کد خبر: ۱۰۷
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۶
پیشنهاد رسمی دولت پاکستان برای برون رفت از وضعیت موجود و شتاب در ساخت خط لوله واردات گاز از ایران اوایل تیر امسال به دست بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران رسید.
پیشنهاد رسمی دولت پاکستان برای برون رفت از وضعیت موجود و شتاب در ساخت خط لوله واردات گاز از ایران اوایل تیر امسال به دست بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران رسید.معاون بازرگانی و امور بین الملل وزارت نفت در گفتگو با شانا درباره پیشنهاد خاقان عباسی، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان به وزیر نفت کشورمان گفت: در این پیشنهاد پاکستانیها راههای مختلفی را برای شتاب بخشیدن به احداث خط لوله آی پی مطرح کردند و خواستار اقدام در این زمینه شدند که جزئیات آن در دست بررسی است.

علی ماجدی درباره اینکه خواسته آنها از ایران برای احداث این خط لوله چه بوده است، گفت: آنها درخواستی از ایران نداشتند تنها برای مطلع بودن ایران، راههایی را که سبب شتاب بخشیدن به ساخت این خط لوله می شود، مطرح کردند.وی از بیان جزئیات این پیشنهاد خودداری کرد و درباره اینکه آیا پاکستانیها خواستار کمک ٢ میلیارد دلاری برای ساخت خط لوله آی پی در خاک این کشور هستند، گفت: چنین درخواستی مطرح نشده و ایران وظیفه ای در قبال تامین مالی ساخت خط لوله در پاکستان ندارد.

ماجدی درباره اینکه پاکستانیها خواستار تمدید زمان تکمیل خط لوله از دسامبر ٢٠١٤ به ٢٠١٥ هستند، گفت: در پیشنهادی که به ایران داده شد در این زمینه صحبتی نشده است. پاکستان در صورت تکمیل نکردن خط لوله در خاک خود تا زمان ضرب الاجل ٣١ دسامبر ٢٠١٤ باید ماهانه ٢٠٠ میلیون دلار جریمه به ایران بپردازد. در قرارداد خرید و فروش گاز که بین ایران و پاکستان منعقد شده، بندی وجود دارد که بر ضرورت اجرای این جریمه تصریح می‌کند.ماجدی در این باره گفت: اظهار نظر در این زمینه زود است.

معاون بازرگانی و امور بین‌الملل وزارت نفت به سفر نواز شریف، نخست وزیر پاکستان به ایران اشاره و تصریح کرد: از نظر سیاسی هر دو کشور به دنبال اجرایی کردن این خط لوله هستند و بر ضرورت انتقال گاز ایران به پاکستان تاکید دارند.
برچسب ها: صلح ، پاكستان ، خط لوله
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار