کد خبر: ۲۱۱۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۹
نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید، اگر رئیس‌جمهور روسیه زن بود شاید حمله به اوکراین صورت نمی‌گرفت.

نقل از روزنامه گاردین، بوریس جانسون، نخست ویر انگلیس ادعا کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اگر زن بود به اوکراین حمله نمی کرد و معتقد است که جنگ "نمونه کاملی از مردانگی سمی" است.

 
 

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در مصاحبه‌ای با رسانه‌های آلمانی پس از اجلاس سران گروه هفت در شلوس المائوی آلمان، جنسیت رئیس جمهور روسیه را به عنوان عاملی موثر بر جنگ ذکر کرد.

جانسون به شبکه تلویزیونی ZDF گفت: اگر پوتین یک زن بود، که البته مشخصاً نیست، ولی اگر یک زن بود، واقعاً فکر نمی‌کنم که دست به یک جنگ دیوانه‌وار مردسالارانه همراه با تهاجم و خشونت به این نحوی که دارد این کار را می‌کند، می‌زد.

او خاطرنشان کرد: اگر شما یک نمونه کامل از مردانگی سمی می‌خواهید، این همان کاری است که او در اوکراین انجام می‌دهد.

این صحبتهای جانسون پس از آن مطرح می‌شوند که رهبران غربی اجلاس سه روزه گروه هفت در جنوب آلمان را با وعده افزایش هزینه‌های اقتصادی و سیاسی برای پوتین و حکومتش از بابت جنگ روسیه در اوکراین به پایان رساندند.

جانسون پس از آن به همراه لیز تراس، وزیر امور خارجه دولتش به منظور شرکت در نشست سران ناتو به مادرید سفر کرده است.

نخست وزیر انگلیس گفت که امیدهای ولادیمیر پوتین برای تضعیف ناتو با پیوستن سوئد و فنلاند به این ائتلاف "کاملا اشتباه" در آمده است.

این دو کشورحوزه نوردیک در مسیر پایان دادن به بی طرفی تاریخی خود در قبال ناتو و پیوستن به این ائتلاف دفاعی پس از عقب نشینی ترکیه از مخالفتش علیه این موضوع قرار گرفته اند.

جانسون هنگام ورودش به نشست سران ناتو در مادرید، جایی که او قرار است در طی آن  متعهد به  اختصاص دادن تعداد بیشتری از نیروهای کشورش به تلاش‌های این ائتلاف برای حفاظت از جناح شرقی آن شود، اظهار کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در نتیجه اقدامات خود، با یک "ناتوی افزایش یافته" و نه یک ناتوی کاهش یافته مواجه می شود.

انگلیس در حال حاضر حضور نظامی قابل توجهی در استونی داشته و نخست وزیر انگلیس از فرصت این اجلاس برای گسترش مقر نظامیان کشورش در این کشور حوزه بالتیک استفاده خواهد کرد.

مقامات گفتند که این برنامه تضمین می‌کند که انگلیس می‌تواند در صورت نیاز نیروهای تقویتی سریع را ارائه کرده و توپخانه، سیستمهای دفاع هوایی و هلیکوپترها را به خدمت بگیرد.

این ائتلاف قصد دارد ۳۰۰۰۰۰ سرباز در وضعیت آماده باش بالا در حالی که در حال حاضر ۴۰۰۰۰ نفر از این نیروها را دارد در اختیار داشته و انگلیس قابلیت های زمینی، هوایی و دریایی را به این برنامه توصیف شده تحت عنوان "الگوی نیروی جدید" متعهد خواهد کرد.

جانسون گفت: نخستین درس امروز واقعا این است که اگر ولادیمیر پوتین امیدوار بود در نتیجه تهاجم غیرقانونی و غیر موجه خود به اوکراین، با ناتویی کاهش یافته در جبهه غربی‌اش مواجه شود، ثابت شد که کاملاً اشتباه می‌کند و او ناتویی افزایش یافته را به دست می‌آورد.

ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار