کد خبر: ۱۰۵
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۷
شرکت ملی نفت کره جنوبی
صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه ژوئن نسبت به می افزایش بیش از 100 درصدی را تجربه کرد.
صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه ژوئن نسبت به می افزایش بیش از 100 درصدی را تجربه کرد.به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آمار شرکت ملی نفت کره جنوبی که ديروز(سه شنبه) منتشر شد نشان می‌دهد واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه ژوئن با 7.4 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 4 میلیون و 374 هزار بشکه( روزانه 145 هزار و 800 بشکه) رسیده است.

همچنین واردات نفت این کشور از ایران نسبت به ماه می که دو میلیون و 63 هزار بشکه(روزانه 68 هزار و 766 بشکه) بود، افزایش بیش از 100 درصدی نشان می‌دهد.واردات نفت ایران توسط کره جنوبی از ایران ماهانه دچار نوسان می‌شود، زیرا یکی از دو پالایشگاه اصلی این کشور که از ایران نفت می‌خرد، هر دو ماه یک بار از ایران واردات دارد.همچنین واردات نفت این کشور از ایران در شش ماه نخست امسال نسبت به نیمه اول سال گذشته 11 درصد کاهش یافته و در سطح تعیین شده براساس توافق هسته ای ژنو قرار گرفته است.این آمار نشان می‌دهد که ایران در ماه ژوئن پنجمین صادرکننده بزرگ نفت به کره جنوبی بوده و پس از عربستان، کویت، امارات و قطر قرار گرفته است.

 تثبیت صادرات نفت ایران در بالاترین سطح دوسال اخیر

در همين حال تحلیلگران می‌گویند: در شرایطی که گفتگوهای هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی برای چهار ماه دیگر تمدید شده، صادرات نفت خام ایران در بالاترین سطح دو سال گذشته باقی خواهد ماند.به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد، فروش نفت خام و میعانات گازی ایران به شش مشتری اصلی آسیایی خود در شش ماه اول امسال روزانه به ‌طور متوسط یک میلیون و 270 هزار بشکه بوده است.

تحلیلگران در گفتگو با بلومبرگ گفتند که صادرات نفت ایران در نیمه دوم امسال نیز در همین سطح باقی خواهد ماند.رابین میلز تحلیلگر موسسه مشاور انرژی منار در دوبی گفت: ایران قصد دارد روند صعودی صادرات نفت خود را حفظ کند و آمریکا نیز می‌خواهد قدری فرصت به ایران بدهد. تمدید مذاکرات نشان می‌دهد که آنها در زمینه‌ گفتگوهای هسته‌ای پیشرفت‌هایی داشته‌اند و فکر می‌کنند که می‌توانند به توافق برسند.مذاکره‌کنندگان آمریکا، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس با ایران توافق کردند که تا 24 نوامبر در فواصل مشخص به گفت‌وگوها ادامه دهند.

طرفین نتوانستند تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران و لغو کامل تحریم‌ها به توافق برسند. این محدودیت‌ها به اقتصاد ایران لطمه زده و آن را از صادرات نفت و اصلی‌ترین منبع درآمدی محروم کرده است.طرفین در جریان تصمیم‌گیری برای تمدید گفتگوها به سطح صادرات نفت به ‌طور مشخص اشاره نکردند. کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وان کیون فرستاده چین در مذاکرات گفتند: مفاد تمدید مذاکرات همانند مفاد توافق هسته‌ای شش ماهه است.

براین اساس آمریکا به شش مشتری نفت ایران شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان اجازه می‌دهد مادامیکه مجموع واردات آنها روزانه حدود یک میلیون و 100 هزار بشکه باشد، از ایران نفت بخرند. این سقف صادرات فروش میعانات گازی (یک نوع نفت سبک که به همراه گاز استخراج می‌شود) را شامل نمی‌شود.صادرات نفت ایران به عنوان سومین تولید‌کننده بزرگ سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت از حدود 2.5 میلیون بشکه در روز در دوران قبل از تحریم‌ها کاهش شدیدی داشته است.براساس اطلاعات بلومبرگ، صادرات نفت و میعانات ایران در سال 2012 روزانه به‌طور متوسط حدود یک میلیون و 170 هزار بشکه و در سال 2013 روزانه حدود یک میلیون و 40 هزار بشکه بوده است.

آپیشک دشپاند تحلیلگر نفتی در بانک سرمایه‌گذاری ناتیکسیس لندن گفت: فروش نفت خام و میعانات گازی ایران ممکن است در نیمه دوم امسال به دستکم یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز برسد، زیرا ایران سعی دارد که درآمد خود را از این بخش افزایش دهد.ریچارد مالینسون تحلیلگر موسسه مشاوره انرژی اسپتکت در لندن گفت: صادرات ایران امسال افزایش یافته،‌ زیرا این کشور نفت انبار شده خود را به چین برای پر کردن ذخایر استراتژیک این کشور فروخته است.وی تخمین زد که مجموع صادرات نفت خام ایران به حدود یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز تنزل کند، زیرا ایران نفت انبار شده کمتری در اختیار دارد.تمام شش تحلیلگری که با بلومبرگ مصاحبه کردند گفتند: صادرات نفت ایران در مقایسه با شش ماه اول امسال تغییر چندانی نخواهد داشت. سه تن از این تحلیلگران پیش‌بینی کردند یک کاهش اندک در صادرات ایران رخ خواهد داد.

اتحادیه اروپا تعلیق تحریمهای نفتی ایران را تمدید کرد
اتحادیه اروپا تعلیق تحریمهای این اتحادیه علیه صنعت نفت ایران را تمدید کرد.به گزارش خبرگزاری رسمی شینهوا، اتحادیه اروپا دوشنبه (٣٠ تیرماه ٩٣) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: طبق این تعلیق، امکان ارائه خدمات بیمه و حمل و نقل فروش نفت خام ایران به مشتریان کنونی آن وجود دارد و فروش یا حمل فرآورده‌های پتروشیمی ایران و همچنین انجام معاملات طلا و فلزات گرانبها با دولت یا بخش عمومی این کشور نیز امکانپذیر است.

اتحادیه اروپا همچنین افزاید حدود تراکنشهای مالی مجاز از مبدا یا به مقصد ایران را برای چهار ماه دیگر تمدید کرد.ایران و گروه ٥+١، شنبه این هفته بعد از حدود دو هفته مذاکره برای تمدید چهار ماهه توافقنامه ژنو به توافق رسیدند تا امکان گفتگوهای بیشتر برای دستیابی به یک توافق جامع در باره مسئله هسته‌ای ایران فراهم شود.

خاورمیانه فقط 78 سال دیگر نفت دارد
درحالیکه ذخایر نفتی اوپک عمدتا در منطقه خاورمیانه واقع شده که از جمله آن می توان به عربستان سعودی‌، عراق و ‌کویت اشاره کرد که در مجموع 40.4 درصد از ذخایر کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند، این منطقه تنها تا 78 سال دیگر نفت دارد.به گزارش ایسنا، مجموع ذخایر نفت تثبیت شده جهان در پایان سال 2012 با 0.9 درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن به 1668.9 میلیارد بشکه رسید که بیش از 85.7 درصد آن به کشورهای غیر عضو OECD اختصاص دارد.

ونزوئلا غول‌جدید ذخایر نفتی دنیا
در سال 2012 میلادی سه کشور ونزوئلا، عربستان سعودی و کانادا در مجموع با سهمی معادل 44.2 درصد بیشترین میزان ذخایر نفت جهان را در اختیار داشته‌اند که به ترتیب سهم این کشورها 17.8، 15.9 و 10.4 درصد بوده است.براساس این گزارش ذخایر نفت دو کشور ونزوئلا و کانادا در دهه اخیر به علت وجود ذخایر تثبیت شده نفت فوق سنگین و غیر متعارف افزایش چشمگیری داشته است که این امر موجب ارتقای جایگاه این دو کشور به رتبه‌های اول و سوم جهان شده است.سهم ذخایر نفتی کشورهای عضو اوپک در پایان سال 2012 میلادی 72.6 درصد بوده است که حدود یک سوم ذخایر نفتی جهان و نیمی از ذخایر کشورهای عضو اوپک به دو کشور ونزوئلا و عربستان سعودی تعلق داشته است.

عمده ذخائر نفتی اوپک در خاورمیانه
ذخایر نفتی اوپک عمدتا در منطقه خاورمیانه واقع شده که از جمله آن می توان به عربستان سعودی‌، عراق و ‌کویت و اشاره کرد که در مجموع 40.4 درصد از ذخایر کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند.در میان مناطق مختلف جهان منطقه خاورمیانه با دارا بودن 807.7 میلیارد بشکه ذخایر معادل 48.4 درصد از کل ذخایر تثبیت شده نفت جهان مقام اول را به خود اختصاص داده است.آمریکای مرکزی و جنوبی، آمریکای شمالی، اروپا و اوراسیا، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه نیز به ترتیب با دارا بودن 19.7 ، 13.2 ، 8.4، 7.8 و 2.5 درصد ازذخایر تثبیت شده نفت از جهان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بنا به این گزارش کاهش 0.3 درصدی معادل 220.2 میلیارد بشکه ذخایر تثبیت شده نفت درآمریکای شمالی به دلیل کاهش ذخایر نفتی غیر متعارف شن‌های نفتی کانادا، اختصاص بیشترین ذخایر غیر متعارف نفت جهان به کمربند نفتی اورینوکوی ونزوئلا با 220 میلیارد بشکه ذخیره افزایش 576 میلیون بشکه ذخایر تثبیت شده درمنطقه اروپا و اوراسیا نسبت به سال قبل تحت تاثیر افزایش اکتشافات کشورهای نروژ، روسیه و کاهش ذخایر کشور دانمارک از جمله تحولات مهم در سال 2012 بوده است.

کاهش رتبه عربستان از نظر ذخایر نفتی
همچنین کاهش سهم و تنزل رتبه ذخایر عربستان سعودی درجهان به دلیل افزایش غیر متعارف نفت در ونزوئلا، اختصاص بیشترین میزان اکتشاف نفت درمیان کشورهای منطقه خاورمیانه به عراق به دلیل اکتشافات متعدد از سال 2002 و افزایش حجمی معادل 35 میلیارد بشکه ذخایر نفتی و همچنین افزایش حجم ذخایر نفت‌ آفریقا به دلیل افزایش نفت کشور آنگولا از دیگر تحولات مهم ذخایر نفتی جهان در سال 2012 بوده است.

براساس این گزارش عمر ذخایر نفت جهان به طور متوسط 52.9 سال برآورد شده که با توجه به میزان برداشت نفت در سال 2012 عمر میادین نفتی آمریکای جنوبی ومرکزی، خاورمیانه،‌آمریکا شمالی، آفریقا،‌اروپا و اوراسیا، آسیا و اقیانوسیه به ترتیب بیش از صد سال، 78.1، 38.7، 37.7، 22.4 و 13.6 سال برآورد می شود.براین اساس عمر ذخایر نفتی کلیه کشورهای عضو اوپک به استثنای آنگولا، الجزایر و قطر به بیش از 40 سال می رسد.

برچسب ها: نفت ، كره جنوبي ، واردات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار