کد خبر: ۶۴۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
مغز «اُسامه» را چه کسی شستشو داد؟
پس از گذشت 17 سال از حادثه هولناک 11سپتامبر و تخریب برج‌های تجارت جهانی در نیویورک، رونامه گاردین با عالیه غانم مادر اسامه بن لادن رهبر تروریست های القاعده گفتگویی را ترتیب داده است. در این مصاحبه او بیش از 70 سال سن دارد، از برخی اسرار زندگی پسرش پرده برداشته است.
پس از گذشت 17 سال از حادثه هولناک 11سپتامبر و تخریب برج‌های تجارت جهانی در نیویورک، رونامه گاردین با عالیه غانم  مادر اسامه بن لادن رهبر تروریست های القاعده گفتگویی را ترتیب داده است. در این مصاحبه او بیش از 70 سال سن دارد، از برخی اسرار زندگی پسرش پرده برداشته است.

ناگفته‌های مادر بن لادن/مغز اسامه را چه کسی شستشو داد؟

به گفته عالیه غانم بن لادن زمانی که دانشجوی اقتصاد در دانشگاه ملک عبدالعزیز جده بود برای نخستین بار با عبدالله عزام عضو گروه اخوان  المسلمین ملاقات داشته است ،شخصی که  مدت ها بعد از پادشاهی عربی سعودی اخراج شد.

به گفته این زن، عبداله عزام بعد از ملاقات با پسر او،به یک پدر معنوی برای اسامه تبدیل گشت و در سن 20 سالگی  وی را کاملا شتسشوی مغزی داده بود به طوری که  بن لادن از یک پسر خجالتی و کم رو تبدیل به یک شخص دیگر شده بود و عالیه غانم اصلا فکرش را هم نمی کرد که پسرش پا در چنین مسیری بگذارد.

ناگفته‌های مادر بن لادن/مغز اسامه را چه کسی شستشو داد؟

عالیه غانم همچنین در ادامه اظهاراتش گفت: من دوران کودکی ام را در شهر لاذقیه سوریه گذراندم و در دهه 50 میلادی به عربستان رفتم تا باقی عمرم را در آنجا سپری کنم، پسرم هم تمام دارایی‌اش را در افغانستان هزینه کرد، او حتی از نام خانوادگی‌اش به عنوان پوششی برای فعالیت‌هایش استفاده می‌کرد. آخرین بار اسامه در سال 1999 با اعضای خانواده دیدار داشت و آن موقعی بود که خانواده در بیرون قندهار محل زندگی او به ملاقاتش رفتند. من در سال 1960 زمانی که پسرم تنها 3 سال داشت از همسرم جدا شدم و سالها بعد با تاجری به نام محمد العطاس ازدواج کردم.


بیشتر بخوانید:روایتی تکان‌دهنده از قربانیانی که دست و پایشان به خاطر داعش قطع شد! +تصاویر


ناگفته‌های مادر بن لادن/مغز اسامه را چه کسی شستشو داد؟

بنا بر اعلام گاردین اسامه از شهروندان سعودی برای انجام حملات 11 سپتامبر کمک گرفت که یک افسر اطلاعاتی سابق انگلیس نیز در مصاحبه با گاردین این موضوع را تایید کرد،به گفته این افسر بن لادن جنگ راه انداخت اما نه آن جنگی که انتظارش را داشت.

احمد پسر دیگر عالیه و برادر ناتنی اسامه می گوید که با وجود گذشت این همه سال از اقدام برادرم، مادر همچنان کارهای او را انکار می کند و باور آنها برایش سخت است. او فقط خوبی های فرزندش را به یاد می آورد و سعی در کتمان حقیقت کارهای منفی‌اش دارد.

ناگفته‌های مادر بن لادن/مغز اسامه را چه کسی شستشو داد؟+عکس

احمد همچنین از حمزه پسر بن لادن نیز سخن گفت که سعی دارد جا پای پدرش بگذارد اما او برای منصرف کردن برادرزاده ناتنی اش مدام در تلاش است.

گفتنی است خبرنگار گاردین در پایان گفتگو پس از صحبت درباره کمک های  سعودی به اسامه در ماجرای 11 سپتامبر به این موضوع نیز  اشاره کرد که احتمالا دولت ریاض امیدوار است که انتشار این نوع گفتگوها به طریقی نشان دهد که  آنها نقشی در قبال آن حادثه هولناک نداشتند و مسئولیتی متوجه شان نیست!

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار