کد خبر: ۲۱۳۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۹
سخنگوی انجمن لوازم خانگی در خصوص فروش مدت دار لوازم خانگی از سوی یکی از تولیدکنندگان بزرگ  لوازم خانگی گفت:  این تولیدکننده عضو انجمن نیست و ما نیز با اینگونه رفتارها به شدت مخالفیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عباس هاشمی امروز در نشست خبری  در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه آیا در خصوص رفع قیمتگذاری دستوری محصولات لوازم خانگی به تصمیم روشنی دست پیدا کرده اید یا خیر، گفت: ما این موضوع را بارها به ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت و وزارت صمت منعکس کرده‌ایم،  اما با توجه به افزایش شدید قیمت نهاده‌های تولید و نرخ خدمات پیمانکاری، افزایش قیمت محصولات باید اتفاق می‌افتاد اما دولت به دلیل مشکلات معیشتی مردم به‌دنبال قیمت گذاری دستوری است، اما همین مساله منجر به کاهش سرعت تولید خواهد شد.

وی با اعلام اینکه در صورت  ادامه این موضوع شاهد کمبود کالا در بازار خواهیم بود و حتی  افزایش قیمت ها در بازار  و قاچاق توسعه خواهد یافت، افزود:  حتی سبب می‌شود برخی واحدها به سمت کاهش کیفیت تولیدات و استفاده از قطعات کم‌کیفیت بروند که این مساله به ضرر تولید، مصرف‌کننده و صادرات است.  راهکار انجمن برای برون رفت از آثار منفی قیمت‌گذاری دستوری همان شیوه های آزموده شده در جهان و تعیین قیمت در بازار بر مبنای مکانیسم عرضه و تقاضا است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در کشور قانون ضد انحصار وجود دارد و لوازم خانگی نیز کالای انحصاری نیست، باید اجازه داد فضای رقابتی در این صنعت و بازار آن شکل بگیرد.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ضوابطی داشته و به تولید کننده اجازه داده محصولات خود را با 17 درصد سود بفروشد، حال چگونه است که برخی اقلام لوازم خانگی فقط اجازه 10 درصد افزایش قیمت یافته‌اند؟  نه انجمن و نه تولیدکنندگان موافق گران شدن کالاها نیستند، زیرا به دلیل شرایط رکود نمی توانند سودی از این شرایط ببرند، بنابراین باید اجازه داد تولید کننده همگام با تورم بتواند نسبت به افزایش قیمت ها اقدام کند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران درخصوص توسعه صادرات لوازم‌خانگی، میزان متوسط سالیانه صادرات را حدود 300 میلیون دلار برشمرد و گفت: صادرات نمی‌تواند یک‌شبه اتفاق بیفتد. صادرات نیازمند تولید باکیفیت، بازار خوب، رقابت در فضای سالم و فعالیت‌های اقتصادی پایدار است و ما نیز به دنبال صادرات پایدار هستیم.

به اعتقاد هاشمی، صادرات پایدار زمانی اتفاق می‌افتد که قوانین درستی اعمال شود، اما با سیاست‌های سرکوب قیمتی نمی‌توان توفیقی در صادرات یافت، زیرا مانع بهبود کیفیت، اضافه‌دن امکانات و آپشن‌های جدید  وغیره خواهد شد.

قهاری سخنگوی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران نیز گفت: قیمتگذاری دستوری محصولات در شرایطی انجام می‌شود که در یک سال گذشته شاهد افزایش قیمت نهاده‌های تولید، برداشته شدن ارز 4200 تومانی و تبدیل آن به ارز نیمایی (6 برابر افزایش)، افزایش هزینه‌های حمل (2 بار در سال گذشته)، افزایش قیمت ای. بی. اس، ورق‌ها و غیره بودیم.

وی با بیان اینکه شرکت‌ها متقاضی 35 تا 40 درصد افزایش قیمت بودند، اما در نهایت سازمان حمایت فقط با 10 درصد افزایش موافقت کرد، اظهارداشت: اگر قیمت‌ها تا 40 درصد افزایش می‌یافت، شرکت‌ها به دلیل رقابت موجود آن را اعمال نمی‌کردند.  در حال حاضر تولید زیادی از سوی شرکت‌های مختلف انجام شده و انبارها مملو از لوازم‌خانگی است.

قهاری در ادامه  در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در خصوص فروش مدت دار لوازم خانگی از سوی یکی از تولیدکنندگان بزرگ  لوازم خانگی گفت:   شاید یک شرکت درخصوص یکی از محصولات خود چنین اقدامی را انجام داده باشد، اما زیرمجموعه این انجمن نیست و با این اقدام به‌شدت مخالفیم. 

 در همین ارتباط هاشمی دبیر انجمن لوازم خانگی هم تأکید کرد باید متخلف معرفی شود تا این گونه اقدامات در بازار ایجاد نشود.

قهاری همچنین تاکید کرد: هرچند قیمت‌های دستوری برای کالاهای تولیدی داریم، اما یک تولیدکننده واقعی هیچ‌گاه تولید را متوقف نکرده و کارگران را بیکار نمی‌کند. شرکت‌ها با کاستن از سود خود، فروش اقساطی کالاها و دیگر روش‌ها، مقاومت می‌کنند و شرکت‌هایی سراغ داریم که برخی کالاها را با زیان می‌فروشند.

 انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار