کد خبر: ۶۹۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
افت و خیز در بازار خودروهای داخلی
بعد از اعلام قیمت های جدید محصولات ایران خودرو و سایپا و افزایش چشمگیر قیمت برخی مدلها، بازار آزاد فروش خودروهای داخلی نیز با نوسان قیمت همراه شده و در برخی خودروها روند افزایشی گرفته است.
خودرو دوباره گران شد + آخرین قیمت
بعد از اعلام قیمت های جدید محصولات ایران خودرو و سایپا و افزایش چشمگیر قیمت برخی مدلها، بازار آزاد فروش خودروهای داخلی نیز با نوسان قیمت همراه شده و در برخی خودروها روند افزایشی گرفته است.
دولت از حدود سه ماه پیش پروژه قیمت‌گذاری خودرو را در حاشیه بازار کلید زد تا پس از یک دهه سرکوب قیمت، بازار خودروهای داخلی را به سمت آزادسازی ببرد. کنار گذاشتن شورای رقابت از قیمت‌گذاری و سپردن این پروسه به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار، اولین قدم دولت در اجرای عملیات شبه آزادسازی قیمت خودرو بود که اگرچه اوایل با حاشیه‌ها و مخالفت‌هایی مواجه شد، اما در نهایت به اصطلاح جا افتاد.
در اولین گام، این ایران‌خودرویی‌ها بودند که با اعلام قیمت چهار محصول خود، چراغ قیمت‌گذاری در حاشیه بازار را روشن کردند. به جز دانگ فنگ صندوقدار که محصولی جدید به‌شمار می‌رفت و تازه قیمت‌گذاری شده بود، ایران‌خودرو قیمت پژوپارس اتومات و وانت آریسان و وانت تندر را در حاشیه بازار تعیین کرد و در این بین، چیزی حدود ۳۵ میلیون تومان افزایش قیمت نصیب پارس شد. اعلام قیمت محصولات ایران‌خودرو اگرچه نشانه تغییر نگرش در قیمت‌گذاری بود، با این حال دولت باز هم صریح و بی‌پرده زیر بار شبه آزادسازی نرفت و اعلام کرد تعیین قیمت خودرو ۵ درصد زیر حاشیه بازار، مخصوص محصولات بالای ۴۵ میلیون تومان است. طبق گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در آن مقطع، خودروهای غیر‌مشمول (آنها که بالای ۴۵ میلیون تومان قیمت داشته و شورای رقابت به قیمت‌گذاری‌شان ورود نمی‌کرد) در اختیار خودروسازان قرار گرفته و آنها می‌توانند سیاست ۵ درصد زیر قیمت بازار را در مورد آنها اعمال کنند. در ادامه ایران‌خودرویی‌ها لیستی جدید از محصولات تغییر قیمت یافته را اعلام کردند و مشخص شد این خودروها نیز طبق فرمول حاشیه بازار قیمت‌گذاری شده‌اند. بر این اساس، هایما S۵، دانگ فنگ هاچ‌بک، پژو ۲۰۷ دنده معمولی، دنا پلاس و پژوپارس (برای بار سوم)، مشمول تغییر قیمت شدند، به نحوی که فرمول قیمت‌گذاری پنج درصد زیر نرخ بازار در مورد آنها صدق می‌کرد.
در نهایت اواخر هفته گذشته سایپا به عنوان دومین خودروساز بزرگ کشور نیز به موج افزایش قیمت پیوست و چهار محصول خود را طبق فرمول حاشیه بازار قیمت‌گذاری کرد. بنابر اعلام این خودروساز، کیا سراتو آپشنال ۲ هزار سی‌سی از این پس قیمتی برابر با ۱۹۶ میلیون تومان خواهد داشت و مدل ۱۶۰۰ سی‌سی و معمولی آن نیز ۱۷۶ میلیون تومان قیمت دارد. این یعنی سراتو آپشنال چیزی حدود ۸۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. سایپا همچنین قیمت چانگان را نیز به ۱۲۷ میلیون تومان رسانده تا این محصول چینی در لیست حاشیه بازاری‌ها قرار گیرد. در نهایت، قیمت پراید البته از نوع وانت نیز افزایش یافته به ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. اعلام قیمت وانت پراید در حاشیه بازار اما در شرایطی است که سواری پراید همچنان با قیمت قبلی به فروش می‌رسد و احتمالا آخرین خودرویی است که قیمت آن طبق فرمول حاشیه بازار، تعیین خواهد شد.
بررسی قیمت‌های جدید نشان می‌دهد محصولات سایپا نیز طبق فرمول ۵ درصد زیر نرخ بازار قیمت‌گذاری شده‌اند تا بخشی دیگر از پازل شبه آزادسازی قیمت خودروهای داخلی تکمیل شود. تمامی خودروهایی که تا به امروز طبق فرمول حاشیه بازار تعیین قیمت شده‌اند، یا بالای ۴۵ میلیون تومان بوده یا مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت نبوده‌اند. با این حساب هنوز بخش سخت پروژه دولت برای شبه آزادسازی قیمت خودرو باقی مانده است.
طبق وعده‌ای که وزیر صنعت، معدن و تجارت داده، احتمالا قیمت سایر خودروهای داخلی نیز طی هفته جاری اعلام خواهد شد تا پازل قیمت‌گذاری در حاشیه بازار تکمیل شود. البته این احتمال وجود دارد که خودروسازان به توصیه دولت در اعلام قیمت جدید چند خودرو ازجمله پراید و پژو ۴۰۵ احتیاط به خرج داده و برای افزایش قیمت آنها یا فعلا دست نگه داشته یا درصدی کمتر را لحاظ کنند.
 این موضوع در مورد خودروهای زیر ۴۵میلیون تومان که احتمالا این هفته قیمت‌شان اعلام خواهد شد، نگرانی‌های بیشتری را ایجاد کرده، زیرا غالب ایرانی‌ها مشتری این محصولات هستند.
اعلام قیمت های جدید اگر چه قرار بود باعث کاهش قیمت ها در بازار ازاد شده و بازار را سرو سامان دهد اما هنوز این افتاق نیفتاده و حتی قیمت برخی از خودروها افزایش هم یافته است.
ان گونه که از بازار خبر می رسد امروز بازار فروش خودروهای داخلی با نوسان قیمت همراه شده و در برخی خودروها روند افزایشی گرفته است.
مشاهدات میدانی بازار خودرو حکایت از افت و خیز قیمت در بازار خودروهای داخلی دارد، به طوریکه طی معاملات امروز سمند LX بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته، ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شد و پژو ۴۰۵ SLX نیز با افزایش  ۳۰۰ هزار تومانی ۶۱ میلیون تومان معامله شد.
قیمت برخی از محصولات سایپا نیز در معاملات امروز افزایش داشت، به طوریکه سایپا ۱۳۲ با قیمت ۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد و ساینا نیز بدون تغییر قیمت  ۴۷ میلیون تومان قیمت گذاری شد.
در پایان آنچه از شرایط کنونی برداشت می شود نشان از بلاتکلیفی خریداران و انتظار آنان برای اعلام قیمت مابقی خودروهای داخلی حکایت دارد تا ببینند بالاخره وعده ارزان شدن خودرو و ساماندهی بازار با قطع دست دلالان  و واسطه گران محقق می شود یا نه.

آخرین قیمت خودرو را اینجا مشاهده کنید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار