کد خبر: ۲۱۵۷۴۸
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
برخی از افراد اطلاعات کاملی درباره بیمه تکمیلی ندارند و همیشه سوال آن‌ها این است که چرا در کنار بیمه‌های پایه باید این بیمه نامه را خریداری کرد؟

چگونه می‌توان با بیمه تکمیلی درمان در سال 1401 هزینه های درمان را کاهش داد؟

برخی از افراد اطلاعات کاملی درباره بیمه تکمیلی ندارند و همیشه سوال آن‌ها این است که چرا در کنار بیمه‌های پایه باید این بیمه نامه را خریداری کرد؟ همانطور که می‌دانید بیماری یکی از عوامل مهم و تاثیر گزار بر کیفیت زندگی است. برخی از بیماری‌ها با هزینه‌های زیادی روبه رو هستند که بیمه‌های پایه مانند: بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی و بیمه ارتش نمی‌توانند جبران خسارت کنند.به عنوان مثال، تامین‌اجتماعی یکی از بیمه‌های پایه اصلی در کشور است که تعداد بیمه‌شده‌های زیادی دارد. از مهمترین خدماتی که بیمه تامین‌اجتماعی به بیمه‌شده‌های خود ارائه می‌کند، جبران هزینه‌های خدمات درمانی و پزشکی مثل ویزیت و دارو، انجام آزمایش‌ و … است. اما همه ما می‌دانیم که هزینه‌های خدمات بیمارستانی و پزشکی انقدر زیاد است که تنها داشتن بیمه پایه، چندان کمکی برای بازگشت هزینه‌های درمانی محسوب نمی‌شود. یعنی بیمه‌شده باید بخش بزرگی از هزینه‌های درمانی را خودش پرداخت کند.  اما بیمه تکمیلی در سال  1401 برای جبران آن بیماری‌ها طرح‌ها و پوشش‌های گوناگونی را کنار بیمه تامین اجتماعی در نظر گرفته است. خب مشخص است که برای درمان بیماری باید وقت و هزینه صرف کرد تا مراحل بهبود صورت گیرد اما مشاهده می‌شود که برخی از بیماری‌ها با بار سنگین هزینه‌ها همراه هستند و افراد علاوه بر تحمل بیماری باید بار روانی جبران هزینه‌ها را هم متحمل شوند. از این رو شرکت‌های بیمه‌ای برای ایجاد امنیت روانی طرح‌های مختلفی را در بیمه تکمیلی در نظر گرفته تا هزینه‌های بیماری تا سقف تعهدات مشخص شده جبران خسارت شود. در این مطلب درباره مزیت‌های و پوشش‌های بیمه تکمیلی توضیحاتی خواهیم داد تا با ماهیت این بیمه نامه بیشتر آشنا شوید با ما تا انتهای متن همراه باشید.

ماهیت بیمه تکمیلی

همانطور که از اسم این بیمه نامه مشخص است، ‌بیمه تکمیلی برای تکمیل پوشش‌های بیمه‌های پایه طراحی شده است تا بتوان هزینه‌های ناشی از بیماری را برای بیمه‌گزار کاهش داد. در حقیقت بیمه شده تامین اجتماعی علاوه بر اینکه از دفترچه و خدمات درمانی استفاده می‌کند، می‌توانند هزینه‌های بیشتر درمان را به عنوان جبران خسارت دریافت کند. همچنین بهتر است بدانید که بیمه تکمیلی از طریق شرکت‌های بیمه قابل خریداری است و لازمه آن این است که تحت پوشش یکی از بیمه‌های پایه بود. همچنین این بیمه نامه هزینه‌های مازاد درمان را پرداخت می‌کند.

نکته: برخی از شرکت‌های بیمه‌ای شرایطی را ایجاد کرده‌اند که تمام افراد حتی بدون داشتن بیمه‌های پایه هم بتوانند از این بیمه نامه استفاده کنند که بهتر است در ایم مورد از کارشناس‌های بیمه اطلاعات کسب کنید.

انواع بیمه درمان تکمیلی

بیمه تکمیلی جزو بیمه نامه‌های اختیاری است و بیمه‌گزار با توجه به الویت‌های خود می‌تواند پوشش‌ها و نوع بیمه نامه را مشخص کند. اما به طور کلی این بیمه به دسته بندی‌های مختلف تقسیم بندی می‌شود که عبارتند از:

 • بیمه درمان تکمیلی انفرادی
 • بیمه درمان تکمیلی گروهی
 • بیمه درمان تکمیلی خانواده
 • بیمه درمان برای مسافران خارج از کشور

بیمه درمان تکمیلی انفرادی

پوشش‌های بیمه تکمیلی به طور حتم یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این بیمه نامه است. در بیمه تکمیلی انفرادی می‌توان پوشش‌های بیشتری دریافت کرد و متناسب با آن جبران خسارت بیشتری هم به بیمه‌گزار پرداخت شود. طرح نوین ارائه شده توسط شرکت های بیمه‌گر که نرخ و طرح های متعددی را برای دربرگرفتن نیازهای بیمه اشخاص شامل می شود و مناسب افرادی است که امکان تهیه بیمه درمان تکمیلی را تحت نظر ارگان یا سازمان خاصی به صورت گروهی ندارند. هر فرد با توجه به پوشش‌ها و حق بیمه مناسب خود می تواند طرح مختص خود را خریداری نماید.در حال حاضر فقط شرکت های بیمه سامان و بیمه تعاون ، طرح بیمه درمان تکمیلی انفرادی را ارائه می دهند که هر کدام شرایط بیمه ای خاصی دارند. بیمه‌گزار در انتخاب بیمه درمان تکمیلی انفرادی باید به تعداد مراکز درمان تحت قرارداد با بیمه‌گر توجه نماید که هرچه تعداد این مراکز درمانی طرف قرارداد بیشتر باشد، مراجعه به مراکز درمانی در هنگام بیماری و بستری شدن آسان تر می باشد. شما می‌توانید برای خرید تکمیلی درمان انفرادی با ارزانترین قیمت به سامانه خرید آنلاین بیمه دات کام مراجعه نمایید:

https://bimeh.com/health

 

بیمه درمان تکمیلی گروهی

کارفرماهای شرکت‌ها می‌توانند با درخواست کارمند‌های خود شرایط خرید بیمه‌گروهی را فراهم کنند تا تمام افراد مشغول در سازمان از مزیت‌ها و پوشش‌های این بیمه نامه بهره‌مند شوند. البته که کارفرما قبل از خرید بیمه تکمیلی باید حق بیمه تامین اجتماعی را برای تمام کارمندهای خود واریز کرده باشد. همچنین برای خرید بیمه تکمیلی گروهی باید تعداد کارمند‌ها به حد نصاب رسیده باشد.

بیمه درمان تکمیلی خانواده

هنگام خرید بیمه تکمیلی نیازی نیست که تعداد افراد همانند بیمه درمان گروهی به حد نصاب مشخصی برسند. اگر بیمه پایه افراد خانواده در کارگاه‌های مختلف پرداخت شده باشد، می‌توان برای خانوده درخواست بیمه تکمیلی داد.

چگونه می‌توان با بیمه تکمیلی درمان در سال 1401 هزینه های درمان را کاهش داد؟

بیمه تکمیلی خانواده راهکاری برای کاهش هزینه های درمانی خانواده

بیمه درمان برای مسافران خارج از کشور

بیشتر افراد این بیمه نامه را با نام بیمه مسافرتی می‌شناسند که تنها یک بخش آن به خدمات درمان مرتبط است.

بیمه تکمیلی چه پوشش‌هایی دارد؟

در پوشش‌های بیمه تکمیلی بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه می‌تواند سقف تعهدات بیمه‌گر را مشخص کند و در صورت بروز بیماری تا سقف تعهدات خسارت درمان دریافت کند. نکته مهم این است که پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی در شرکت‌های بیمه متفاوت است و هنگام عقد قرارداد باید به مفاد بیمه نامه توجه داشته باشید.

پوشش‌هایی که توسط شرکت‌های بیمه مختلف ارائه می‌گردد عبارتند از:

 • پرداخت خسارت و جبران هزینه‌های پاراکلینیکی مانند: سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن و آندوسکوپی، MRI، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو و دانسیتومتری، تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی شامل اسپیرومتری و PFT، نوار عضله EMG، نوار عصب NCV، نوار مغز EEG، نوار مثانه، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، هولتر مانیتورینگ قلب و آنژیوگرافی چشم
 • پرداخت هزینه‌های خرید عینک و سمعک
 • جبران هزینه خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایش‌های تشخیص پزشکی، پاتولوژی یا آسیب‌ شناسی و ژنتیک پزشکی، انواع رادیوگرافی، نوار قلب و فیزیوتراپی (به استثنای چکاپ)
 • جبران خسارت‌های عمل‌های سرپایی مانند: شکستگی و در رفتگی، گچ گیری، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیون لیپوم، بیوپسی، تخلیه کیست و لیزر درمانی
 • جبران هزینه جراحی عیوب انکساری چشم
 • هزینه‌های آمبولانس شهری و بین شهری
 • جبران هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی‌ درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، انواع سنگ شکن در بیمارستان و مراکز جراحی محدود و Day Care
 • پرداخت خسارت‌های جراحی‌های مهم که مرتبط با سرطان، مغز، اعصاب مرکزی و نخاع (به استثنای دیسک ستون فقرات)، گامانایف، قلب، پیوند ریه، کبد، کلیه و مغز استخوان
 • جبران هزینه‌های عمل‌هایی مانند: زایمان اعم از طبیعی و سزارین
 • جبران خسارت‌ها و هزینه‌های دارو و خدمات اورژانس غیر بستری
 • پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی تا سقف تعهدات (به غیر از خدمات زیبایی)
 • هزینه‌های نازایی و درمان ناباروری
 • جبران هزینه ناهنجاری‌ها و بیماری‌های جنین (تست‌های غربالگری)

شرکت‌های بیمه‌ با توجه به توافقی که با بیمه‌گزار انجام می‌دهند تمام یا برخی از پوشش‌ها را ارائه می‌کنند. برای اینکه بتوانید روش مقایسه‌ای برای خرید بیمه داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم که از وب سایت‌های مقایسه،‌ استعلام و خرید بیمه آنلاین مانند: bimeh.com استفاده کنید تا در زمان کوتاهی بهترین بیمه نامه را با پوشش‌های مناسب خریداری کنید. بیمه‌گزار با توجه به انتخاب پوشش‌های مورد نیاز به پرداخت حق بیمه موظف بوده و بیمه‌گر هم جبران خسارت را متعهد می‌شود.

همانطور که در ابتدای متن توضیح داده شد شرکت‌های بیمه با توجه به شرایط خود و بیمه‌گزار، پوشش‌های گوناگون را ارائه می‌کند تا هنگام بروز حادثه بتوان بالاترین خسارت را دریافت کرد.به عنوان مثال ،  به طور حتم هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری بدون داشتن بیمه تکمیلی بسیار بالا خواهد بود. به طوری که هزینه هر چرخه در مراکز دولتی ۷ تا ۸ میلیون تومان و دوره کامل ۳ سیکل در سال حدودی بین ۲۱ تا ۲۴ میلیون تومان می‌باشد. در مراکز درمانی خصوصی هزینه هر چرخه ۱۸ میلیون تومان تخمین زده شده است که هزینه دوره کامل مبلغی بین ۴۹ تا ۵۴ میلیون تومان خواهد شد.

حالا به این مبالغ هزینه‌های دیگر هم اضافه کنید. فرض بگیرید که شما یک فردی در یکی از شهرستان‌های کشور هستید و برای درمان به شهر تهران مراجعه کرده است. خب علاوه بر هزینه‌های درمان باید هزینه رفت و آمد، هتل، غذا و دارو‌های کمکی را هم پرداخت کنید.

با توجه به آمار‌ها، افرادی که برای درمان نازایی اقدام می‌کنند، حدود درآمد یک سال خود را خرج این بیماری خواهند کرد.

در این مواقع حمایت مالی شرکت‌های بیمه‌ای پیش از قبل احساس خواهد شد. شما با پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان حق بیمه می‌توانید را تهیه کنید و میزان قابل توجهی از هزینه‌های خود را کاهش دهید تا دوران درمان بدون دغدغه‌ای داشته باشد و حس لذت بخش مادر و پدر بودن را تجربه کنید.

چگونه می‌توان با بیمه تکمیلی درمان در سال 1401 هزینه های درمان را کاهش داد؟

سقط جنین غیرقانونی تحت پوشش بیمه تکمیلی نیست

اهمیت خرید بیمه تکمیلی چقدر است؟

با توجه به اینکه خرید بیمه تکمیلی ملزم به داشتن بیمه درمان یا بیمه تامین اجتماعی است بهتر است بدانید که این بیمه نامه برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از بیماری طراحی شده و از آنجایی که خدمات بیمه‌های پایه بسیار محدود است خرید بیمه درمان تکمیلی می‌تواند تا حدود زیادی میزان دغدغه‌های ایجاد شده برای بیمار ربیما کاهش دهد. به طور کلی با توجه به شرایط زندگی این روزها، سطح آلودگی هوا و کیفیت غذاهای فست فود، بروز بیماری و مبتلا شدن به برخی از بیماری‌ها بیشتر شده است. با تهیه بیمه تکمیلی می‌توان از مزیت‌ها و پوشش‌های آن استفاده کرد تا هزینه‌های درمان بیماری تا حدود زیادی کاهش داشته باشد.

همچنین مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه تکمیلی یکی دیگر از مزیت‌های این بیمه نامه است. بیمه‌گزار هنگام بروز بیماری می‌تواند به مراکز طرف قرارداد بیمه نامه مراجعه کرده و با استفاده از معرفی نامه از پوشش‌ها و مزیت‌های درمان بیمه نامه استفاده کند. برای تهیه معرفی نامه می‌توان به دو روش آنلاین و حضوری اقدام کرد. نکته مهم دیگر این است که اگر درمان در بیمارستان‌های طرف قرارداد بیمه‌های پایه انجام شود، نیازی به پرداخت فرانشیز بیمه تکمیلی نیست. این مزیت در صورتی برقرار خواهد بود که هزینه‌های درمان بیشتر از سقف تعهدات شرکت بیمه نباشد.

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین