کد خبر: ۶۶۸۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: سیاست توسعه صادرات، یک سیاست راهبردی و مهم برای توسعه اقتصادی کشور است چرا که این صادرکنندگان غیرنفتی هستند که در شرایط مختلف ارزآوری را برای کشور تضمین می کنند.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران: صادرات غیرنفتی منبع قابل اتکایی برای ارزآوری به کشور است

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، دکتر علی صالح آبادی، در نشستی تخصصی با حضور صادرکنندگان استان زنجان گفت: اتکای زیاد به نفت، دشمن را برای تحریم آن وسوسه می کند؛ حال آنکه صادرات غیرنفتی کشور این ظرفیت را دارد که در شرایط مختلف برای کشور ارزآوری داشته باشد.
صالح آبادی با اشاره به ظرفیت های مطلوب تولید و صادرات زنجان در حوزه‌های صنعت، معدن، خدمات و کشاورزی گفت: عمده منابع بانک توسعه صادرات شامل سرمایه بانک، منابع صندوق توسعه ملی و نیز خطوط اعتباری بانک مرکزی در اختیار فعالان حوزه صادرات غیرنفتی کشور قرار می گیرد.
وی با ابراز خشنودی از وجود خطوط اعتباری بانک مرکزی و منابع صندوق توسعه ملی با نرخ های 11 درصد در حوزه صادرات تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون تسهیلات تلفیقی از منابع بانک و صندوق توسعه ملی با نرخ 14 و 14.5 درصد در اختیار مشتریان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: بانک توسعه صادرات به لحاظ منابع مشکل خاصی ندارد و در حال حاضر حجم تسهیلات شعبه رقمی معادل هزار میلیاردریال است. در حوزه تسهیلات ارزی نیز خوشبختانه شرایط خوبی داریم و علاوه بر ارائه تسهیلات، نیروی متخصص فعال در شعبه می تواند مشاوره های لازم را به صادرکنندگان ارائه کند.
صالح آبادی اظهار امیدواری کرد: تمامی90 شرکت صادراتی فعال در زنجان بتوانند از تسهیلات بانک توسعه صادرات بهره مند شوند.
مدیرعامل اگزیم بانک ایران در جلسه اختصاصی صادرکنندگان استان زنجان در پاسخ به سوال یکی از حاضران در خصوص نحوه دریافت سپرده‌های ارزی مشتریان گفت: کسانی که اسکناس نزد بانک به صورت سپرده گذاشته باشند، بانک موظف است که سپرده مذکور را به شکل اسکناس تحویل بدهد؛ بانک اسکناس لازم را برای این منظور در اختیار دارد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: این رویه جزیی از مقررات بانک بوده و از سال 76 تا کنون اجرا می شود؛ تنها در صورتیکه ارزی به شکل حواله ای به حساب مشتری واریز شود، به دلیل حجم بالای اسکناس و سیاست های داخلی بانک، محدودیت هایی برای پرداخت این مبلغ به شکل اسکناس وجود دارد.
صالح آبادی اعلام کرد: در پی مجوز بانک مرکزی برای سپرده گذاری ارزی به شکل اسکناس در بانکها و تضمین آن، بانک توسعه صادرات یکی از بانک هایی است که مجاز به دریافت سپرده های ارزی مردم است.
وی در ادامه به تشریح اعتبار خریدار بعنوان یکی از خدمات بانک توسعه صادرات در راستای تداوم و تسهیل صادرات پرداخت و گفت: پروژه های مختلفی با روش اعتبار خریدار در خارج از کشور در حال اجراست از جمله آنها یک پروژه نیروگاهی در ارمنستان به ارزش 83 میلیون یورو است که توسط پیمانکاران ایرانی با استفاده از کالای ایرانی در دست اجراست و طی آن بانک توسعه صادرات تسهیلات اعتبار خریدار را در قالب پروژه های خدمات فنی و مهندسی و نیز کالا ارائه می دهد.
صالح آبادی در مورد فعالیت صرافی بانک توسعه صادرات گفت: صرافی بانک توسعه صادرات امروز یکی از صرافی های فعال در سیستم ارزی کشور است و در سال گذشته جزء پنج صرافی برتر کشور به لحاظ خرید و فروش ارز شناخته شد. صرافی بانک توسعه صادرات ضمن همکاری‌های گسترده با بانک مرکزی این آمادگی را دارد که ارز مشتریان را دریافت و به سامانه نیما عرضه کند.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به تفاوت قیمت ارز در سامانه نیما و بازار آزاد و تاثیر آن بر تخصیص‌ها و تسهیل ثبت سفارش ها اظهار امیدواری کرد با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد این بانک بتواند ارز بیشتری را برای ثبت سفارشها دریافت کند.
صالح آبادی در مورد شرایط اخذ وثیقه در این بانک گفت: شاید برای مشتریانی که برای اولین بار از تسهیلات بانک توسعه صادرات استفاده می کنند، حساسیت بیشتری صورت بگیرد اما در مراحل بعدی در این زمینه به مشتریان مساعدت می شود؛ اعتبار مشتری در تعیین نوع وثیقه تاثیر مستقیم دارد و طبعا مشتریان خوش حساب در بخش وثیقه مشکل خاصی نخواهند داشت.
وی از پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی زنجان مبنی بر تضمین شرکت ها توسط شرکت های دیگر استقبال کرد و گفت: این ایده امکان پذیر است؛ می توان با بررسی های لازم ضمانت شرکت های دیگر را پذیرفت و در این صورت نیازی به وثیقه ملکی نیست.
مدیر عامل اگزیم بانک ایران در پایان یادآور شد: این بانک علاوه بر تلاش برای توسعه صادرات بر حفظ آن تحت هر شرایطی نیز تاکید دارد؛ این بانک برای عبور از محدودیت های ناشی از تحریم های آمریکا و تداوم ارائه خدمات خود به مشتریان ساز و کار مختلفی را از جمله صرافی و سایر راهکارهای تخصصی جانبی به کار می بندد.
.این نشست با تقدیر و تشکر صادرکنندگان استان زنجان از خدمات بانک توسعه صادرات در ارائه خدمات و تسهیلات همراه بود
.در پایان این سفر مدیرعامل بانک توسعه صادرات و هیات همراه از کارخانه های ایران ترانسفو و سیم و کابل ابهر در استان زنجان دیدن کردند
نام:
ایمیل:
* نظر: