کد خبر: ۲۱۱۴۸۶
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸
رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که با شگرد واریز وجه جهت دریافت امتیاز وام از شهروندان کلاهبرداری می‌نمود.

اعطای وام با گردش حساب مالی، شگردی برای کلاهبرداری بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ جواد جهانشیری، گفت: با شکایت تعدادی از شهروندان مبنی بر کلاهبرداری از آن‌ها تحت عنوان" دریافت امتیاز وام بدون بهره با گردش مالی بالا " رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.
وی ادامه داد: مالباختگان در اظهارات خود عنوان کرده بودند که در سایت دیوار و برخی شبکه‌های اجتماعی با آگهی دریافت امتیاز وام با گردش مالی بالا مواجه شدند که در ازای معرفی حساب بانکی با گردش مالی قابل قبول موفق به دریافت وام کم بهره خواهند شد و در مرحله بعدی به افراد جویای وام به بهانه پایین بودن گردش مالی از سوی فرد آگهی دهنده پیشنهاد واریز وجه به حساب قربانی می‌شد که در نهایت فرد قربانی نه تنها وام نگرفته بلکه بدهکار افرادی شده بودند که سرقت اینترنتی از حساب آن‌ها انجام شده و پول آن‌ها با حساب قربانی وام پولشویی می‌شد.
این مقام مسئول افزود: کارشناسان پلیس فتا اقدامات فنی و پلیسی خود را ادامه داده و در پی تحقیقات صورت گرفته فرد کلاهبردار را مورد شناسایی قرار دادند و با هماهنگی قضایی متهم دستگیر و او را به مکان پلیس فتا انتقال دادند.
رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی گفت: با دستگیری متهم مشخص شد این فرد با انگیزه کسب منفعت مالی نسبت به درج آگهی پرداخت وام در سایت دیوار و شبکه‌های اجتماعی اقدام نموده و با پیشنهاد اعطای امتیاز وام به افراد جویای وام قرض الحسنه مبالغی را به عنوان پیش پرداخت دریافت می‌کرده و مدتی از حساب آن‌ها در جهت پولشویی بهره برده است. در نهایت پرونده متشکله به همراه مستندات و فرد کلاهبردار جهت کسب تکلیف نهایی به دادسرا ارجاع شد.
این مقام انتظامی در خصوص دریافت هرگونه وام در فضای سایبری هشدار داد و بیان داشت: به کاربران فضای سایبری توصیه می‌شود هرگز اطلاعات حساس و مهم خود را در اختیار افراد غیر نسپارند، زیرا سیستم‌های بانکی فعلی؛ دارنده نام کاربری و رمز عبور را مالک حساب می‌شناسد و در این رابطه حفظ اطلاعات حساب بانکی از مهمترین مسئولیت‌های شهروندی می‌باشد.
سرهنگ جهانشیری از هموطنان خواست: درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویداد‌ها از جمله اخبار و حوادث سایبری مطلع گردند. هم چنین در صورت وقوع هرگونه کلاهبرداری در فضای سایبری بلافاصله موضوع را جهت بررسی کارشناسان پلیس فتا با شماره ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار