کد خبر: ۱۸۵۸۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۵
پیش بینی قیمت تیرآهن به عوامل متعدی وابسته است؛ از این رو در این مقاله نوسانات قیمت روز تیرآهن را بررسی کرده‌ایم تا به حدی به شفافیت در راستای تغییرات این محصول دست یابیم.

تیرآهن یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در صنایع گوناگون است

پیش بینی قیمت تیرآهن به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات جانبی آهن در سال ۱۴۰۰ به فاکتورهای متعددی وابسته است که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت تا روند نوسانات قیمت تیر آهن تا حدی شفاف‌تر شود. همان طور که میدانید آهن و محصولات آن کاربرد گسترده‌ای در صنعت، راه‌سازی و ساختمان‌سازی دارند. به همین دلیل برای کسب و کارهایی که به نوعی با آهن مرتبط هستند، نوسانات قیمت آن بسیار مهم است؛ چرا که برای فعالان این کسب و کارها تامین مواد اولیه و عرضه به موقع محصولاتشان اهمیت زیادی دارد.

چرا پیش بینی قیمت تیرآهن از اهمیت بالایی برخوردار است؟

در کشور ما به دلیل عدم ثبات قیمت‌ها و نوسانات شدید، هم‌چنین تاثیرات مستقیم مسائل سیاسی منطقه بر کالاهای مهم از جمله قیمت فولاد، پیش بینی قیمت محصولات فولادی مانند تیر آهن که در ساختمان‌سازی نقش کلیدی دارند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از آنجایی که عوامل متعدد به صورت زنجیروار بر تحلیل قیمت تیرآهن موثرند، پیش بینی قیمت تیر آهن کار به نسبت دشواری است.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

"خرید به موقع و پیدا کردن بهترین قیمت تیرآهن نقش بزرگی در ضرر و زیان پروژه‌های مختلف خواهد داشت. در نتیجه یک خرید سودمند و مطمئن با اطلاع از قیمت روز تیرآهن انجام می‌شود. شناخت سایزهای پرطرفدار این محصول مثل تیرآهن 12، 14، 16 و 18 و آگاهی از کاربرد هر کدام از آن‌ها فرآیند خرید را برای شما ساده‌تر خواهد کرد."

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن به صورت زیر هستند:

عدم تساوی میزان تقاضا با عرضه محصول

بدیهی است که قیمت هر محصول عمیقا به میزان عرضه و تقاضای آن وابسته است. هر اندازه میزان عرضه بیشتر از تقاضا باشد قیمت کم می شود و بلعکس؛ مواردی که در عدم بالانس عرضه و تقاضا تیر آهن موثرند عبارتند از:

  • فصل‌های سال و تغییرات آب و هوایی: یکی از حوزه‌های گسترده مصرف فولاد، حوزه ساختمان‌سازی است. به دلیل شرایط بد آب و هوایی در فصل زمستان معمولا میزان ساخت و ساز نسبت به ماه‌های دیگر با افت شدیدی روبه‌رو می‌شود. این امر تقاضا برای تیرآهن را کاهش می دهد و در پی آن، قیمت تیرآهن هم کاهش یابد.
  • اختلال در زنجیره تامین کالا: اگر در روند تامین تیر آهن، میلگرد و دیگر محصولات فولادی کاربردی در ساختمان‌سازی اختلالی پیش بیاید و تولیدکننده نتواند در زمان مقرر محصولاتش را به میزان مورد نیاز به بازار ارائه دهد، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد و قیمت تیر آهن و دیگر محصولات مرتبط روند افزایشی خواهند داشت.
  • عدم عرضه مناسب: عدم وجود نظارت بر مسیر رسیدن فولاد از تولیدکننده به خریدار نهایی باعث می‌شود در بازه زمانی خاص، بعضی از محصولات فولادی برخی از برندها در پاره‌ای از سایزها یا شکل‌های خاص کمیاب ‌شوند و این مسئله باعث افزایش قیمت ناگهانی آن محصول خاص می‌شود.

  • بورس کالا: بورس کالا به عنوان یک بازار گسترده که تولیدکننده در آن امکان عرضه وسیع محصولات خود را دارد، تاثیر قابل توجهی بر میزان عرضه و تقاضا و تعیین قیمت نهایی آهن و مشتقات آن دارد.

نوسانات قیمت ارز از عواملی است که می‌تواند در پیش بینی قیمت تیرآهن نقش بسزایی داشته باشد.

 

نوسانات قیمت ارز

با وجود اینکه کشور ما واردکننده فولاد نیست، اما قیمت ارز و به خصوص دلار به شدت بر قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی موثر است. نوسانات قیمت ارز از دو جنبه بر قیمت تیرآهن تاثیرگذار هستند:

تبدیل سنگ‌آهن به تیرآهن و محصولات فولادی به شکلی که مورد استفاده در صنایع و کسب و کارها باشند، پروسه‌ای چند مرحله‌ای است که در آن از ابزارها و مواد اولیه گوناگون استفاده می‌شود. بسیاری از این مواد اولیه و ماشین‌آلات وارداتی هستند، بنابراین افزایش قیمت ارز با تاثیر افزایشی بر قیمت این مواد اولیه و ماشین‌آلات، باعث افزایش قیمت نهایی تیرآهن می‌شود.

بازار جهانی

ایران کشوری است که اقتصاد آن وابستگی شدیدی به فروش نفت و ارتباط موثر با دیگر ملل دارد. بنابراین تاثیر افزایش یا کاهش قیمت‌ها در کشورهای دیگر و نوسان قیمت جهانی آهن بر قیمت تیرآهن، تاثیر زیادی دارد. اعمال تحریم‌ها، ارتباطات سیاسی با دیگر کشورها، صادرات و واردات و... از جمله مواردی هستند که قیمت تیرآهن را در بازار داخلی به بازار جهانی پیوند زده‌اند.  

مروری بر نمودار نوسانات قیمت تیرآهن در سال ۹۹ 

سال ۹۹ سال تاخت و تاز بی‌سابقه دلار بود. سالی که در آن قیمت دلار در کمتر از ۶ ماه به بیش از دو برابر رسید. تاثیر دلار بر تورم داخلی و افزایش قیمت اولیه باعث افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد و ورق گالوانیزه و محصولات فولادی دیگر شد. به‌طوری‌که روند صعودی افزایش قیمت‌ها در تیر ماه سال ۹۹ به صورت چشمگیر شروع شد و همگام با افزایش قیمت دلار و نوسانات بورس کالا و هم‌چنین کاهش عرضه از سوی تولیدکننده ادامه یافت. در ابتدای پاییز قیمت کمی مسیر کاهشی در پیش گرفت و در آذر ماه سال ۹۹ قیمت تیرآهن و مشتقات فولادی آن دوباره با رشد حدود چهارصد پا روبه افزایش گذاشت‌. اما در ماه‌های دی و بهمن قیمت‌ها کمی تعدیل شد و سرانجام قیمت آهن با سیر کاهشی ملایم سال ۹۹ را به پایان رساند.

بررسی تغییرات قیمت تیرآهن در نیمه اول سال 1400 

در بهار سال ۱۴۰۰ روند کاهشی قیمت تیرآهن و دیگر محصولات فولادی که از زمستان ۹۹ به دلایلی مانند برودت هوا، پاندمی کرونا و نزدیک شدن به تایم انتخابات پیش آمده بود تثبیت شد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل رکورد بازار آهن و عدم افزایش قیمت‌ها در بهار ۱۴۰۰ به انتظارات برای مشخص شدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری مرتبط باشد. بعد از روی کار آمدن دولت جدید مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات مشابه نوسانات قیمت ارز و تخصیص بودجه به بخش عمرانی است. چرا که هر اندازه بودجه تخصیص یافته به بخش عمرانی کمتر باشد، بازار مسکن پا روبه رکود می‌گذارد و به تبع کم شدن تقاضا برای آهن‌آلات، قیمت‌ها افزایش نخواهند یافت.

بحث دوم، سیاست پیش روی دولت برای نزدیک کردن قیمت ارز نیمایی به ارز آزاد است که اتفاقا می‌تواند تاثیرات افزایشی بر قیمت تیرآهن بگذارد. تغییرات افزایشی با شیب ملایم در ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰ در قیمت آهن‌آلات مشاهده می‌شود که پیش‌بینی قیمت تیر آهن و سایر محصولات فولادی را کمی سخت می‌کند.

در نمودارهای زیر روند تغییرات قیمت تیرآهن را از اواخر سال 1399 تا آبان 1400 مشاهده می‌کنید.

 

نمودار قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن

در این تصویر، تغییرات قیمت تیرآهن 14 اصفهان را از اواخر سال 1399 تا اوایل سال 1400 مشاهده می‌کنید.

 

 نمودار قیمت تیرآهن 16 ذوب آهن اصفهان

در این تصویر، تغییرات قیمت تیرآهن 16 اصفهان را از اواخر سال 1399 تا اوایل سال 1400 مشاهده می‌کنید

 

نمودار قیمت تیرآهن 18 ذوب آهن اصفهان

در این تصویر، تغییرات قیمت تیرآهن 18 اصفهان را از اواخر سال 1399 تا اوایل سال 1400 مشاهده می‌کنید.

بررسی تغییرات تیرآهن در نیمه دوم سال1400 

به نظر می‌رسد با توجه به شرایط پیچیده حاکم بر بازار پیش‌بینی قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ کار سختی باشد. از طرفی سیاست دولت برای نزدیک کردن قیمت ارز نیمایی به ارز آزاد با افزایش قیمت ارز می‌تواند قیمت تیرآهن را افزایش دهد. اگرچه تحلیل قیمت تیرآهن با توجه به افزایش نرخ ارز به همین راحتی هم نیست؛ چرا که در کشور ما افزایش قیمت ارز بر بسیاری از جوانب دیگر اقتصادی هم تاثیر می‌گذارد و ممکن است باعث اعمال فشار اقتصادی بیشتر به مردم شود.

پیش بینی قیمت جهانی تیرآهن در پاییز و زمستان 1400

به نظر می‌رسد به فروکش کردن بحران به وجود آمده بر اثر پاندمی کرونا صنعت در بسیاری از کشورها از حالت رکورد خارج شود. فولاد به عنوان یک نیاز برای صنایع و تیرآهن هم رکن اصلی ساخت و ساز است. بنابراین احتمالا قیمت تیر آهن در بازار جهانی رنگ و بوی افزایشی خواهد داشت.

 

آیا در روزهای آینده اقدام به خرید تیرآهن کنیم یا نه؟!

پیش‌بینی قیمت تیرآهن باید هم بر اساس تحلیل‌های تکنیکال یعنی بررسی داده‌های آماری و نمودار قیمت تیرآهن باشد و هم بر اساس تحلیل بنیادی و در نظر گرفتن اتفاقات احتمالی موثر بر بازار باشد. با توجه به فرا رسیدن فصل زمستان کاهش ساخت و ساز و هم چنین ثبات نسبی قیمت ارز به نظر می‌رسد در ماه‌های پیش رو روند قیمت تیرآهن با نوسانات قابل چشم پوشی، ثابت بماند.

سخن پایانی

بهتر است برای پیش بینی قیمت تیر آهن و تحلیل درست روند حاکم بر بازار به صورت لحظه‌ای نوسانات را بررسی و در بازه‌های مختلف تغییرات را تحلیل کنید تا پیش‌بینی دقیق‌تری داشته باشید. آهن پرتال، (ahanportal (https://ahanportal.com/)) سایت جامع اطلاع‌رسانی قیمت آهن، یک مرجع مطمئن برای اطلاع‌رسانی قیمت لحظه‌ای تیرآهن و تغییرات و تحولات حاکم بر بازار فولاد و فلز است که علاوه بر اطلاع‌رسانی جامع در زمینه نوسانات قیمت و ارائه قیمت تیر آهن، در تامین ملزومات پروژه‌های دولتی و خصوصی و هم چنین صادرات فولاد فعال است.

 

 

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر: