کد خبر: ۱۷۹۹۴۸
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸
نشست کمیته‌های فنی نظامی عراق و آمریکا برای بررسی روند خروج نیروهای رزمی خارجی از عراق امروز برگزار و توافق شد که شمار نیروهای آمریکایی تا پایان ماه سپتامبر جاری در عین الاسد و اربیل کاهش می‌یابد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری واع، نشست کمیته‌های فنی نظامی عراق و آمریکا برای بررسی روند خروج نیروهای رزمی خارجی از عراق در بغداد برگزار شد.

براساس بیانیه رسمی ستاد عملیات مشترک عراق، ریاست هیئت عراقی را در این نشست سرلشکر «عبدالامیر الشمری»، جانشین فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق، و ریاست هیئت امریکایی را سرتیپ «جان برینان»، فرمانده نیروهای امریکایی در ائتلاف بین‌المللی برعهده داشتند.

این بیانیه افزوده که این نشست برای پیگیری نتایج دور چهارم گفت‌وگوی راهبردی عراق و امریکا که در 22 ژوئن 2021 برگزار شد و بررسی برنامه انتقال نیروهای ائتلاف از مأموریت رزمی به مأموریت مستشاری و آموزشی دستور کار آن بود.

براساس این بیانیه در این نشست توافق شده که نیروهای رزمی امریکایی و تجهیزات آنان در پایگاه‌های نظامی عین الاسد و اربیل تا پایان ماه جاری میلادی کاهش یابد و فرماندهی نیروهای ائتلاف از فرماندهی با رتبه سرلشکر به فرماندهی با رتبه سرتیپ کاهش یابد و مأموریت این فرمانده مدیریت روند خروج و نیز تبادلات اطلاعات و مشورت باشد.

طرفین در این نشست تأکید کرده‌اند که حضور نیروهای امریکا و ائتلاف به دعوت دولت عراق است و مسئولیت حفظ امنیت آنها نیز براساس قوانین بین‌المللی و به موجب اصل حاکمیت ارضی عراق برعهده نیروهای امنیتی عراقی است.

در این نشست همچنین توافق شد که روند انتقال مأموریت دیگر نیروها از رزمی به مستشاری و آموزشی تا پایان سال در نشست‌های بعدی پیگیری شود.

این در حالی است که صابرین نیوز گزارش داد: پس از حملات به اربیل، واشنگتن ادعا کرده است که با کاهش نیروهای رزمی در عین الاسد و اربیل در اواخر سپتامبر جاری موافقت کرده است.

آمریکا و اسرائیل نیروهای حشد شعبی را هدف قرار دادند

از سوی دیگر ائتلاف فتح عراق امروز جمعه، دولت این کشور را به جدی نبودن در موضوع حضور نظامیان آمریکایی در عراق متهم کرد.

«یاسین الحیانی» عضو این ائتلاف گفت: ما حملات به حشد شعبی در مرز عراق با سوریه را محکوم می‌کنیم و این موضوع جدیدی نیست .

وی افزود: آمریکا و اسرائیل نیروهای حشد شعبی را در مرز عراق با سوریه هدف قرار داده‌اند.

الحیانی گفت: تاکنون نشانه ای از خروج نظامیان خارجی از کشور به چشم نمی‌خورد.

انتهای پیام/

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار