کد خبر: ۲۱۳۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰

حسین خدنگ

روزنامه نگار

اولین بار که صف طولانی مشتریان در پیاده رو را دیدم خشکم زد. ردیفی بلند از کودک و نوجوان گرفته تا زنان و مردان جوان و میانسال که به خاطر افتتاحیه شعبه تازه یک مغازه فست فود گرد هم آمده بودند و منتظر گرفتن سفارششان بودند. فست فودی که نام بمب در پسوند و پیشوند ساندویچ ها ... پیتزاهایش کنجکاوی هر آدمی را بر می انگیخت. فکر کردم شاید به خاطر افتتاحیه اینقدر شلوغ باشد اما دیدن همان صف بلند در شب های بعد هم نشان از اقبال مشتریان به این ساندویچ ها و پیتزاهای بمبی داشت.

حتما شما هم تجربه دیدن این فست فودهای جدید با انواع و اقسام ساندویج بمبی و پیتزای غول و ... را داشته اید که این روزها مثل قارچ در خیابان های تهران و شهرهای بزرگ روییده اند. نقطه اشتراک آنها هم حجم فراوان ساندویچ ها و اندازه بزرگ پیتزاهایشان است که در کنار قیمت پایین این محصولات در مقایسه با رستوران ها و فست فودهای دیگر سبب شده تا حسابی پر مشتری باشند و خانواده های ایرانی را به سمت خود بکشند.

هر چند صاحبان این فست فودها معتقدند اندازه بزرگ تر و ارزان تر بودن قیمت محصولاتشان یک ترفند بازاریابی برای فروش بیشتر و به تبع آن سود بیشتر است اما منتقدان این فست فودها می گویند اصل اولیه راه اندازی این فست فودها در کاهش کیفیت و استفاده از مواد اولیه نه چندان مرغوب است و پیتزا و ساندویچ بمب ها به واسطه همین کیفیت پایین مواد اولیه و استفاده فراوان از پنیر ارزان تر از جاهای دیگر هستند.

نیم نگاهی به صفهای طولانی مشتریان و استقبال خانواده ها از این فست فودها نشان می دهد این کسب و کار جدید حسابی سودآور و پررونق است و عامل اصلی این رونق هم اختلاف چشمگیر قیمت این پیتزاها در مقایسه با غذاهای رستورانی است که به تغییر فرهنگ غذایی ایرانی ها و رشد چشمگیر استفاده از فست فود در تغذیه و سفره ایرانی ها منجر شده است.

ارزان بودن این نوع غذاها و جذابیت های آن برای نسل نوجوان در کنار تغییر ذائقه ایرانی ها سبب شده تا بسیاری از بچه های امروز پیتزا و همبرگر را به غذاهای سنتی ایرانی ترجیح دهند. در این میان کارشناسان بهداشتی هم مدتهاست زنگ های خطر را به صدا درآورده اند و هشدار می دهند جمعیت ایران در آینده نزیک با موج اضافه وزن و چاقی و تبعات آن مواجه می شود.

همه می دانیم این سونامی چاقی و انواع و اقسام بیمارهای مرتبط با اضافه وزن از جمله نتایج رونق فست فودها و ساندویچ بمبها است و بی شک اگر به همین شیوه پیش برویم در آینده نزدیک تاثیرهای مخرب این بمب های ساعتی در سلامت جامعه را خواهیم دید.

نام:
ایمیل:
* نظر: