کد خبر: ۲۰۵۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲

عضو هیات مدیره و معاونت فناوری و برنامه‌ریزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور پیرامون افزایش اخیر قیمت اینترنت ثابت از سوی برخی اپراتورها، گفت: به بازاریابی و اقتصاد اپراتورها نباید به صورت دستوری وارد شد، اما با استفاده از بسته های حمایتی دولت که با شرط سرمایه گذاری به اپراتورها اعطا می شود تا حدی می توان از افزایش هزینه اینترنت جلوگیری کرد که در نهایت رضایت اپراتورها و مردم را به دنبال خواهد داشت.
 
مهندس احمد نیرومند در گفت‌وگو با خبرنگار سیتنا پیرامون افزایش اخیر تعرفه‌های اینترنت ثابت توسط برخی اپراتورها، گفت: مردم استفاده کنندگان اصلی اینترنت در قالب حجم و تعداد کاربر هستند و زمانی که قیمت اینترنت افزایش پیدا می‌کند موضوعات مختلفی مطرح می‌شود که یکی از مهمترین مباحث که با افزایش تعرفه ها ضریب بیشتری میگیرد کاهش میزان استفاده از فناوری با کاهش سهم هزینه این بخش در سبد خانوارها خواهد بود.

معاونت فناوری و برنامه‌ریزی سازمان نظام صنفی کشور، ادامه داد: اگر از سمت شرکت ها به افزایش قیمت اینترنت نگاه کنیم، شرکت ها هم حقوقی دارند که در شش تا هفت سال اخیر نتوانستند آن حقوق را به دست آورند و یکی از دلایل آن تعرفه های دستوری و رقابت ناخواسته ای است که در مقایسه با قیمت سایر خدمات مانند اجاره بها، هزینه نیرو و دستمزد و...افزایش نیافته است.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، گفت: یک نگاه این بوده است که شرکت ها با مدیریت صحیح، تعرفه های اینترنت را افزایش ندهند و با ارائه سرویس ها، خدمات مختلف و حتی فروش حجم، مجموع درامد خود را بدون افزایش تعرفه افزایش دهند.

نیرومند، اظهار کرد: در کوتاه مدت می توان به این فکر کرد که شرکت هایی مانند شاتل و آسیاتک سرمایه گذاری های زیادی کرده اند که تا به امروز برای آنها منفعت اقتصادی نداشته است و باید با تسهیل گری دولت شرایطی ایجاد شود که این منفعت اقتصادی از سرمایه گذاری ها به درامد شرکت ها اضافه شود.

معاونت فناوری و برنامه‌ریزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، در پاسخ به سوال خبرنگار سیتنا پیرامون اطلاعیه اخیر سازمان رگولاتوری پیرامون این افزایش قیمت اینترنت توسط برخی شرکت‌ها، خاطرنشان کرد: رگولاتوری می گوید تعرفه های جدید اینترنت در آستانه حد بالا و در بازه ای است که برای اپراتورها تعیین شده و در گذشته نیز امکان اعمال این تعرفه به صورت قانونی وجود داشته است و اکنون نیز به صورت قانونی و بر اساس حقوق خود می‌توانند از نظام تعرفه گذاری جدید مورد نظر خود استفاده کنند. در اینجا بحث حیات مطرح است و امکان ارائه خدمت با هر قیمت و تعرفه ای وجود نخواهد داشت.

معاونت فناوری و برنامه‌ریزی سازمان نصر کشور، اشاره کرد: در حال حاضر در شرایط رقابتی بازار، شرکت ها به این نتیجه رسیده اند که تعرفه های اینترنت را افزایش دهند که از نظر بنده این افزایش قیمت اینترنت عاقلانه است.

نیرومند، بیان کرد: اگر درآمد شرکت ها نسبت به افزایش چندین برابری حقوق و دستمزد، اجاره بها، سرورها، برق و ... در سطح فعلی باشد، باید افزایش درامد داشته باشند؛ زیرا در چنین شرایطی سرمایه گذاری انجام نمی شود و اگر سرمایه گذاری صورت نگیرد، میزان تقاضا و عرضه در یک تا دو سال آینده تناسب خود را از دست می دهد و باید تعداد یوزرها کاهش پیدا کنند که در نهایت قیمت ها به شدت افزایش می یابد و در همین جهت رقابت دریافت اشتراک بین یوزرها اتفاق خواهد افتاد.

وی، توضیح داد: باید سیاستی را در پیش گرفت که اینترنت از سبد خانوارها حذف نشود و درصد خود را از هزینه ها افزایش ندهد زیرا امروزه بحث فناوری به طور کلی برای کاهش هزینه های کشور مطرح شده است و اگر ما به طور مستقیم هزینه اینترنت مردم را افزایش دهیم، از طرف دیگر به طور غیرمستقیم هزینه های اداره کشور را افزایش داده ایم.

عضو هیات مدیره سازمان نصر کشور، تاکید کرد: به بازاریابی و اقتصاد اپراتورها نباید به صورت دستوری وارد شد، اما با استفاده از بسته های حمایتی دولت که با شرط سرمایه گذاری به اپراتورها اعطا می شود تا حدی می توان از افزایش هزینه اینترنت جلوگیری کرد که در نهایت رضایت اپراتورها و مردم را به دنبال خواهد داشت.

نیرومند، گفت: دولت باید نگاه خود را از درآمدزایی با هر نظام تعرفه ای، کاهش دهد و آن را به صورت سرمایه گذاری اجتماعی و زیرساختی در نظر گیرد. مردم در زمان کرونا با استفاده از خدمات اینترنت و خدمات غیرحضوری و الکترونیک توانستند بخش زیادی از هزینه های درمان و ... کشور را کاهش دهند و در همین راستا دولت باید با کاهش حقوق خود، به طور مستقیم یا غیرمستقیم به اپراتورها و به طور واسطه ای به مردم کمک کند.

وی، تشریح کرد: دولت باید از اساتید، دانشجویان، محصلین، کسب و کارها و... حمایت کند که حتی اگر اپراتوری تعرفه اینترنت را افزایش داد، تاثیر خود را در سبد هزینه های مردم نگذارد.

معاونت فناوری و برنامه‌ریزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، ادامه داد: یکی از هزینه هایی که دولت در این شرایط ایجاد کرده است، موضوعاتی است که برای خود دولت درآمد دارد، یکی از این موضوعات نیروهای متخصصی هستند که باید سیکل درآمدی آنها را در مقایسه با نیروهای عادی چندین برابر حقوق وزارت کار در نظر گرفت.

نیرومند در پایان گفت: در سال 1401 با ورود دولت به بحث هزینه و دستمزدها، برنامه ریزی شرکت ها تغییر و ریسک زیادی را برای آنها ایجاد کرده است که این ریسک باید با افزایش مجموع درامدهای اپراتورها کاهش یافته و به سطح منطقی خود وارد شود.

برچسب ها: قیمت اینترنت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار