کد خبر: ۱۹۰۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه قبض گاز پرمصرف‌های پله آخر 3 برابر می‌شود، گفت: طبق شاخص جهانی دمای رفاه بخش خانگی در فصل زمستان 18 تا 21 درجه است و جهت جلوگیری از کمبود گاز از مردم تقاضا داریم که دمای خانه خود را در این بازه تنظیم کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیدجلال نورموسوی در برنامه «صبح بخیر ایران» شبکه یک درباره اصلاح تعرفه‌های گاز در بخش خانگی بیان کرد: به طور میانگین تولید گاز ایران روزانه 800-810 میلیون متر مکعب در روز است که به غیر مقدار اندک صادرات ایران به ترکیه و عراق، تقریبا همه این میزان تولید در داخل کشور مصرف می‌شود. در حال حاضر حدود 760 میلیون متر مکعب در روز در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه میزان مصرف گاز خانگی در فصل گرم کاهش می‌یابد، مازاد گاز به میادین گازی تزریق می‌شود. ضمنا برخی مواقع با کاهش تولید نیز مواجه می‌شویم که در این صورت از ذخیره خط استفاده می‌کنیم.

* اگر از مصرف‌ گاز خانگی بهینه شود گاز صنایع عمده با محدودیت مواجه نمی‌شود

نورموسوی گفت: ما هیچ وقت به مردم نمی‌گوییم که گاز را مصرف نکنید بلکه توصیه می‌کنیم که این گاز را به صورت بهینه مصرف کنید. اگر روند مصرف گاز در ایران و سایر کشورها را مقایسه کنیم کاملا مشخص می‌شوند که مصرف گاز ایران رقم بالایی است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز افزود: در سال جاری به مدت سه ماه مشکل تامین گاز برای تمامی بخش‌ها وجود دارد. این موضوع باید به گونه‌ای مدیریت شود که با جلوگیری از مصرف بی‌رویه گاز در بخش خانگی و تجاری بتوان گاز موردنیاز صنایع تولیدی کشور را تامین کرد.

*قبض گاز بیش از 75 درصد مردم تغییر محسوسی نمی‌کند

وی درباره اصلاح تعرفه گاز در بخش خانگی اظهار داشت: شرکت ملی گاز به عنوان حق‎‌العمل‌ کاری گاز را به مردم تحویل می‌دهد و مبالغ قبوض را به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌کند. یعنی شرکت گاز مبلغ ثابت حق‌العمل خود را می‌گیرد و هیچ نفعی از اصلاح قیمت گاز ندارد.

نورموسوی گفت: در ابلاغیه جدید دولت تعرفه گاز سه پله اول هیچ تغییری نکرده است که سه پله حدود 75 درصد مردم را شامل می‌شود. در چند پله بعدی نیز میزان اصلاح قیمت چندان قابل ملاحظه نیست و می‌توان گفت که در مجموع برای بیش از 75 درصد از جامعه تغییر قیمتی محسوسی در قبض گاز آنها رقم نخواهد خورد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: این موضوع نشان می‌دهد که هدف دولت از اصلاح تعرفه گاز و جریمه‌ی صرفا چند پله آخر، درآمدزایی نیست بلکه به دنبال جلوگیری از مصرف بی‌رویه در پلکان‌های آخر است.

*قبض گاز پرمصرف‌های پله آخر 3 برابر می‌شود

وی تاکید کرد: حتی در مصوبه دولت، گازبهای مشترکان سه پله اول که ذیل کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند رایگان خواهد شد و میزان گازبهای آنها از جریمه‌ای که از پرمصرف‌ها اخذ خواهد شد تسویه می‌شود.

نورموسوی گفت: از پله چهارم به بعد، تعرفه گاز به میزان 40 درصد تعرفه پله قبلی افزایش می‌یابد. این میزان افزایش تعرفه در پلکان‌های 4 تا 6 رقم خاصی نمی‌شود. مثلا شما فرض کنید مشترکی در این پلکان‌ها قبل 38 هزار تومان برای قبض گاز پرداخت می‌کرده است و حالا باید 43 هزار تومان پرداخت کند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: اما این توالی 40 درصدی افزایش تعرفه در پلکان‌ها، خودش را در پله‌های آخر مصرف نشان می‌دهد به طوری که در پله آخر، تعرفه گاز مشترکان پرمصرف 4 برابر می‌شود ولی در مجموع رقم قبض گازشان 3 برابر خواهد شد.

*طبق شاخص جهانی دمای رفاه بخش خانگی در فصل زمستان 18-21 درجه است

وی افزود: دمای رفاه داخل خانه در فصل زمستان و در کشورهای مختلف به طور متوسط بین 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد است و بنده از مردم تقاضا دارم که مدل رفتاری خود را در مواجهه با فصل سرما تغییر داده و شبیه تابستان برخورد نکنند.

نورموسوی گفت: مثلا اگر نیمه شمالی کشور را از لحاظ شرایط آب‌وهوایی با انگلیس مقایسه کنیم، دمای رفاه بخش خانگی در این کشور در فصول سرد، 15 درجه است. این عدد برای هلند 16 درجه است. بسیاری از کشورهای دیگر این دما را روی 17 یا 18 درجه است. طبق شاخص‌های جهانی این عدد بین 18 تا 21 درجه است که ما نیز این رقم را به مردم توصیه می‌کنیم که حتما دمای خانه را بین این بازه تنظیم کنند.

*قبض گاز ماهانه یک خانه 100 متری با دمای رفاه 20 درجه کمتر از 50 هزار تومان می‌شود

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: به طور میانگین مصرف گاز یک خانه 100 متری در تهران اگر دمای رفاه را روی 18-21 درجه تنظیم کند روزانه 22 متر مکعب است و در مجموع در ماه حدود 600 مترمکعب مضرف گاز خواهد داشت. قبض گاز این خانه 48 هزار تومان در ماه خواهد شد. این مبلغ برای یک واحد 100 متری با سه دیوار در فضای آزاد است.

وی اشاره کرد: با افزایش مصرف گاز، اولین بخشی که دچار محدودیت می‌شود نیروگاه‌ها هستند و بخش خانگی خط قرمز ما هستند. ما در قراردادهایی که با صنایع عمده منعقد می‌کنیم، تعهد تامین سوخت میدهیم که این سوخت می‌تواند گاز یا سوخت مایع باشد.

نورموسوی گفت: پس در مدت پیک مصرف، صنایع عمده تعطیل نمی‌شوند بلکه با سوخت دوم کار می‌کنند. توصیه ما به آن دسته از صنایعی که امکان استفاده از سوخت دوم را ندارند این است که دوره تعمیرات اساسی خود را در بازه زمانی پیک مصرف بیندازند که در این صورت ما به آنها پاداش نیز می‌دهیم.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار