کد خبر: ۱۸۰۳۳۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
اولین نشست خبری انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده:
معاون زنان و امور خانواده ریاست‌جمهوری در اولین نشست خود با خبرنگاران از سوءاستفاده «آن ور آبی‌ها» از مسائل زنان در ایران، مسائل مربوط به کودک‌همسری و ازدواج خودش در ۱۶ سالگی، موضوع اخراج آتنا فرقدانی از دانشگاه الزهرا، مواضعش درباره برادرش مهدی خزعلی، لزوم ایجاد پارک‌های بانوان، حذف غربالگری اجباری، تساوی مردان و زنان و عدالت جنسیتی و... گفت.

برادرم دروغ می‌گوید، برایش دعا می‌کنم

الهه محمدی:  انسیه خزعلی که تازه دو هفته است پایش را به به عنوان معاون زنان و امور خانواده ریاست‌جمهوری به این معاونت گذاشته، در اولین نشست خود با خبرنگاران از سوءاستفاده «آن ور آبی‌ها» از مسائل زنان در ایران، مسائل مربوط به کودک‌همسری  و ازدواج خودش در ۱۶ سالگی، موضوع اخراج آتنا فرقدانی از دانشگاه الزهرا، مواضعش درباره برادرش مهدی خزعلی، لزوم ایجاد پارک‌های بانوان، حذف غربالگری اجباری، تساوی مردان و زنان و عدالت جنسیتی و... گفت.

او مساله کم شدن ازدواج را یک مساله مهم در جامعه دانست و گفت باید حتما راهکارهایی برای ارتقای وضعیت ازدواج فراهم شود؛ «قوانینی که برای تسهیل ازدواج داریم کم نیست اما در اجرایی شدنش کاستی و رکود داشته است. امیدواریم هماهنگی‌هایی در این زمینه صورت بگیرد تا با برنامه‌ریزی و نظارت معاونت زنان بتوانیم این موضوع را تسهیل کنیم. موانع باید در همه استان‌ها شناسایی شود و امیدواریم بتوانیم کار موثری انجام دهیم و بعد اعلام کنیم.»

 

متن کامل این نشست خبری را در زیر می‌خوانید.


انسیه خزعلی وضعیت زنان را مهم دانست و گفت: به دنبال این هستیم که مشکلات و محرومیت‌ها را شناسایی کنیم و وضعیت زنان را ارتقا بدهیم و از نظر کیفی و سبک زندگی کار کنیم. شاید آموزش یکی از موضوعاتی است که موضوعی زیربنایی است. الان شاید همه زنان مسائل اقتصادی را در درجه اول مشکلات بدانند اما ایجاد کارآفرینی و ایجاد زمینه‌ها برای ورود زنان خیلی مهم است که در دستور کار معاونت است.

خزعلی در ادامه نشست خبری با بیان اینکه ورزش زنان را در بخش قهرمانی و همگانی به طور کامل حمایت می‌کنیم، گفت: ما زنان مستعدی داریم که می‌توانند نشان دهند با حفظ ارزش‌ها در عرصه‌های بین‌المللی حضور پیدا می‌کنند. خیلی از کشورهای اسلامی این انتظار را دارند که ما پیشرو باشیم. به دلیل نیازی که زنان به دلیل محور خانواده و مادر دارند، باید به صورت ویژه به ورزش همگانی زنان نگاه شود. به دنبال این هستیم که استان‌ها را بررسی کنیم تا ورزش همگانی در اختیار همه زنان قرار بگیرد. پارک‌های بانوان باید تقویت شود تا زنان از آن‌ها استفاده کنند.

او ادامه داد: جمعیت اختصاص به زنان ندارد و مرتبط با کشور و خانواده است. برای مردان و زنان باید این موضوع مورد توجه باشد. تجرد قطعی به جمعیت ضربه می‌زند و باید شرایط اقتصادی و فرهنگی برای ازدواج در سن باروری ایجاد شود. باید موضوع ناباروری مورد توجه قرار بگیرد و بیمه‌ها کمک کنند. باید با کمک‌های اقتصادی، فرهنگی و تبلیغاتی ترغیب به فرزندآوری در کشور ما صورت بگیرد.

او درباره سیاست‌های معاونت درباره زنان سرپرست خانوار گفت: این موضوع از اولویت‌های معاونت است. دغدغه‌های آن‌ها مهم است. ما به دنبال این هستیم که همه زنان سرپرست خانوار را بیمه کنیم. به خصوص کسانی که نیازمندند. کارآفرینی و ایجاد اشتغال مناسب برای آن‌ها هم مدنظر ماست. فرهنگ‌سازی هم مهم است. نوع نگاهی که به آنها می‌شود مهم است. وضعیت امن بودن جامعه برای این زنان باید مناسب‌تر شود.

 

ازدواج در ۱۶ سالگی با شروط ضمن عقد

خزعلی در ادامه این نشست درباره موضوع کودک‌همسری گفت: ما با هر نوع ظلمی که به زنان شود، از جمله ازدواج‌های قبل از بلوغ موافق نیستیم. ما نیاز به کار فرهنگی در این زمینه داریم. ما باید اقناع‌سازی کنیم تا کودکان مورد اجحاف قرار نگیرند. بعضی مواقع به من می‌گویند که تو خودت ۱۶ سالگی ازدواج کرده‌ای. اینکه دختر مراحل مختلف بلوغ را طی کرده باشد مهم است. من شرط تحصیل، فعالیت اجتماعی، شرط طلاق، شرط مکان زندگی را برای ازدواج گذاشتم. پدرم به شرایط نگاه کرد و گفت با همه موافقم به جز شرط طلاق. اما باز هم قبول کرد. در هر حال رشد فکری بسیار مهم است.

او افزود: ما باید روی سبک زندگی‌مان کار کنیم. باید ارزش‌های اخلاقی و دینی زن بودن و مادر بودن باید تقویت شود. توجه به طبیعت جزو سبک زندگی است که باید به آن توجه کنیم. زنان زیادی اعلام آمادگی می‌کنند که در حوزه سبک زندگی وارد شوند.

انسیه خزعلی: ۱۶ سالگی ازدواج کردم با حق طلاق و کار و تحصیل/ با ازدواج‌های قبل از بلوغ موافق نیستیم

خزعلی گفت: سیاست‌زدگی و نگاه تشریفاتی به زنان از کاستی‌های ادوار گذشته معاونت بوده است. به خاطر همین هم ما با همه گروه‌های زنان از همه طیف‌های سیاسی جلسه داشته‌ایم.

او با تاکید بر اینکه ما مقابل همه زنان و مردان مسئول هستیم، افزود: نباید به دختران ظلم شود. بسیاری فراتر از قانون دختران کودک را به ازدواج درمی‌آورند. کودکان کار هم باید مورد توجه قرار بگیرند.تساوی می‌تواند ضربه‌زننده به زنان باشد. هر کسی باید در جای خودش قرار بگیرد نشبت به نیازها و طبیعتش. با گفتمان انقلاب اسلامی می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

 

توضیحاتی درباره آتنا فرقدانی

 او درباره مساله آتنا فرقدانی و اتفاقاتی که برای او در زمان ریاست دانشگاه الزهرا افتاد،‌ ادامه داد: جای قاتل و شهید عوض شده است. هر خبری را سریع منتشر نکنیم. باید سند بخواهیم تا در انجام کار خبرنگاری موفق باشیم. در مساله خانم فرقدانی مساله برعکس بوده است. ما جلسه‌ای تشکیل دادیم،‌ من گفتم که مادرش را صدا بزنید و با او صحبت کردیم. از قسمت حقوقی خواستم که پیگیری کند. حتی من گفتم الان که در زندان است باز هم ادامه تحصیل بدهد و خواستم که در کارشناسی ارشد در دوره روزانه ادامه تحصیل دهد.
من حتی وقتی آزاد شدم او را دیدم و گفتم حتما بیا ثبت نام کن. اما او به هر دلیلی نیامد ثبت‌نام کند. و بعد هم آن عکس را کشید و منتشر کرد. من همه جور محبتی به او کردم و فهمیدم ما مامور به تکلیف هستیم نه نتیجه. شما از ما بخواهید که سند بدهیم. به او شماره دانشجویی هم دادیم و او ثبت‌نام نکرد. سند همه این‌ها موجود است. یا یک خانم دیگر که گفته من اخراج شدم، او از سال ۸۸ از کشور خارج شده و سه سال غیبت داشته است. این بی‌انصافی است که بگوییم اخراج شده است. با این دروغ‌ها چهره حقیقت پوشانده می‌شود.

 

چرا پدرم اجازه نداد که برادرم به منزلش بیاید؟

خزعلی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید چرا به اتهاماتی که از طرف برادرتان مطرح می‌شود پاسخ نمی‌دهید،‌ گفت: اگر ما بخواهیم جامعه را مشغول حرف‌های دروغ کنیم که نمی‌شود. مواردی که ایشان ذکر کرده به دادگاه برده و دادگاه هم او را به جرم نشر اکاذیب متهم کرده است. او از تریبون‌های سلطنت طلب این موارد را مطرح می‌کند. ایشان می‌تواند در مورد هر ادعایی سند بیاورد. چرا پدرم اجازه نداد که او به منزلش بیاید؟ پدرم گفت باید حقوق تضییع شده بیت المال و حقوق افراد را مشخص کند. پدر من لاپوشانی نکرد. ما سندهایی که از بانک‌ها و بنیاد مستضعفان داریم می‌آوریم و شما ببینید کدام درست است. من برای ایشان دعا میکنم پدرم هم تا لحظه آخر دعا می‌کرد. امیدوارم توبه کند چون حقوق مردم مهم است.

 

مساله صدور گواهینامه موتور برای زنان و ورود آنها به ورزشگاه‌ها 

خزعلی درباره چرایی مسکوت ماندن مطالباتی نظیر گواهینامه موتور و یا ورود زنان به ورزشگاه‌ها، گفت: حتما باید کارگروهایی تشکیل و کار را تخصصی پیش ببریم و اگر تصمیمی گرفته شد، گزارش دهیم. 

 

 حذف غربالگری اجباری

خزعلی در پاسخ به سوال خبرآنلاین درباره برداشته شدن غربالگری اجباری در طرح جوانی جمعیت گفت: کارگروهای تخصصی درباره این موضوع باید انجام تشکیل شود. بسیاری از مسائل مورد اختلاف است که باید مورد توجه قرار بگیرد. باید به صورت تریبون باز مسائل مربوط غربالگری، کودک همسری و حضانت مورد توجه قرار بگیرد و  به صورت تخصصی هم کارگروه هایی برای این مسائل می‌گذاریم.

او درباره خبر کارنامه دانش‌آموزان که فقط به پدران ارائه می‌شود افزود: از آن ور آب می‌خواهند مسائل زنان را وارونه جلوه دهند. مساله کارنامه هم درست نیست که زنان نتوانند کارنامه بچه‌هایشان را بگیرند. اگر قصوری در این زمینه وجود داشته باشد، رسیدگی می‌کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: