کد خبر: ۶۲۷۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸
رئیس بانک مرکزی تشریح کرد
رئیس‌کل بانک مرکزی در تشریح جلسه اقتصادی دولت گفت: در جلسه امروز، چهار گروه کالایی برای اختصاص ارز مورد نیاز تعریف شد.
نسخه فوری دولت برای ساماندهی بازار
رئیس‌کل بانک مرکزی در تشریح جلسه اقتصادی دولت گفت: در جلسه امروز، چهار گروه کالایی برای اختصاص ارز مورد نیاز تعریف شد.
ولی‌الله سیف در پایان جلسه اقتصادی دولت که به‌ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد، افزود: گروه اول مربوط به کالاهای حیاتی و اساسی کشور است که سابقه امر نشان می‌دهد 18 میلیارد دلار نیاز ارزی دارد.
وی گروه دوم را گروه کالاهای ضروری ذکر کرد که نیاز به 24 میلیارد دلار وارداتی دارد که سال گذشته انجام شد، همچنین گروه سوم کالاهای عادی است که حدود 6 میلیارد دلار سابقه واردات سال گذشته این کالاهاست.
رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین کالاهای خودکفا را گروه چهارم ذکر کرد که در داخل تولید می‌شود و نیاز 3.8 میلیارد دلاری داشتند و نیازی به واردات آنها از خارج از کشور نیست.
وی گفت: با توجه به شرایطی که در اقتصاد وجود دارد تأمین ارز برای این کالاها هیچ مشکلی ندارد و با انضباط کامل، تخصیص پیدا خواهد کرد.
سیف افزود: فکر می‌کنم آنچه بیشتر از خارج کشور به بازار القا می‌شود و انتظارات منفی ایجاد می‌کند، با این تصمیمات بتواند به‌صورت خیلی روشن و شفاف از طریق فرایندهایی که تعریف شده است تأمین ارز بشود و هیچ نگرانی وجود نداشته باشد.
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: تاکنون نتایج کار نشان می‌دهد که آن انضباطی که مورد نظر ماست این امکان را برای دولت به‌وجود می‌آورد که بتواند با اشراف کامل به تخصیص بهینه منابع اقدام کند و از محل منابع ارزی کشور توجه بشود که کالاهای مورد نیاز وارد شود و کالاهایی که در داخل تولید می‌شود منابع ارزی کشور برای وارد کردن آنها مصرف نشود.
ولی الله سیف همچنین در حاشیه حضور در جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در خصوص شرایط فعلی بازار، گفت: برای پیش بینی شرایط و فضای آتی با توجه به اینکه آمریکا علاوه بر خروج از برجام تلاش می کند با روش هایی، التهاباتی را در بازار ما ایجاد کند برای مصون سازی اقتصاد از اینگونه آثار التهابی، مدل جدید ارزی انتخاب شد و سامانه نیما نیز در کنار آن فضای الکترونیکی لازم را برای کنترل‌های لازم ایجاد کرد.
وی افزود: این مدل در شرف پیاده‌سازی بوده و از بحث‌هایی که اخیرا درجلسات ستاد اقتصادی دولت در خدمت رئیس جمهور مورد بحث قرار گرفته این است که بخش دوم این اقدام که بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد برای یک سری از کالا‌هایی که می‌تواند با استفاده از ارز‌های صادراتی خرد که ۲۰ درصد از صادرات‌های خرد را تشکیل می‌دهد تأمین شود در حال تعیین تکلیف است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر ۴ گروه کالایی اصلی در کشور وجود دارد خاطرنشان کرد: گروه اول به کالا‌هایی گفته می‌شود که حیاتی بوده و برای کشور کالای اساسی محسوب می‌شود از جمله دارو که با نیاز‌های عمومی مردم در ارتباط است از محل ارز حاصل از نفت بر مبنای ارز رسمی که با رقم ۴۲۰۰ تومان آغاز شد و به ۴۲۵۰ تومان رسید ادامه پیدا خواهد کرد.
سیف در خصوص نوع دوم گروه کالایی گفت: این گروه کالایی ضروری قرار است که ۸۰ درصد از ارز شرکت‌های غیرنفتی که عمدتاً شرکت‌های پتروشیمی فولاد و امثال آن هستند تامین می‌شوند و از طریق سامانه نیما به واردات این کالا‌ها اختصاص می‌یابد و کنترل‌های جدی روی آن‌ها اعمال خواهد شد.
وی افزود: یکی از بحث‌هایی که این روز‌ها مطرح می‌شود که برخی برخی کالا‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود با نرخ بالاتری به فروش می‌رساند که برای ایجاد اطمینان و ایجاد فضای شفاف که کنترل قیمت‌ها را در دست بگیرد و در حق مردم اجهاف نشود قرار است بانک مرکزی ارز‌هایی را که با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص داده است از طریق سامانه‌ای به اطلاع عموم برساند که هر کس کالایی را خریداری می‌کند و می‌بیند که قیمت منطقی ندارد و مغایر با نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز است بتواند به راحتی برای اعتراض اقدام کند و این موضوع می‌تواند در کنار نظارت تعادل و آرامش را در جامعه ایجاد کند.
رئیس کل بانک مرکزی در مورد سوم کالا‌ها گفت: این کالا‌ها در مرحله سوم اولویت قرار دارند و ارز واردات آن از ۲۰ درصد از ارز حاصل از صادرات کالا‌های غیرنفتی با نرخ توافقی تامین می‌شود.
سیف در انتها گروه چهارم را کالا‌های ممنوع‌الورود اعلام کرد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با فضای جدید علی رغم تلاش‌هایی که دشمنان ما مخصوصا امریکا برای ایجاد التهاب در بازار انجام می‌دهند بتوانیم با تدابیر اندیشیده شده آرامش را بر فضای اقتصادی کشور ایجاد کنیم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار