کد خبر: ۱۸۰۴۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۹
براساس اعلام مقامات مسکو؛
معاون وزیر خارجه روسیه از ادامه مذاکرات میان روسیه و سودان درباره تاسیس پایگاه لجستیک نظامی در دریای سرخ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «میخائیل بوگدانف»، معاون وزیر خارجه روسیه از ادامه مذاکرات میان روسیه و سودان درباره تأسیس پایگاه لجستیک نظامی در دریای سرخ خبر داد.

بوگدانف در این ارتباط گفته است که ارتش و معاون وزیر دفاع روسیه با سفر به سودان در حالی پیگیری و مذاکرات جدی درباره پایگاه نظامی لجستیکی در دریای سرخ هستند و این موضوع با جدیت دنبال می‌شود.

پایگاه دریایی مورد نظر روسیه در ساحل دریای سرخ در شهر پورتسودان تأسیس می‌شود، اما دولت سودان اعلام کرده که خواستار بازبینی اساسی و بنیادین این توافق نامه و اختصاص امتیاز متناسب برای خارطوم در مقابل واگذار کردن این پایگاه استراتژیک برای روسیه است.

در همین ارتباط نیز، مقام نظامی سودانی که نامش فاش نشده است، چند روز پیش از این به ریانووستی گفت که دولت سودان قصد دارد اصلاحیه‌ای در موافقت‌نامه احداث پایگاه دریایی روسیه در بندر سودان در ساحل دریای سرخ تنظیم و به امضا برساند.

این مقام افزود: خارطوم امیدوار است که از مسکو کمک مالی ۵ ساله در ازای احداث پایگاه دریایی توسط روسیه دریافت کند و این توافق می‌تواند برای ۲۵ سال دیگر تمدید شود.

روسیه نهم ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ از قصد خود برای احداث یک پایگاه تدارکات و حمایت از نیروهای دریایی در نزدیکی بندر پورت سودان خبر داده بود؛ پایگاه نظامی که طبق طرح اولیه، گنجایش ۳۰۰ نیروی نظامی و غیرنظامی را دارد و می‌تواند چند کشتی جنگی را که با سوخت هسته‌ای کار می‌کنند، در خود جای دهد. پس از آن، میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه پیش نویس توافقنامه‌ای را تأیید کرد که بر اساس آن کشورش در سودان پایگاه تدارکات و پشتیبانی دریایی تأسیس می‌کند و دهم اسفند ماه سال ۹۹ نیز یک کشتی جنگی روسی برای اولین بار وارد بندر سودان شد، بندری که برای ایجاد پایگاه نیروی دریایی روسیه برنامه ریزی شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار