کد خبر: ۶۹۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۰
یکی از مهمترین موارد کارمندان، کارگران و صاحبان کار در پایان سال میزان پرداخت عیدی و سنوات است، این موارد کاملا وابسته به میزان پایه حقوق تعیین و پرداخت می‌شود اما یک معادله کلی و مشخص دارد.
کارگران و کارمندان امسال چقدر عیدی می گیرند؟
یکی از مهمترین موارد کارمندان، کارگران و صاحبان کار در پایان سال میزان پرداخت عیدی و سنوات است، این موارد کاملا وابسته به میزان پایه حقوق تعیین و پرداخت می‌شود اما یک معادله کلی و مشخص دارد.
بر اساس مصوبه شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته، حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان تعیین شده و بر اساس قانون مصوب مجلس، کارفرمایان باید حداقل دو ماه پایه حقوق و حداکثر سه ماه پایه حقوق را به عنوان عیدی و پاداش آخر سال به کارگرانشان بدهند.
تمامی کارگاه‌های مشمول قانون کار موظف به پرداخت عیدی و سنوات به هر یک از کارگران خود می باشند، که مبنای محاسبه آن یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، بعنوان عیدی و پاداش می باشد، و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.
همچنین مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ60 روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد، و مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید.
حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل حقوق پایه و حداکثر عیدی به شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نشود، سه برابر پایه حقوق خواهد بود.
با توجه به حقوق و  مزایای سال 97کارگران جزئیات حقوق و عیدی سال 98کارگران به شرح زیر است. حداقل عیدی کارگران  2میلیون و 228 هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران 3میلیون و 342 هزار تومان برای سال 98 خواهد بود.

*عیدی و پاداش پایان سال ۹۷ کارکنان دولت
برای محاسبه عیدی کارکنان دولت بعد از مشخص شدن ضریب جدید افزایش حقوق آن ضریب در ۵۰۰۰ هزار ریال ضرب می شود و مبلغ عیدی به دست میآید.
 در ضمن اگر شخص کارمند نیمه وقت بوده  یا مرخصی مثل استعلاجی داشته است میزان آن تقسیم بر دو می گردد و بعد از کسر مالیات عیدی محاسبه می گردد.
مبلغ عیدی براساس میزان امتیاز و همچنین ضریب حقوق شاغلان تعیین می شود. براساس ماده (۷۵) قانون مدیریت خدمات کشوری میزان امتیاز عیدی برای هر سال ۵۰۰۰ است و از سوی دیگر هیات وزیران هر ساله ضریب حقوق را برای مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می کند و از ترکیب این دو، عیدی کارکنان تعیین می شود، ولی در نهایت در روزهای پایانی سال هیات وزیران میزان عیدی را بررسی و رقم آن را نهایی می کنند.
بنابراین عیدی و پاداش پایان سال کارمندان و کارکنان دولتی در سال ۹۷ بر اساس ضریب حقوق سالانه و ۵۰۰۰ امتیاز ۸۴۷۵۰۰۰ به ریال می باشد.نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین