کد خبر: ۲۱۹۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۱.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۱.۳ درصد بیشتر از دی ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند؛ امری که نشان از ادامه وضعیت تورمی اقتصاد ایران با وجود ادعای جراحی اقتصادی دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی لایحه بودجه 1402 سرانجام در 21 دی ماه به دست مجلس رسید که تصویر کلی آن نمایانگر روح تورمی آن است. با اینحال، ابراهیم رئیسی- رئیس دولت سیزدهم در نطق پیش از تقدیم لایحه در صحن علنی مجلس طی سخنانی عنوان کرد که او هم از تورم ناراحت است!

آنگونه که میرکاظمی- رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفته روند تورم در سال آینده کاهشی خواهد بود. در ضمن او اشاره کرده که می‌توان تورم را ظرف دو سال به عدد منطقی رساند. البته او رقمی برای تورم سال آینده عنوان نکرده است. افزون بر این، معلوم نیست منظور میرکاظمی از عدد منطقی چیست و قرار است با چه مکانیزمی تورم را کاهش یابد؟ هرچند پیش از او هم صالح‌آبادی که سرانجام وضعیت بازار ارز به سکانداری او در بانک مرکزی پایان داد، به روند کاهشی نرخ تورم در سال آینده اشاره کرده بود.

اما، گروهی از کارشناسان می‌گویند در بهترین حالت وضعیت شاخص تورم همانند سال جاری خواهد بود. پیش‌بینی نهادهای بین‌المللی پولی و مالی هم حکایت از ادامه روند صعودی نرخ تورم دارد. صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرده بود که نرخ تورم برای دو سال آینده بالای 50 درصد باقی خواهد ماند. بانک جهانی هم تورم 40 درصدی را برای اقتصاد ایران انتظار دارد.

نخستین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از بررسی لایحه بودجه 1402 نمایانگر این مطلب است که تورم در بودجه 1402 معادل 40 درصد است. بررسی‌ها و نتایجی که خط بطلان بر اقدامات دولت برای مهار تورم از جمله ایده تشکیل کمیته رصد تورم دارد. رسیدن تورم نقطه‌ای دی ماه به بالای 50 درصد هم مهر تاییدی است بر تمام این پیش‌بینی‌ها و ادامه وضعیت تورمی اقتصاد ایران.

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

نرخ تورم سالانه دی ماه برای خانوارهای کشور به ۴۶.۳ درصد رسید. این رقم نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. مرکز آمار ایران گزارش مربوط به دی ماه را منتشر کرده که در این گزارش درباره شاخص قیمت مصرف‌کننده آمده است که منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۱.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۱.۳ درصد بیشتر از دی ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای دی ماه ۱۴۰۱، در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» با افزایش ۳.۹ واحد درصدی به ۶۹.۲ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۲.۳ واحد درصدی به ۴۱.۲ درصد رسیده است.

نرخ تورم خانوار شهری و روستایی

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۵۰.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۴.۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم ماهانه افزایش یافت

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. به گزارش مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه دی ۱۴۰۱ به ۴.۳ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۴.۱ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۴.۵ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴.۳ درصد و ۴.۳ درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری ۲.۲ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۳.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم دی ماه 1401 افزایش یافت.
تورم دی ماه 1401 افزایش یافت.

رشد نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه دی ماه ۱۴۰۱، برای خانوارهای کشور به ۴۶.۳ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۳ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۵.۵ درصد و ۵۰ درصد است که برای خانوارهای شهری ۱.۲ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (پیاز، بادمجان و کاهو) و گروه «انواع گوشت» (گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوساله و انواع ماهی) و گروه «میوه و خشکبار» است.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع اتومبیل سواری)، گروه «هتل و رستوران» (انواع غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه ۱۴۰۱ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۳.۷ درصد برای دهک دهم تا ۵۳.۲ درصد برای دهک اول است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین