کد خبر: ۱۹۷۱۳۱
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: بیمه زنان سرپرست خانوار دارای بیش از ۳ فرزند و ایجاد اشتغال پایدار با نگاه خانواده محور برای زنان سرپرست خانوار در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایسنا، انسیه خزعلی در جریان جلسه علنی امروز مجلس و بررسی اقدامات صورت گرفته در حوزه زنان، بیان کرد: طرح جامعی برای کسب و کار مبتنی بر ایجاد پایدار اشتغال با نگاه به خانواده تنظیم شده است. طی ۱۴ سفر استانی که با حضور ریاست جمهوری انجام شده، رسیدگی به زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار گرفته است. براساس این طرح جامع، پایداری مشاغل طی ۴ سال مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: براساس این طرح ازدواج دهه شصتی ها و ارائه تسهیلات برای پیشگیری از خود سرپرستی این زنان در دستور کار قرار گرفته است، همچنین اشکالاتی در ارائه وام های خوداشتغالی ۵۰ میلیون تومانی وجود داشت که بعضاً افراد به ۳ ضامن نیاز داشتند، اما اکنون این وام‌ها به صورت قرض الحسنه و با یک ضامن ارائه می شود. در این میان با همکاری بانک مرکزی مقرر شده کارآفرینانی که زنان سرپرست خانوار را به کار می گیرند، بتوانند تسهیلات دریافت کنند؛ همچنین جذب اعتبار از دستگاه های دولتی و غیردولتی یکی دیگر از موضوعاتی است که در دستور کار قرار گرفته است. براین اساس طی چند وقت گذشته فقط در یکی از استان‌ها به زنان سرپرست خانوار ۱۰ میلیارد تومان وام داده شده، در حالی که این رقم در گذشته حتی به یک میلیارد هم نمی رسید.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه تصریح کرد: اتصال زنان سرپرست خانوار به شرکت ها و بکارگیری آنها در این مجموعه‌ها از دیگر اقداماتی است که انجام شده است. همچنین سطح ارائه تسهیلات برای زنان سرپرست خانوار نیز متفاوت از قبل شده است. در این میان با توجه به اینکه نیمی از زنان سرپرست خانوار در بازه سنی ۵۵ الی ۶۰ سال قرار دارند، از این رو ایجاد اشتغال برای فرزندان آنها در دستور کار قرار دارد. این حوزه دارای متولیان متعددی است که رقم آن به ۱۳ مجموعه می رسد. همه این مجموعه ها باید با محوریت معاونت امور زنان و خانواده فعالیت خود را انجام دهند؛ همچنین برای پیشبرد اهداف نیاز به تصویب برخی قوانین است که در گذشته در مسیر مجلس و دولت رفت و آمد داشته است.

خزعلی در ادامه خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم برای اجرای برنامه جامع مصوب از توان نیروهای مردمی و سایر دستگاه ها استفاده کنیم. در این میان باید ساختار مشاوران استانداری ها نیز ارتقا یافته و اختیارات آنها افزایش یابد تا مشکلات این حوزه برطرف شود. علی رغم اینکه در برنامه ششم مصوب شده این معاونت دارای بودجه باشد، اما اعتبارات آن به بهزیستی و سایر مراکز داده می شود و معاونت فقط سیاستگذاری می کند، لذا درخواست داریم بودجه خاصی برای این معاونت پیش شود.

وی در پایان بیان کرد: بیمه زنان خانه دار از دیگر نکات قابل تأمل است، اما با توجه به اینکه اجرای این مهم در عمل نیازمند اعتبارات زیادی است، پیشنهاد می شود به صورت متمرکز بیمه زنان سرپرست خانوار دارای بیش از ۳ فرزند در دستور کار قرار گیرد

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار