کد خبر: ۱۸۴۰۸۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۹
روسیه: تصمیم پارلمان اروپا برای اعطای جایزه ساخاروف به الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون محبوس روسیه توسط افرادی اتخاذ شده است که اطلاعات معتبر و موثق ندارند.

سخنگوی کرملین امروز (پنج‌شنبه) تاکید کرد، پارلمان اروپا با اعطای جایزه ساخاروف سال ۲۰۲۱ میلادی به رهبر اپوزیسیون محبوس روسیه در حقیقت ارزش این جایزه را پایین آورده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: ما معتقدیم که پارلمان اروپا با اتخاذ چنین تصمیم‌هایی به معنای واقعی کلمه جایزه ساخاروف را بی‌ارزش کرده است. ما پارلمان اروپا را می‌شناسیم و به آن احترام می‌گذاریم؛ اما هیچ کس نمی‌تواند ما را مجبور به احترام گذاشتن به چنین تصمیم‌هایی کند.

وی افزود: تصمیم پارلمان اروپا برای اعطای جایزه ساخاروف به الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون محبوس روسیه توسط افرادی اتخاذ شده است که اطلاعات معتبر و موثق ندارند.

جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه که به افتخار آندره ساخاروف دانشمند و فعال اپوزیسیون جماهیر شوروی سابق تحت این عنوان نام‌گذاری شده، در دسامبر سال ۱۹۸۸ توسط پارلمان اروپا بنیان نهاده شد. این جایزه نشانی است که به افراد یا سازمان‌هایی که زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه می‌نمایند، اهدا می‌شود.

پسکوف در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: کرملین هیچ اطلاعاتی درباره بازداشت چهار تبعه روس به اتهامات جاسوسی در ترکیه ندارد و اگر این مساله حقیقت داشته باشد آنکارا باید به کنسولگری روسیه اطلاع می‌داد.

بر اساس گزارش روزنامه ترکی حریت، ۴ تبعه روس، یک تبعه ازبک و یک تبعه اوکراینی به اتهامات جاسوسی سیاسی و نظامی و برنامه ریزی برای حمله به طرفداران اپوزیسیون چچن بازداشت شدند.

سخنگوی کرملین گفت: ما از این مساله بی‌اطلاع هستیم. برای کسب اطلاعات در این خصوص باید از وزارت امور خارجه سوال بپرسید. اگر اتباع روس بازداشت شده بودند، ترکیه باید به سرویس دیپلماتیک ما و همچنین کنسولگری ما در آن کشور اطلاع می‌داد.

پسکوف همچنین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در جریان نشست روز جمعه در سوچی درباره همکاری‌ها و اوضاع خاورمیانه مذاکره خواهند کرد.

وی افزود: سوچی در تاریخ ۲۲ اکتبر میزبان مذاکراتی میان رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر اسرائیل است. طرفین درباره توسعه همکاری‌های دو جانبه در حوزه‌های مختلف و همچنین اوضاع خاورمیانه رایزنی خواهند کرد.

پسکوف در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که پوتین به مشارکت در رویدادها و کنفرانس‌ها به صورت آنلاین ادامه خواهد داد.

وی افزود: نشست‌های کاری از طریق ویدئو کنفرانس‌ها برگزار می شوند. در حال حاضر با توجه به اوضاع پاندمی کرونا برگزاری رویدادهای رو در ‌رو بسیار دشوار است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار