کد خبر: ۲۱۰۶۷۸
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸
احمد وحیدی گفت: باید هر چه بیشتر ابعاد طرح بزرگ اصلاح اقتصادی برای مردم تبیین و شفاف شود.

وزیر کشور در نشست بررسی مسائل و مشکلات مربوط به تنطیم بازار حذف ارز ترجیحی را برای توسعه اقتصادی کشور و اقناع افکارعمومی نسبت به لزوم اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها را ضروری دانست و گفت: باید هر چه بیشتر ابعاد این طرح بزرگ اصلاح اقتصادی برای مردم تبیین و شفاف شود.

دولت سیزدهم معتقد است روش تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی درست نبوده و یارانه ناشی از آن به سر سفره مردم نیامده که در این زمینه با اجرای طرحی اقدام به هوشمندسازی یارانه های پنهانی مثل ارز ترجیحی تخصیص داده شده به کالاهای اساسی کرده است.

این اقدام در راستای قانون مجلس انجام شده که دولت را موظف کرده بود با مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، این منابع را از طبقات پردرآمد و ثروتمند جامعه به دلیل مصرف بیشتر گرفته و به به دست دهک های پایین و طبقات ضعیف جامعه برساند.

این مصوبه مجلس به شرطی است که دولت با روش‌هایی مثل واریز یارانه نقدی و در اختیار گذاشتن کالابرگ الکترونیکی اثرات این تغییر را جبران کند که تاکنون صرفا روش پرداخت نقدی اجرایی شده است.

دولت اعلام کرده با این اصلاح اقتصادی اقلامی مثل نان، دارو و بنزین گران نمی‌شود و برای سه دهک اول، ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های بعدی ۳۰۰ هزار تومان کمک معیشتی نقدی پرداخت می‌کند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت اعلام چندی پیش اعلام کرد مردمی‌سازی یارانه‌ها قدرت خرید همه دهک‌ها را افزایش داده به طوریکه سه دهک اول (اقشار با کم‌ترین درآمد) به طور میانگین ۸۰۴ هزار تومان افزایش قدرت خرید داشته‌اند.

بدین ترتیب دهک اول تا نهم به ترتیب ۹۲۳ هزار تومان، ۷۸۳ هزار تومان، ۷۰۶ هزار تومان، ۲۹۱ هزار تومان، ۲۳۶ هزار تومان، ۲۳۴ هزار تومان، ۱۵۰ هزار تومان، ۷۱ هزار تومان و ۱۸ هزار تومان افزایش قدرت خرید پیدا کرده‌اند.

اما احمد وحیدی در ادامه با اشاره به تأکید رئیس جمهور برای کنترل قیمت‌ها و تأمین اقلام اساسی مورد نیاز مردم، از استانداران سراسر کشور خواست که با اتخاذ تدابیر مناسب و نظارت دقیق میدانی برای مدیریت بازار،‌ قیمت‌ها را کنترل کنند.

در حال تکمیل...

باشگاه خبرنگاران جوان سیاسی دولت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار