کد خبر: ۲۱۷۹۲۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۵
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری گفت: من امروز زندان بودم و با زندانیان صحبت کردم و در جریان مسائلی که از لحظه دستگیری با آن مواجه بودند، قرار گرفتم.

به گزارش همشهری آنلاین، انسیه خزعلی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که با عنوان "صریح و شفاف برای آینده دختران ایران" در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد،  در پاسخ به سوالی درباره تعرض به زنان بازداشت شده در زندان‌ها طی نا آرامی‌های اخیر و انتشار آماری از سوی برخی رسانه‌های خارجی توضیح داد: آیا کفایت می‌کند از رسانه ای مطلبی مطرح کنید که حتی نماینده او در ایران حاضر نیست؟ مطالب را مستند بگویند و مستند بخواهند.

وی ادامه داد: من امروز زندان بودم و با زندانیان صحبت کردم و در جریان مسائلی که از لحظه دستگیری با آن مواجه بودند، قرار گرفتم. ابدا به این مطلب برخورد نکردم و اگر کسی ادعا دارد باید سند آورد. از این اتهامات کم در این ۴۰ سال و خورده ای به ما زده نشده است و چیز جدیدی نیست.  اگر مطلبی را می‌شنوید، سند بخواهید.

بیشتر بخوانید: 

نرم‌افزار پسرم رتبه اول گوگل را دریافت کرد

خزعلی به سوال دانشجویی که با توضیح او در خصوص فعالیت فرزندش در خارج از کشور قانع نشده بود، پاسخ داد: فرزند من برای اینکه کار نرم افزاری خود را توسعه دهد، به خارج از کشور رفت. مهاجرت نکرده و برگشته است.

خزعلی در پاسخ به همان دانشجو که این توضیحات را کافی نمی‌دانست، ادامه داد: شما اگر می‌گویید پسر من برای فیلتر شکن به خارج از کشور رفته، باید دلیل بیاوری. ما می‌گوییم اینگونه نیست. و الله فعالیت پسر ما فیلتر شکن نیست. کسانی که اتهام می‌زنند و ذهن مردم را خراب می‌کنند  باید سند آورند. دل مردم آتش می‌گیرد از اینکه اختلاس و بی عدالتی ببینند. پسر من یک قِران نه از من، نه از پدرش و نه از دولت گرفته و هیچ قراردادی با شرکت های نهادی و دولتی ایران نداشته است. او نرم افزاری را تولید کرده و ۵۰ دانشجو را به کار گرفته است. وقتی این نرم افزار را بارگذاری کرد، رتبه اول گوگل را دریافت کرد. او فقط با درآمد صدور نرم افزار خود کار کرد.

با بالغ همسری موافقم نه کودک همسری

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری در خصوص "کودک همسری" با تاکید بر اینکه ازدواج اجباری به شدت محکوم است و باید با آن برخورد شود، گفت: هیچ کس ازدواج اجباری را تایید نمی‌کند و این امر ابدا در قانون وجود ندارد. از روزهای نخستی که کار را شروع کردم عرض کردم با "بالغ همسری" موافقم. بلوغ باید از نظر فکری و جسمی در افراد وجود داشته باشد.

وی افزود: واقعیاتی در جامعه است که نباید اینها نادیده گرفته شود. اگر بگوییم قبل ۱۸ سال حق نداری ازدواج کنی، شاید این ازدواج غیر قانونی و بدون نظارت انجام شود و حتی بارداری انجام گیرد. قانون باید انعطاف داشته باشد. ازدواج اجباری محکوم است. ائمه جمعه در استان‌ها به دنبال تغییر این فرهنگ هستند که برخی بچه‌های کوچک را ترغیب به ازدواج می‌کنند. باید فرهنگ سازی شود.

هر کشوری پوششی دارد

معاون امور زنان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر چرایی "حجاب اجباری" در جامعه اطهار کرد: هر کشوری پوششی دارد و اینکه بگویم در کشوری آزادی مطلق است، اینطور نیست. هر جایی متناسب با فرهنگ، نوع سنت ها و باورهای خود نوع پوششی را انتخاب می‌کند.

شیوه گشت ارشاد را قبول نداریم

خزعلی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص انتشار نقل قولی از او مبنی بر اینکه "گشت ارشاد نداریم"، تاکید کرد: من نگفتم ما گشت ارشاد نداریم، گفتم «چیزی به اسم گشت ارشاد نداریم و پلیس امنیت اخلاقی داریم.» گفتم ما این شیوه را قبول نداریم و آنچه که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد، چنین چیزی نبود. ما روی شیوه‌ اجرا حرف داریم. معتقدم احکام اسلام اگر آنگونه که باید پیاده شوند، اجرا شوند، به نفع زنان است.

قتل ناموسی به شدت محکوم است

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص قتل‌های ناموسی توضیح داد: قتل ناموسی به شدت محکوم است. بخشی از این امر با قانون سر و کار دارد که از مجلس می‌خواهم سریع تر برای تصویب لایحه‌ای که در مجلس است (لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت) اقدام کند اما بخش مهمی از این امر فرهنگی است، به ویژه در خرده فرهنگ ها این قتل ها و نگاه‌های این چنینی به زن باید اصلاح شود.

حق خروج زنان از کشور بدون اذن همسر

به گفته خزعلی، مساله حق خروج زنان از کشور بدون اذن همسر جزو برنامه فقهی حقوقی معاونت امور زنان و خانواده است و اداره حقوقی این معاونت در حال کار روی این امر است تا به نتیجه رسد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همچنین در بخش دیگر سخنان خود به ارائه گزارش عملکرد این معاونت پرداخت و گفت: برنامه‌های معاونت، ستادی است. قدرت اجرایی ندارد. بودجه‌ای محدود و پست های محدود  یعنی ۱۸ پست دارد. با نیرو و بودجه کم باید انتظارات بالایی که از معاونت وجود دارد را به پیش ببریم.  تلاش داشتیم تا حد امکان معاونت از حالت تشریفاتی خارج شود و در این راه نشست های مختلفی را با اقشار مختلف داشتیم.

وی افزود: معاونت امور زنان دولت سیزدهم به بخشی از تکالیفی که روی زمین مانده و اجرا نشده بود، ورود کرد. از جمله این تکالیف تدوین برنامه جامع زنان سرپرست خانوار بود که طبق برنامه ششم توسعه تکلیف معاونت زنان است. این برنامه تدوین و به کمیسیون  دولت ارایه شده است، در آنجا اشکالاتی وارد کردند که در حال اصلاح است.

طلاق افزایش پیدا کرد

خزعلی همچنین به اهمیت جلوگیری از مساله طلاق اشاره و توضیح داد: مقابله با آسیب های مرتبط با زنان و خانواده از جمله طلاق را در پیش گرفته‌ایم. طبق برنامه ششم توسعه قرار بر این بود که طلاق کاهش پیدا کند اما متاسفانه افزایش پیدا کرد. از این رو طرح پیشگیری از آسیب های طلاق را تدوین کردیم که مراحل خود را طی کرده است و امیدواریم به زودی اجرایی شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین