کد خبر: ۲۱۷۳۶۵
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس گفت: وجود ابزارهایی همچون ابزارهای بدهی در بازار سرمایه سبب می‌شود که سهامداران با هر سطحی از ریسک‌پذیری در این بازار بمانند و به سمت بازارهای موازی همچون بازار طلا، سکه، ارز، خودرو یا مسکن نروند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مرتضی چشان در یازدهمین نشست گروهی خبرنگاران با مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: اداره انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی از سال ۹۰ که ابزار بدهی و اوراق اسلامی بوجود آمد و اوراق بدهی پایه‌ریزی شد، ایجاد شد.
چشان با بیان اینکه وظیفه این اداره، نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی است، تصریح کرد: انتشار اوراق بدهی تنها ویژه شرکت‌های سهامی عام و پذیرفته شده در بورس و فرابورس نیست، بلکه شرکت‌های سهامی خاص و شرکت‌های تعاونی نیز می‌توانند وارد بازار ابزار‌های مالی ـ اسلامی شوند.
وی بازار بدهی را مکمل بازار سهام دانست و خاطرنشان کرد: وجود ابزار‌هایی همچون ابزار‌های بدهی در بازار سرمایه سبب می‌شود که سهامداران با هر سطحی از ریسک‌پذیری در این بازار بمانند و به سمت بازار‌های موازی همچون بازار طلا، سکه، ارز، خودرو یا مسکن نروند.
رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس از ضمانت اشخاص حقوقی همچون بانک‌ها و شرکت‌های هلدینگ، وثایق و رتبه اعتباری شرکت‌ها به عنوان سه ضامن قابل قبول در انتشار اوراق بدهی یاد کرد.
چشان با اشاره به الکترونیکی شدن روند قرارداد‌ها در انتشار اوراق بدهی تصریح کرد: این اداره با همکاری مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس در حال طراحی و تدوین پنل بدهی است تا تمامی رویه‌ها به صورت سیستماتیک درآید و با دادن توکن به تمامی ارکان، قرارداد‌ها الکترونیک شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار