کد خبر: ۲۱۰۶۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۸
رییس سازمان غذا و دارو ضمن مرور روزهای سخت دارویی کشور به دلیل تحریم‌ها، شرایط حوزه دارو در پساتحریم را تشریح کرد.
به گزارش تجارت آنلاين، دکتر رسول دیناروند در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در دوران پساتحریم، گفت: فراموش نکنید سال‌هاست مشکلات بین‌المللی داریم و سال‌هاست به دلیل تحریم‌ها، نقل و انتقالات بانکی و مالی متوقف است و واردات دارو و تجهیزات را به سختی انجام می‌دهیم.

وی بحران دارویی کشور به دلیل تحریم‌ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: بحران دارویی سال 91 را فراموش نکنید؛ مطمئن باشید این مشکلات در مورد صادرات ما هم وجود دارد و صادراتمان نیز واقعا به سختی انجام می‌شود.

دیناروند افزود: در همین شرایط بحرانی توانستیم عدد صادرات دارویی‌مان را به 150 میلیون دلار برسانیم؛ هرچند که این رقم صادرات در مقابل واردات یک میلیارد دلاری کم است، اما ما واقعا در شرایط عادی نیستیم و امیدواریم که در دوران پس از تحریم بتوانیم به اهدافمان جهت مثبت شدن تراز تجاری دارو دست یابیم.

وی با بیان اینکه اکنون صادراتمان از وارداتمان فراتر است و به سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی نیاز داریم، افزود: به سرمایه‌گذاری‌هایی نیاز است که تولید و اشتغال را در کشور ارتقا داده و نهایتا نیز سهم صادرات را افزایش دهد.

دیناروند با بیان اینکه بهترین عملکرد ما در دوران پس از تحریم تقویت زیرساخت‌های تولیدی کشور است، ادامه داد: سیاست کلان کشور و همچنین سیاست وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، واردات نیست. اقتصاد دانش‌ بنیان محور تمام تلاش‌هایی است که انجام می‌دهیم. با چنین سیاستی امیدواریم سرمایه‌گذاری بیشتر و نهایتا هم تولید و صادرات بیشتر را شاهد باشیم.

وی افزود: اکنون ما واقعا در دوران سختی به جهت تامین دارو به سر می‌بریم و سال‌هاست که این وضعیت وجود دارد؛ این درحالیست که مسئولیت ما تامین داروی مردم است. البته خوشبختانه وضعیت ما در سال 93 از 92 بسیار بهتر بود؛ به طوری که 150 میلیون دلار واردات دارو کمتر شد و این روند در سال 94 هم ادامه دارد؛ به طوری که امسال وابستگی ارزی‌مان کمتر خواهد شد و به نظر می‌رسد تا پایان امسال آمارها از سال 93 بهتر و واردات‌مان کمتر باشد.

دیناروند در خصوص کمبودهای اقلام دارویی نیز گفت: وضعیت کنونی اقلام دارویی قابل مقایسه با سال‌های 91 و 92 نیست. وضعیت اقلام دارویی در سال 94 و 93 شبیه هم است و متاسفانه نتوانستیم میانگین 30 قلم کمبود دارویی که اعلام کرده بودیم را کمتر کنیم و همین امر نشان می‌دهد که به اصطلاح به کف دیگ رسیدیم و باید کار بیشتری انجام دهیم. در مجموع در شرایط سخت موجود، کمبودهای دارویی ما کمبودهای ثابتی نیست.

وی افزود: کمبودی که ما آن را کمبود می‌شماریم، داروهای داخل فهرست دارویی کشور است که یا باید تولید داخل یا وارداتی آن در کشور موجود باشد. آن دسته از اقلامی که فراتر از اینهاست مثلا دارویی که پزشک می‌نویسد و در فهرست دارویی ایران هم نیست و بیمار اصرار به استفاده از آن نوع خاص را دارد، کمبود حساب نمی‌کنیم.

دیناروند در این باره ادامه داد: کمبودهای دارویی (همین متوسط 30 قلم) بالا و پایین داشته و جابجا می‌شود؛ یعنی ممکن است دارویی که امروز موجود نیست، هفته دیگر تامین شود. در مجموع ما اکنون به میانگین حدود30 قلم کمبود دارویی رسیده‌ایم که هنوز نتوانسته‌ایم آن را کم کنیم.

وی در عین حال گفت: مهم درمان بیمار است و پزشکان می‌توانند با استفاده از داروهای جایگزین درمان را انجام دهند. اصرار به استفاده از دارویی که نیست، غیراخلاقی است. روش درست آن است که بر اساس امکانات موجود، درمان بیمار را مدیریت کنیم. متاسفانه گاهی داروهایی که پزشکان تجویز می‌کنند در فهرست دارویی کشور نیست و ما قانونا اجازه نداریم آن‌ها را تامین کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو در پایان ابراز امیدواری کرد که با رفع تحریم‌ها، شرایط دارویی و تجهیزات پزشکی ایران چه به لحاظ تامین و تولید و چه به لحاظ صادرات گشایش یابد.

نام:
ایمیل:
* نظر: