کد خبر: ۲۱۷۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
رئیس شورای شهر با تأکید بر لزوم ابهام‌زدایی از چندین مسأله در پی تعیین باغ جنت برای تجمعات قانونی در شیراز گفت: باغ جنت مکانی عمومی و متعلق به اموال شهرداری شیراز بوده و هرگونه دخل و تصرف در امور آن نیاز به اخذ نظر و مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز دارد که فرماندار شیراز باید این مسأله را مدنظر قرار ده

به گزارش همشهری آنلاین، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه مبنای اعتراض مدنی در جامعه ایران نیاز به تجدید نظر دارد، گفت: چه بسا وقت آن فرارسیده تا سازوکارهای منطبق با قانون اساسی از طریق مسئولان عالی رتبه کشور به صورت جدی اجرا شود.

او با اشاره به اصل ۲۷ قانون اساسی که در آن چنین آمده که تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است، اظهار داشت: مسئولان استان فارس و شورای تامین شهرستان شیراز در اقدامی عالمانه و شجاعانه باغ جنت شیراز را به عنوان محل اجتماعات و راهپیمایی‌های عمومی معترضان این کلانشهر قرار دادند که شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تأکید و تأیید اصل این اقدام سنجیده به عنوان تصمیمی صحیح که دقیقا منطبق با رویکردهای مصوب شورای ششم نیز بوده است، مسئولین مربوطه باید چند مورد مهم در این رابطه مدنظر قرار دهند.

رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: باغ جنت مکانی عمومی و متعلق به اموال شهرداری شیراز بوده و هرگونه دخل و تصرف در امور آن نیاز به اخذ نظر و مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز دارد که فرماندار شیراز باید این مسأله را مدنظر قرار دهد.

او اضافه کرد: به منظور اطمینان از رعایت مُر قانون اساسی و رفع شبه و بروز هر گونه تفسیر غیر مشابه، شورای تأمین باید شیوه نامه و مصادیق «مخل مبانی اسلام» در رفتارها، شعارها، بیانیه ها و تابلوهای شرکت کنندگان در اجتماعات را اعلام و قطعی کند.

طاهری عنوان کرد: اثبات «عدم حمل سلاح» و یا هر شیء که تفسیر سلاح بر آن مترتب باشد توسط هر یک از شرکت کنندگان توسط شورای تامین باید معین و رویه عملیاتی آن صورت گیرد و به نظر می رسد این امر در خصوص افرادی که مسئولیت تامین امنیت اجتماعات را بر عهده خواهند داشت نیز صدق می کند.

تجمع‌کنندگان قانونی از پیگرد مصون باشند

او تاکید کرد: به عنوان نماینده مردم بر این موضوع اصرار دارم که باید اثبات شود تا کسانی که در این اجتماعات شرکت می کنند اعم از لیدرها و مجتمعین ضروری است تا از هر نوع پیگرد قضایی مصونیت یابند چرا که با اصول آزادی های مدنی منافات پیدا خواهد کرد.

رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه برای هر اجتماع و راهپیمایی، مسئول حقوقی و حقیقی مشخص و متعاقب آن بروز هر نوع خسارت به اموال عمومی باغ جنت شیراز توسط احزاب یا گروه های شرکت کننده معین شود، گفت: امکان رسیدگی های فوریت های پزشکی و امدادی برای تامین ایمنی مردم و محیط باغ جنت برقرار شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار