کد خبر: ۲۱۷۶۳۷
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ایران هیچ‌گونه همکاری با کمیته حقیقت یاب که قرار است براساس تصمیم شورای حقوق بشر در مورد تحولات اخیر تشکیل شود، نخواهد داشت.

کنعانی: با

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ایران هیچ‌گونه همکاری با کمیته حقیقت یاب که قرار است براساس تصمیم شورای حقوق بشر در مورد تحولات اخیر تشکیل شود، نخواهد داشت.

ناصر کنعانی، روز دوشنبه  در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی  در مورد جلسه اخیر شورای حقوق بشر در مورد ایران و تشکیل کمیته‌ای از سوی این شورا به منظور  بررسی تحولات اخیر ایران و این که آیا تهران با این کمیته همکاری خواهد کرد یا نه؟ گفت: در این ارتباط بیانیه وزارت امور خارجه به صورت مفصل منتشر شد و در آن دیدگاه‌های ایران بیان شد.  

وی افزود : ایران همانطور که رسما اعلام کرد هیچگونه همکاری با این «کمیته سیاسی» تحت عنوان کمیته حقیقت‌یاب نخواهد داشت. جمهوری اسلامی در چارچوب مسئولیت‌های ملی خود رأسا اقدام به تشکیل کمیته ملی با حضور صاحبنظران و حقوقدانان و نمایندگان رسمی و غیررسمی کرده است و این  به این معنا است  که معتقد به مسئولیت ذاتی و ملی خودش است و در این ارتباط در حال انجام وظایف مسئولانه و بررسی و تحقیق همه‌جانبه هستیم. لذا استفاده عجولانه از ساز و کارهای حقوق بشری و رویکردهای سیاسی و استفاده ابزاری از این سازوکارها امری مردود است و هیچ کمکی به  ارتقای مفهوم حقوق بشر وسازوکارهای موجود در این زمینه  نخواهد کرد.

کنعانی ادامه داد: جمهوری اسلامی در این ارتباط به مسئولیت‌های ملی خود عمل می‌کند. دولت در این زمینه تا الان مسئولانه عمل کرده و با تشکیل کمیته ملی مسئولیت خود را ادامه می‌دهد و در مورد نتایج  پیگیری‌های این کمیته  اطلاع‌رسانی شفاف خواهدکرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه، اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر حمله ایران به کشتی تاجر رژیم صهیونیستی را اتهام‌زنی عنوان کرد.

کنعانی در این ارتباط گفت: جمهوری اسلامی این قدر شجاعت دارد که  در مورد موضوعاتی که می‌خواهد اقدام کند ، رأسا اقدام می‌کند و مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: نخست‌وزیر عراق فردا به دعوت سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران به تهران سفر می‌کند.

وی در بخش دیگری از این نشست گفت: در مدت اخیر بیش از  ۵۰ تعرض به اماکن دیپلماتیک ایران انجام شده است، دیپلمات‌های ایرانی تهدید شده‌اند و عده‌ای از اماکن دیپلماتیک ایران بالا رفته‌اند از جمله در کشور انگلیس؛ کشوری که در نقض مسئولیت‌های دیپلماتیک و عمل نکردن به آنها سابقه سیاهی دارد .

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به ایسنا در مورد اقدام اخیر تیم ملی فوتبال  آمریکا در برخی از صفحات مجازی خود در مورد پرچم جمهوری اسلامی ایران گفت: اقدام رژیم آمریکا غیر اخلاقی و غیر قانونی بود .
وی افزود: اقدام آمریکایی‌ها از منظر مقررات فیفا نیز غیر قانونی و جرم است و امیدواریم فیفا در این زمینه قوانین و مقررات خود را اعمال کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزیر خارجه عمان در جریان سفر اخیر خود به تهران حامل پیامی  از سوی آمریکا بوده است گفت : این موضوع را نه تایید می‌کنم و نه تکذیب.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار