کد خبر: ۶۲۹۱۴
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
دارندگان سکه های پیش فروش شده چقدر سود بردند؟
با یک حساب سرانگشتی به نظر می رسد حداقل سود هر سکه برای خریدارش در طرح پیش فروش سکه یک و نیم میلیون تومان بوده است. هر چند نیم نگاهی به قیمت سکه در روزهای اخیر نشان می دهد این کمترین سودی است که تا امروز به ازا هر سکه پیش فروش شده به فروشنده می رسد.
سود 1/5 میلیون تومانی هر سکه برای سکه بازها!
 به رغم کاهش آشکار خرید و فروش سکه در بازار، سکه در آخرین روز هفته با رکوردشکنی تاریخی از مرز سه میلیون تومان گذشت و بالاتر از سه میلیون تومان ایستاد .هر چند فعالان بازار در آخرین روز هفته از کاهش آشکار خرید و فروش سکه به دلیل رشد سریع قیمت ها خبر می دهند با این حال قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی با افزایش 137 هزار و 500 تومان افزایش یافت تا مرز سه میلیون تومان را پشت سر بگذارد .
 بر اساس این گزارش هر نیم سکه یک میلیون و 460 هزار تومان و ربع سکه نیز به قیمت 790 هزار تومان افزایش یافت تا در اتفاقی تاریخی طی مدت کمتر از یکسال هر سکه دلالان خود به خود با رشد سریع قیمت به دو سکه تبدیل شود! دلالانی که پارسال این موقع هر سکه را به قیمت یک نیم سکه خریدارای کرده اند حالا سرمایه شان به راحتی دو برابر شده است.
سال گذشته سکه‌های پیش فروش در هفت سر رسید ثبت نام شد که قیمت قطعی آن از این قرار بود: سکه تحویل یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان.
با یک حساب سرانگشتی به نظر می رسد حداقل سود هر سکه برای خریدارش در طرح پیش فروش سکه یک  و نیم میلیون تومان بوده است.
هر چند نیم نگاهی به قیمت سکه در روزهای اخیر نشان می دهد این کمترین سودی است که به ازا هر سکه پیش فروش شده به خریدار می رسد. حالا همین میزان را در تعداد سکه های خریداران انبوه ضرب کنید تا به میزان سود واقعی دلالان و سکه بازان برسید.
حالا اما  بعد از حدود دو ماه از اتمام طرح پیش فروش سکه و فروش بیش از ۷.۵ میلیون قطعه و در زمانی که نرخ در بازار بالا رفته و سود این سکه‌ها قابل توجه است، اکنون مسئولان نظارتی به این فکر افتاده‌اند که نباید عده‌ای از این طرح سود ببرند!
طرح پیش فروش سکه را بانک‌مرکزی با هدف تعدیل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت در فاصله بهمن ۱۳۹۶ تا فروردین ماه امسال اجرایی کرد. در مجموع حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه به فروش رفت. به هر حال استقبال از سکه‌های پیش فروش در زمانی که نرخ آن با قیمت بازار فاصله داشت و سود خوبی را نصیب خریداران می‌کرد، بالا بود به طوری که در برخی سررسیدها از جمله سررسید یک ماهه حجم فروش قابل توجه بوده و در فاصله کوتاه کمتر از دو هفته نزدیک به یک میلیون قطعه سکه فروخته شد.
اما در حالی دو ماه از پایان طرح پیش فروش سکه گذشته و سکه‌های سررسید یک ماهه تحویل داده شده و در آستانه تحویل سکه‌های با سررسید سه ماهه در تیرماه قرار داریم که اخیرا برخی مقامات نظارتی و حتی دولتی نسبت به سکه‌های فروش رفته انتقاداتی را مطرح و از سودهایی که نصیب خریداران می‌شود، سخن گفتند. ظاهرا افزایش قیمت سکه در بازار و رسیدن آن به مرز حدود سه میلیون تومان و به دنبال ایجاد سود جذاب برای دارندگان سکه‌های پیش فروش، مسئولان را پس از چند ماه و اکنون یعنی بعد از چند ماه از اتمام طرح به فکر انداخته است.
چندی پیش نوبخت -رئیس سازمان برنامه و بودجه- گفت که برای گرفتن عطش عده‌ای در جهت خرید سکه مجبور شدیم بیش از هفت میلیون قطعه سکه در بازار عرضه کنیم!
همچنین سراج- رئیس سازمان بازرسی کل کشور- نیز جریان سکه‌های پیش فروش را مطرح کرده و از جوان ۳۱ ساله‌ای که حدود ۳۸ هزار قطعه خریداری کرده سخن گفته است. وی تاکید کرده که باید در رابطه با فروش و عرضه تدابیری اتخاذ کنیم و سختی‌هایی در نظر بگیریم تا هر کسی پول دارد نتواند وارد بازار شود و هر کاری خواست در رابطه با اقتصاد انجام دهد.
اما ماجرا به این ختم نشد و اخیرا نمایندگان مجلس موضوعی را مطرح کردند که جای تامل دارد. برخی نمایندگان اعلام کرده‌اند که طرح دو فوریتی را قرار است مجلس ارائه کند که به ممنوعیت واگذاری سکه به صورت نامحدود برمی‌گردد. آنها از فروش ۳۰ تا ۴۰ هزارتایی سکه ابراز تاسف کرده و گفته‌اند که باید در واگذاری محدودیت ایجاد شود به طوری که به آنها ۱۰ سکه تحویل داده و مابقی را به صورت پول برگردانیم. وقتی یک نفر ۳۰ هزار قطعه خریداری می‌کند یک شبه سرمایه هنگفتی را در اختیار می‌گیرد در نتیجه ما این طرح را داده‌ایم تا از رانت و گرفتن سرمایه‌های کلان در یک شب جلوگیری شود!نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار