ندارد.

*حالا نوبت خانواده پژو 206 است!
رصد امروز بازار خودرو نشان می دهد افزایش روزانه قیمت حالا تنها مختص ساندو نیست و خانواده پژو ۲۰۶ هم امروز رشد ۲ تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را شاهد است.

در بازار امروز قیمت خودرو شاهد افزایش قیمت خانواده پژو206 هستیم به نحوی که قیمت پژو206 صندوقدار با رشد 3 میلیون و 200هزار تومانی با قیمت 49 میلیون تومان به فروش می رسد. قیمت پژو206 تیپ هم با رشد 2 میلیون و 500 هزار تومانی با قیمت 48 میلیون تومان مورد معامله قرار می گیرد. البته باید این نکته تأکید کرد گرانی این روزهای انواع خودرو عاملی شده خرید و فروش متوقف شده کسی حاضر به خرید نیست.

این گرانی در حالی اتفاق می افتد که قرار است از اول تیرماه خودروهای تولید داخل کمی از 6 تا 8 درصد گران شوند و تنها باید منتظر ماند و دید بازار پرالتهاب این روزهای خودرو چه زمانی روی آرامش می بیند و آرام می شود؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار