کد خبر: ۲۱۷۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۰
دستیار ویژه رئیس سازمان بورس ضمن اشاره به فلسفه اصلی سهام عدالت که نگهداری آن و بهره بردن از عواید سود سالانه آن است، از پرداخت سود این سهام در دو قسط خبر داد.

پیمان حدادی، مشاور و دستیار ویژه ریاست سازمان بورس در سهام عدالت ضمن اشاره به پرداخت سود سهام عدالت در دو قسط به دارندگان این سهام، در خصوص جزئیات پرداخت سود گفت: مبلغ دقیق سود سهام عدالت به‌دلیل اینکه هنوز مجمع سه تا از سهامی که در سهام عدالت وجود دارد برگزار نشده است، مشخص نیست و یکی از دلایل اینکه قرار شده است علی‌الحساب و در دو قسط این سود پرداخت شود همین مسئله است، ولی در شرایط فعلی می‌توان گفت که تا آخر آذرماه سال جاری مبلغ دقیق این سود پس از برگزاری مجامع مشخص می‌شود و تا آخر پاییز به‌طور قطعی سود سهام عدالت پرداخت می‌شود.

وی افزود: پرداخت قسط دوم سود دارندگان سهام عدالت به تأمین نقدینگی شرکت‌های سرمایه‌پذیر بستگی دارد و بنابراین می‌توان گفت که قسط دوم، اواخر اسفند ماه یا اوایل فروردین سال بعد پرداخت می‌شود، یعنی این امکان وجود دارد که پرداخت قسط دوم به اوایل سال بعد موکول شود.

مشاور رئیس سازمان بورس در پاسخ به سؤال در خصوص آخرین وضعیت آزادسازی و فروش سهام عدالت، گفت: نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنم، فلسفه اصلی سهام عدالت، نگهداری این سهام است و قصد از واگذاری سهام عدالت این نبوده است که این سهام در اختیار مردم قرار گیرد و مردم آن را بفروشند چرا که اگر چنین قصدی وجود داشت مانند طرح یارانه‌های معیشتی از ابتدا پول آن به مردم پرداخت می‌شد.
بنابراین باید به این نکته توجه شود که فلسفه اصلی سهام عدالت این بوده است که مردم به‌صورت بلندمدت این سهام را نگهداری کنند و از عواید آن که همان سود سالانه آن است و هر سال از سال قبل بیشتر می‌شود (امسال هم حداقل دو برابر سال قبل است)، بهره ببرند، اما این‌که اختیار فروش این سهام مجدداً کی آزاد می‌شود و در اختیار دارندگان آن قرار می‌گیرد بستگی به مصوبات شورای‌عالی بورس در این خصوص دارد که هنوز چنین تصمیمی اتخاذ نشده است.

حدادی در ادامه گفت: طبیعی است که اگر اختیار فروش سهام عدالت مجدداً آزاد شود به‌هرحال بر شرایط بازار سرمایه تأثیرگذار است، اما علت اصلی آنکه هنوز این اجازه از سوی شورای‌عالی بورس صادر نشده است، تأثیرگذاری آن بر شرایط بازار سرمایه نیست، چرا که زمانی که مجوز فروش سهام عدالت مجدداً صادر شود حتماً شرایطی که سابقاً شاهد آن بودیم مبنی بر فروش ۳۰ درصدی یا ۶۰ درصدی دارندگان این سهام، اصلاح خواهد شد و قطعاً مشابه تصمیمی که در سال ۹۹ گرفته شد و سیل عظیمی از فروشندگان سهام عدالت را به‌سوی بازار سرمایه روانه کرد و یکی از دلایل ریزش بازار سرمایه شد، به آن صورت تکرار نخواهد شد. گفتنی است اگر قصد بر باز شدن فروش سهام عدالت شود حتماً شرایط جدیدی اعلام می‌شود تا هم شرایط را برای نگه‌دارندگان سهام عدالت تسهیل کند و هم لطمه‌ای به بازار سرمایه وارد نکند.

پیش از این وزیر اقتصاد گفته بود، سود سهام عدالت شرکت‌های بورسی که مهلت آن‌ها برای واریز سود به پایان رسیده و قابل وصول است، تا پایان پاییز برای همه ۴۹ میلیون نفر سهامدار عدالت واریز می‌شود. میزان تقریبی قسط اول سود حدود ۵۰۰ هزار تومان به‌ازای هر برگه سهام عدالت است.

برچسب ها: سهام عدالت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار