کد خبر: ۱۹۷۱۶۷
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
شب گذشته افشاگری‌های تازه درباره برگزاری جشن تولد "بوریس جانسون" در مقر نخست وزیری با حضور حدود ۳۰ مهمان در دوران قرنطینه دردسر جدیدی را برای نخست وزیر این کشور ایجاد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اخیرا موج افشاگری های رسانه ها علیه "جانسون" مبنی بر برگزاری چندین پارتی ضد قواعد کرونایی در دفتر نخست وزیری به شدت وی را تحت فشار قرار داده است.

نتیجه تحقیقات درباره این افشاگری ها موسوم به "پارتی گیت" قرار است در روزهای آینده منتشر شود و در این گزارش قرار است به برخی سئوالات پاسخ داده شود؛ از جمله اینکه چند بار در مقر نخست وزیری انگلیس در دوران قرنطینه مهمانی برگزار شده است؟ چه کسانی در این مهمانی ها شرکت داشتند؟ چه کسانی همه چیز را درباره نقض قواعد کرونایی در این مهمانی ها می دانستند؟ عموم مردم بخصوص به این مسئله علاقمندند که بدانند شخص جانسون تا چه اندازه در برگزاری این پارتی های ضد قواعد کرونایی نقش داشته است.

به نوشته رسانه های غربی یافته های این گزارش می تواند منجر به استیضاح و رای عدم اعتماد علیه جانسون در پارلمان شود.

البته جانسون همچنان تلاش می کند از مسئولیت این رسوایی ها شانه خالی کند و با راهکارهای مختلف حیات سیاسی خود را حفظ کند.

به نوشته روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، در آستانه انتشار گزارش تحقیقات موسوم به "پارتی گیت" افشاگری جدید دیگری علیه جانسون بار دیگر درخواست ها برای کناره گیری وی را تشدید کرده است.

بر اساس این افشاگری جدید "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس در ژوئن سال 2020 و در دوران حاکمیت قرنطینه سخت تولد خود را همراه با کیک و پذیرایی و حضور30 مهمان جشن گرفت. به گزارش شبکه تلویزیونی "آی تی وی" انگلیس، "کری" همسر جانسون در این روز یک مهمانی غافلگیرکننده در محل اقامت رسمی وی در "داونینگ استریت" ترتیب داده بود. در آن زمان بر اساس قواعد انگلیس برگزاری مهمانی ها و جلسات خصوصی در خانه ها ممنوع بود. دولت انگلیس هنوز این گزارش را تکذیب نکرده است.

این افشاگری که شب گذشته منتشر شد در یک دوره زمانی حساس و پرتنش برای جانسون اتفاق افتاد. نتیجه تحقیقات موسوم به "پارتی گیت" قرار است در روزهای آینده منتشر شود و آینده سیاسی جانسون به نتیجه این تحقیقات بستگی دارد. چندین نفر از اعضای حزب جانسون در پی این افشاگری ها خواهان برکناره گیری وی شده اند و می خواهند به او رای عدم اعتماد بدهند. حالا این افشاگری های جدید آب را در آسیاب آن ها ریخته است.

به نوشته "آی تی وی" انگلیس در جشن تولد 56 سالگی جانسون در تاریخ 19 ژوئن سال 2020 حدود 30 مهمان حضور داشتند که عمدتا از کارمندان دفتر جانسون بودند و مهمانان با کیک و غذاهای لذیذ پذیرایی شدند و بعد از آن هم اعضای خانواده جانسون در آپارتمان خصوصی وی جشن دیگری را برپا کردند.

سخنگوی دولت انگلیس برگزاری این تجمع را رد نکرد و البته آن را به عنوان یک مهمانی تعبیر نکرد، بلکه گردهمایی کوتاه کارکنان دانست برای تبریک گفتن به جانسون. وی تاکید کرد که این گردهمایی در کل حدود 20 تا 30 دقیقه به طول انجامید و جانسون کمتر از 10 دقیقه آنجا بود.

سخنگوی دولت اعلام کرد که جانسون تنها گروه کوچکی از اعضای خانواده را در فضای باز پذیرایی کرد.

بعد از این افشاگری جدید، "استارمر"، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر، دولت را بی نظم و بی سکان خوانده و برای چندمین بار خواستار کناره گیری جانسون از سمت نخست وزیری شد. استارمر خطاب به جانسون تاکید کرد که " او باید برود".

با این همه کناره گیری داوطلبانه "جانسون" به ندرت قابل انتظار است. اما افزایش نارضایتی ها به دنبال افشاگری ها در حزب خودش برای او بسیار خطرناک است. در یک رای عدم اعتماد در فراکسیون اگر 15 درصد 360 نماینده محافظه کار علیه جانسون رای بدهند که معادل 54 رای است رای عدم اعتماد شکل می گیرد. بعد از آن در یک رای گیری مخفی در فراکسیون، نخست وزیر باید حداقل 50 درصد اعضاء را با خود همراه کند تا بتواند از چنین رای عدم اعتمادی جان سالم به در ببرد.

انتهای پیام/
برچسب ها: اخبار "انگلیس"
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار