کد خبر: ۱۶۸۳۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۱
در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛
محسن باقری می‌گوید: ما کارگران نباید تمام کرسی‌های مجلس را به دست راستی‌ها ببخشیم و اجازه دهیم هر بلایی می‌خواهند سر کارگران بیاورند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، چقدر کارگران اصناف مختلف به وجود نماینده‌ای دغدغه‌مند در مجلس شورای اسلامی نیاز دارند. تا چه اندازه یک نماینده مجلس می‌تواند در رفع معضلات طبقه کارگر مفید باشد؟

محسن باقری (رئیس شورای اسلامی کار رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران) در این رابطه به دورانی که علیرضا محجوب در مجلس بود اشاره می‌کند و می‌گوید: در آن زمان کارگران پشت و پناه قدرتمندی داشتند و صدایشان شنیده می‌شد.

وی در ارتباط با معضلات رانندگان و پیگیری‌هایی که صورت گرفته می‌گوید: محجوب تنها نماینده‌ای بود که درِ اتاقش همیشه به روی رانندگان باز بود و هرگاه مراجعه می‌کردیم پذیرای ما بودند. ایشان همواره شنوای دردهای رانندگان و سایر گروه‌های کارگری بودند و مشکلات ریز و درشت آن‌ها را تا جایی که در توان داشتند حل می‌کردند.

به گفته باقری، با کمک محجوب دو مشکل اساسی رانندگان شرکت واحد حل شده است؛ یکی مساله سخت و زیان‌آور شغل رانندگان و دیگری احتمال واگذاری به بخش خصوصی که خوشبختانه برطرف و خیال رانندگان آسوده شد.

او توضیح می‌دهد: محجوب برای حل مشکل سخت و زیان‌آور کارگران در سراسر کشور بسیار کمک کرده است. رانندگان شرکت واحد نیز در سالهای ۸۲ و ۸۳ در ارتباط با مساله سخت و زیان‌آور بودن شغل‌شان مشکل داشتند که با کمک محجوب حل شد. رانندگان دوسال به دوسال، آرایی را از کمیته‌های استانی سخت و زیان‌آور می‌گرفتند که در ارتباط با این آرا و بحث آلایش سنجی، رانندگان نیاز به کمک داشتند و در آن زمان، آقای محجوب به عنوان نماینده مجلس به کمک رانندگان آمدند. اما مهمترین چالش و مساله در سال ۹۵ رخ داد که در واقع می‌شود گفت بزرگترین بحران تاریخ شرکت واحد بود.

محجوب نگذاشت به سرنوشت هفت تپه دچار شویم

باقری ادامه می‌دهد: در شهریور ۹۵ در زمان شورای شهر قبلی و شهرداری قالیباف، تصمیم گرفتند همه خطوط بی‌آر تیِ شرکت واحد را به بخش خصوصی واگذار کنند. اگر کمک‌های محجوب و نامه‌ای که ایشان به آقای سرخو (رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر) نوشتند نبود، ما رانندگان امروز کارگر بخش خصوصی بودیم و مثل کارگران هفت تپه و آذراب با مشکلات و چالش‌های بسیار دست و پنجه نرم می‌کردیم.

به گفته باقری، محجوب نگذاشت رانندگان شرکت واحد اتوبوسراتی به سرنوشت کارگران هفت تپه، آذرآب، ماشین‌سازی و صدها واحد خصوصی شده دیگر گرفتار شوند. با همت و یاری او، شرکت واحد به عنوان بخش عمومی و در دست نیروهای رسمی باقی ماند.

او با بیان اینکه به اعتقاد من بزرگترین کاری که در طول حیات اخیر شرکت واحد صورت گرفته، همان جلوگیری از واگذاری سامانه‌ها به بخش خصوصی بوده است؛ ادامه می‌دهد: قصد داشتند سامانه‌ها را با هم ادغام کنند و به بخش خصوصی واگذار کنند که اگر به مراد دل‌شان می‌رسیدند معلوم نبود ما رانندگان امروز در چه وضعیتی بودیم و با چه مشکلاتی سروکار داشتیم.

خطر امضا جمع کردن برای مزد توافقی و استثماری

از اینها گذشته، وجود یک نماینده کارگری در مجلس چقدر می‌تواند برای منافع جمعی کارگران مفید باشد؛ تا چه اندازه می‌تواند در مقابل خطراتی که طبقه کارگر را تهدید می‌کند تاثیرگذاری داشته باشد؛ باقری در این رابطه به اتفاقاتی که در مجلس یازدهم در حال رخ دادن است اشاره می‌کند و می‌گوید: ظاهراً بیش از ۶۰ نماینده مجلس یازدهم امضا جمع کرده‌اند برای سه مساله خطرناک، مزد توافقی، مزد منطقه‌ای و حتی قانون کار استانی! یک انجمن خیریه اصفهانی و حامیان آن توانسته‌اند با لابیگری در میان نمایندگان مجلس طرفدارانی پیدا کنند و بسیاری از نمایندگان را با خود همراه سازند. در بین این نمایندگان هستند افرادی که جوان و تازه وارد هستند و اطلاعی از قانون کار و مسائل روابط کار ندارند و فکر می‌کنند افرادی که با ظاهر خیریه پیش آمده‌اند و دم از اشتغال‌زایی می‌زنند، قصد خیر دارند و بهتر است با اینها همراه شوند در حالیکه تنها هدف این گروه‌ها به کرسی نشاندن «مزد استثماری» و بهره کشی از کارگران است.

او ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی وجود یک نماینده مانند علیرضا محجوب که دلسوز کارگران است و بر قوانین کار مسلط است، می‌تواند در تغییر فضای مجلس بسیار موثر باشد. اگر ایشان در مجلس باشند مقابل این لابی‌گری‌های ضد کارگری ایستادگی می‌کنند و نمی‌گذارند آن نهاد به ظاهر خیریه و حامیانش به مراد دل‌شان برسند.

سالهاست که یک انجمن خیریه تلاش می‌کند حداقل مزد سراسری را از میان بردارد و مزد توافقی را به جای آن قانونی کند؛ آن‌ها با این ادعا که حداقل مزد در کارگاه‌های کوچک دردسرساز است، به قانون کار و الزام به پرداخت حداقل مزد حمله می‌کنند و می‌گویند باید کارگران آسیب‌پذیر و غیرمتخصص را با دستمزد کارمزدی و توافقی به کار گرفت تا اشتغال در کشور رونق بگیرد! این رویکرد در صورت تصویب در مجلس، عواقب بسیار خطرناکی برای کارگران کشور خواهد داشت.

مجلس را به دست راستی‌ها نبخشیم

رئیس شورای اسلامی کار شرکت واحد تهران می‌گوید: همه نگرانی ما کارگران، موفق شدن چنین گروه‌هایی است. آن‌ها می‌خواهند با موج سواری بر دریای بیکاری کارگران و نیاز مبرم آن‌ها به کار، همه حقوق قانونی را از میان بردارند و کارگرانی را که امروز در وضعیت بسیار بد معیشتی قرار دارند به سقوط بیشتر در ورطه فقر بکشانند. همراهی نمایندگان مجلس با این گروه‌ها نگران کننده است و اگر نماینده‌ای مانند محجوب در مجلس باشد، بدون تردید در مقابله با این تعرضات بسیار مفید خواهد بود.

او در پایان تاکید می کند: ما کارگران نباید تمام کرسی‌های مجلس را به دست راستی‌ها ببخشیم و اجازه دهیم هر بلایی می‌خواهند سر کارگران بیاورند!

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار