کد خبر: ۲۱۴
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۴
بازار میوه و تره‌بار همچنان و مانند گذشته با نوسانات و تغییرات همیشگی قیمت مواجه است که می‌توان به بالا ماندن قیمت سیب‌زمینی در عین کاهش قیمت آن در عمده‌فروشی، ثبات قیمت هندوانه و افزایش چند برابری قیمت انواع میوه‌های تابستانی اشاره کرد. ب
به گزارش تجارت آنلاین به نقل از باشگاه خبر نگاران؛ قیمت انواع صیفی‌جات در بازار تغییر چندانی نکرده که البته این درحالی است که پس از ماه رمضان و با ورود برخی محصولات مانند سیب‌زمینی بهاره استان‌هایی مانند همدان، اصفهان، گلستان و... به بازار انتظار می‌رفت قیمت این محصول کاهش قابل توجهی پیدا کند اما علیرغم اینکه به گفته رییس اتحادیه باغداران، هر کیلوگرم سیب‌زمینی در بازار عمده‌فروشی به حدود 800 تومان رسیده این محصول مانند گذشته حدود 2300 تا 2500 به دست مصرف‌کننده می‌رسد.
 
البته در این میان قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی نیز بدون تغییر حدود 1500 تومان در بازار مصرف‌ عرضه می‌شود و پیاز با کاهش نسبی به کیلویی 1500 تومان برای رسیده است.
 
هندوانه که پس از ماه‌ رمضان کاهش قیمت را تجربه کرد و از کیلویی 1200 تومان به کیلویی حدود 800 تومان رسید، اکنون قیمتش را حفظ کرده است.
 
*تفاوت قیمت میوه‌های تابستانی از تره‌بار تا مغازه‌های سطح شهر
 
تفاوت قیمت نجومی انواع میوه هسته‌دار تابستانی از جمله هلو، شلیل و غیره در میادین تره‌بار شهرداری تا مغازه‌های سطح شهر معنی‌دار و غیرمنطقی است و علت آن جای تامل دارد چرا که قیمت هر یک از این محصولات را می‌توان در نقاط و مراکز عرضه مختلف شهر از 2000 تا 4000 تومان متفاوت دید که نشان می‌دهد هیچ نظارتی بر میوه‌فروش‌های خیابانی نیست که هر قیمتی را که دلشان می‌خواهد براساس منطقه استقرار و اجاره مغازه‌شان، فروشندگی می‌کنند.‌
 
به گونه‌ای که قیمت هر کیلوگرم شلیل و هلو در میادین تره‌بار در بهترین بسته‌بندی و با کیفیت مطلوب حدود 5000 تومان است در حالی که قیمت همین محصول که نهایتا در مغازه‌های سطح شهر کمی با بسته‌بندی‌ها و ظاهری شکیل‌تر عرضه می‌شود تا بیش از 8000 تومان هم عرضه می‌شود.
 
یکی‌دیگر از میوه‌هایی که در بازار تابستان مشتری فراوانی دارد آلوهای قرمز و زرد است که قیمتشان بدون تغییر محسوسی کیلویی حدود 6000 تومان در بازار مصرف عرضه می‌شود.
 
 البته جای تامل دارد که علیرغم وفور میوه‌های هسته‌دار تابستانی و کاهش قیمت آن‌ها از تولید تا بازار عمده‌فروشی، چرا همچنان قیمت این نوع از میوه‌ها همچنان در سطح شهر و مراکز عرضه خرده‌فروشی بدون تغییر مانده است.


انتهای پیام/
برچسب ها: میوه ، تابستانی ، بازار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین