کد خبر: ۲۰۸۲۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
اقتصاد کلان در هفته ای گذشت؛
مهمترین اخبار حوزه اقتصاد کلان در هفته اخیر حول محور حذف یارانه ترجیحی، پرداخت یارانه نقدی، قیمت جدید کالاهای اساسی و ثبات قیمت نان سنتی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مهمترین اخبار حوزه اقتصاد کلان در هفته اخیر حول محور حذف یارانه ترجیحی، پرداخت یارانه نقدی، قیمت جدید کالاهای اساسی و ثبات قیمت نان سنتی بود. هرچند در ابتدا تعارضاتی میان تصمیمات دولت دیده می‌شد اما در نهایت برنامه اصلی دولت برای مقابله با پدیده ارز ۴۲۰۰ مشخص شد.

در ابتدای هفته سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی در فضای مجازی خود تمام مسئولیت طرح هوشمندسازی یارانه نان را بر عهده گرفت و مهمترین شاخص های این طرح را اینگونه عنوان کرد: قیمت نان افزایش نمی‌یابد، تعدیل قیمت آرد موجب کاهش قاچاق می‌شود، به‌ازای فروش نان، یارانه به حساب نانوا واریز می‌شود.

وی در گفتگوی دیگری با قبول اینکه انتقادات به دستگاه اطلاع رسانی دولت وارد است، افزود: در موضوعی هوشمند سازی یارانه نان سنتی که برعهده وزارت اقتصاد است ما بیش از ۵ ماه است که با بانک مرکزی و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت مشغول کار هستیم و تلاش کردیم زیرساخت و سامانه جدیدی ایجاد کنیم که امکان بدهد ما به شکل برخط نظارت کنیم.

در ادامه سید هادی سبحانیان، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه سیاست قطعی دولت این است که نه‌تنها هیچ گونه افزایشی در قیمت نان سنتی برای مصارف طبیعی و عموم مردم در سراسر کشور رخ ندهد، افزود: بلکه دولت درصدد این است که مردم بتوانند نان را در سال۱۴۰۱ با همان کیفیت و اندازه سال گذشته و حتی با ۱۰ درصد ارزان‌تر دریافت کنند.

وی افزود: دولت علاقه‌مند است که این فرایند برای سایر کالاها نیز اجرایی شود اما زیرساخت‌های آن آماده نیست و قرار است تا زمانی که این زیرساخت فراهم شود دولت یارانه جبرانی به مردم پرداخت کند. در مورد ماکارونی سیاست دیگری مورد اجرا قرار گرفت. در وزارت جهاد تصمیم گرفته شد تا در مواردی جز نان سنتی بازار آزاد شود و به جای آن یارانه جبرانی پرداخت شود.

نوزدهم اردیبهشت رئیس جمهور در سخنانی با رسانه ملی از واریز یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به دهک های اول تا سوم و ۳۰۰ هزار تومانی به دهک های چهارم تا پنجم خبر داد. همچنین مهار کسری بودجه بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول، اصلاح ارز ترجیحی و ایجاد زیرساخت های کالابرگ تا دو ماه آینده از مهترین نکات صحبت های رئیس جمهور بود.

وزیر اقتصاد در این باره تصریح کرد: ۳۰ درصد از جمعیت یارانه بگیر یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت خواهند کرد که البته ۱۰ درصد از جمعیت نیز بی نیاز از کمک‌های حمایتی دولت شناسایی شدند.

در این راستا روز بعد از صحبت های ریاست جمهوری سازمان هدفمندی یارانه ها در اطلاعیه از واریز یارانه به حساب ۷۲ میلیون ایرانی خبر داد. در اطلاعیه این سازمان اعلام شد که زمان برداشت آن تا اعلام رسمی دولت در حساب مردم غیر قابل برداشت خواهد بود.

همچنین گفته شد متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر یا هر گونه پرسش به سامانه رسیدگی به درخواست یارانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس hemayat.mcls.gov.ir مراجعه یا با مرکز پاسخگویی تلفنی آن وزارتخانه به شماره ارتباطی ۶۳۶۹-۰۲۱ تماس بگیرند. همچنین وعده داده شده است ثبت نام متقاضیان جدید به زودی آغاز می‌شود.

همچنین بنابر گفته مسئولین قیمت دارو نیز همانند نان تغییری نمی‌کند و با همکاری بیمه ها، مردم همان مبالغ سابق را می‌پردازند. رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره گفت: در فاز اول طرح اصلاح یارانه‌ها نان و دارو نیست و دهک بندی هم نمی‌شود و همه دهک‌ها از آن برخوردار خواهند بود. الآن اگر می‌گوییم سه دهک ۴۰۰ تومان به حسابشان واریز شد و از دهک چهارم تا نهم هم ۳۰۰ هزار تومان، برای دارو و نان دهک‌ها همه مساوی هستند، چون ممکن است فردی بیمار شود و به بیمارستان مراجعه کند همان جا بیمه از او حمایت خواهد کرد.

البته لازم به ذکر است شامگاه چهارشنبه اعلام شد که یارانه های حمایتی قابل برداشت شده اند. ستاد تنظیم بازار هم اعلام کرد که اصناف از صبح پنجشنبه بایستی سقف قیمت های جدید اقلام خود را برای چهار کالای اساسی با زنجیره مرتبط اعلام کنند. بنابراین صبح پنجشنبه قیمت های جدید اقلام اعلام و یارانه های حمایتی نیز قابل برداشت شد و بناست از شنبه هفته آینده قیمت های جدید اعمال شود.

نکته مهم دیگر اینکه بانک مرکزی هم اعلام کرد برای یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی، حدود ٤٦ هزار میلیارد تومان منابع پرداخت شده است.

اخبار مالیاتی/ از تعیین آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا اخذ مالیات بر ارزش افزوده بلیت هواپیما

در کنار اخبار مربوط به حذف ارز ترجیحی، اخبار مالیاتی هم جایگاه پررنگی در میان اخبار اقتصاد کلان هفته اخیر داشت.

حجت الله مولایاری مدیرکل دفتر فنی و مدیریت ریسک سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای از معافیت مالیات بر ارزش افزوده بخش حمل و نقل عمومی شهری و برون شهری ریلی، جاده‌ای و دریایی اعم از بار و مسافر مطابق جزو ۱۳ بند «ب» ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ خبر داد.

محمد برزگری، رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی گفت: صاحبان مشاغل مکلفند اظهارنامه مالیات عملکرد سال ۱۴۰۰ را حداکثر تا آخر خرداد به صورت الکترونیکی تسلیم کرده و در صورت رعایت شرایط، از ۳۶ میلیون تومان معافیت برخوردار شوند.

داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس و دولت اظهار داشت: مالیات ستانی از پدیده سوداگری، یک مطالبه عمومی است و با تصویب این قانون، هر کس که کالای سرمایه‌ای را با هدف انتفاع از افزایش قیمت و درآمد حاصل از آن خرید و فروش کند، مشمول مالیات خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که قانون مالیات بر عایدی سرمایه که مراحل رسیدگی آن در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به اتمام رسیده است، هرچه زودتر در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

همنچنین تعدادی از تهیه کنندگان سینما در دیدار با رئیس سازمان امور مالیاتی خواستار مساعدت این سازمان با صنف سینماگر به دلیل تعطیلی دو ساله کرونایی سینماها شدند و بر همین اساس معاون وزیر اقتصاد دستور تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان مالیاتی و جامعه هنرمندان و تجمیع پرونده مالیاتی هنرمندان اشخاص حقیقی و حقوقی در یک اداره مالیاتی خاص را صادر کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار