کد خبر: ۱۹۷۵۳۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۸
یک کارشناس ارشد و فعال حوزه مسکن و مستغلات، راه‌اندازی بورس مسکن را، اقدامی عجیب و غریب خواند و گفت: این تفکر با هدف خانه دار کردن مردم نه تنها اشتباه است بلکه به نظر می رسد بدون فکر هم بوده است.
طرح عجیب مسکن شکست خورد
به گزارش صبحانه،راه‌اندازی بورس مسکن و مستغلات از جمله ایده‌هایی است واکنش منفی و انتقادی بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان را برانگیخته است. بسیاری از کارشناسان تجویز چنین راه‌حلی برای رفع معضل مسکن را با واژگانی مثل «عجیب» و «دور از ذهن» و «شوخی» توصیف می‌کنند. به نظر می‌رسد که بازار مسکن دست‌کم در ایران ویژگی‌های کاملا متفاوتی دارد و جای آن در بورس نیست. برای بررسی بیشتر این موضوع با مهدی سلطان محمدی کارشناس و فعال بازار مسکن به گفتگو نشسته‌ایم. با گسترش نیوز همراه باشید.

مهدی سلطان محمدی، کارشناس و فعال بازار مسکن گفت: «وقتی از تجارت حرف می‌زنیم یعنی از تحقق اهداف سودآور صحبت می کنیم در نتیجه پیشنهاددهندگان راه‌اندازی بورس مسکن و مستغلات، با تصور این‌‌که بورس دارای رونق است و این اتفاق می‌تواند رونق بازار مسکن را به دنبال داشته باشد اقدام به را‌ه‌اندازی این بورس کردند».

وی با بیان این‌که طبق تصور عمومی، بورس کیمیایی است که مس را زر خواهد کرد ادامه داد: «تصور می‌شد بورس، اهرمی برای رفع مشکلات مربوط به خانه‌دار شدن مردم است اما در نهایت پیشنهاددهندگان هیچ درک روشنی از آنچه که قرار بود انجام دهند نداشتند و گذر زمان صحت این بی‌برنامگی را تایید کرد؛ تا جایی که اعلام شد زمین‌های دولتی باید در بورس عرضه شود اما چون هیچ خط مشی و برنامه‌ روشنی برای این عرضه از سوی دولت اعلام نشده بود این موضوع ناتمام ماند».

این کارشناس ارشد و فعال بازار مسکن با بیان این‌که از دل بورس راهکاری برای حل مشکلات مسکن مردم بیرون نمی‌آید اظهار کرد: «حضور شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن در بورس هنوز به قوت خود باقی‌است اما تا به امروز هیچ نقش موثری برای رفع مشکلات خانه‌دار شدن مردم نکرده‌اند از این به بعد هم بعید به نظر می رسد مسکن برای رفع مشکلات مردم بتواند وارد بورس شود چرا که کالایی ناهمگن است و تولید‌کننده بزرگ ندارد و اصلا امکان عرضه آن در بازار سهام وجود ندارد چرا که نه مشتریان و نه عرضه‌کنندگان متعددی برای آن وجود ندارد».

سلطان محمدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه مسکن دارای ویژگی‌های خاص خود است ادامه داد: «کسانی که این فرمول را پیشنهاد کردند طرحی ارائه دادند که قابل تحقق نیست در نتیجه باید صبر کرد تا ببینیم آیا طرح جدیدی برای حوزه مسکن مد نظر قرار می‌گیرد یا خیر؟  اما با توجه به سابقه فعالیت مسکن در بورس و آن‌چیزی که در بورس‌های خارج از کشور دیده می‌شود این تصور که با بردن خرید و فروش مسکن در بورس بتوان مشکلات  را حل کرد تصوری بسیار غریب و غیر واقعی بوده و هست». به گفته وی برخی فکر می کردند اگر مسکن در بورس عرضه شود می‌شود منابعی تجهیز و مشکلات مسکن را حل کرد.

این کارشناس ارشد حوزه مسکن ادامه داد: «ساخت مسکن اقدامی پیچیده ایی نبوده و مواد اولیه آن در بازار فراهم است تنها مشکل آن، نبود منابع مالی است که اگر این مشکل رفع شود مسائل و موانع مربوط با مشکلات مسکن هم حل می شود و به جای توقع از بانک‌ها، بازار سهام و دولت برای تامین مواد اولیه که هیچ‌کدوم از این فاکتورها قابل تحقق نیست بهتر است علمی و هوشمندانه برای رفع مشکلات تلاش کنیم»./گسترش‌نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار