کد خبر: ۲۲۴۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۸
سهم اصلی تولید برق پیک تابستان امسال، متعلق به نیروگاه‌های حرارتی است و بالغ بر ۸۳ درصد تولید عملی برق در زمان اوج تقاضای امسال، با تکیه بر ظرفیت‌های صنعت برق حرارتی کشور محقق می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هرساله پیک مصرف سالانه برق کشور در یکی از روزهای تیرماه و یا مردادماه که گرمترین ماه‌های سال هستند، رقم می‌خورد.

در سال گذشته در روز 25 مردادماه، بیشترین میزان تقاضای لحظه‌ای مصرف برق رقم خورد به‌طوری که در ساعت 15:11 این روز، میزان تقاضای برق به 69 هزار و 457 مگاوات رسید.

در سال جاری نیز پیش‌بینی شده میزان تقاضای برق در یکی از روزهای گرم تیرماه یا مردادماه، به حدود 73 هزار مگاوات برسد.

در سال 1401، میزان ناترازی برق حدود 11 هزار مگاوات بود به‌طوری که در زمان رسیدن اوج تقاضای مصرف به 69 هزار مگاوات، میزان تولید عملی برق حدود 58 هزار مگاوات بود. اما در سال جاری پیش‌بینی شده با افزایش ظرفیت‌ها در بخش تولید برق، ظرفیت عملی تولید در زمان اوج تقاضا، به 62 هزار و 500 مگاوات برسد.

از مجموع 62‌هزار و 500 مگاوات ظرفیت عملی تولید برق کشور، 52‌هزار مگاوات تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی برنامه‌ریزی شده، حدود 9000 تا 9500 مگاوات استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی و حدود 1500 مگاوات نیز استفاده از ظرفیت نیروگاه اتمی، نیروگاه‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده در دستور کار است.

در واقع سهم اصلی تولید برق پیک تابستان امسال، متعلق به نیروگاه‌های حرارتی است و بالغ بر 83 درصد تولید عملی برق در زمان اوج تقاضای امسال، با تکیه بر ظرفیت‌های صنعت برق حرارتی کشور محقق می‌شود.

سهم نیروگاه‌های حرارتی در ظرفیت اسمی تولید برق کشور نیز تقریبا در همین میزان است. طبق آخرین گزارش رسمی از وضعیت ظرفیت تولید برق کشور که مربوط به پایان فروردین ماه امسال است، میزان ظرفیت اسمی تولید برق ایران در پایان فروردین‌ماه به 90 هزار و 995 مگاوات رسید.

جزئیات آخرین وضعیت ظرفیت نامی تولید برق کشور در جدول زیر گردآوری شده است.

نیروگاه‌های حرارتی , شرکت تولید برق حرارتی ,

همانطور که در جدول بالا مشخص است، سهم نیروگاه‌های حرارتی (بخاری، گازی و سیکل ترکیبی) با مجموع ظرفیت اسمی 74 هزار و 199 مگاوات، از مجموع ظرفیت اسمی تولید برق کشور، 81.6 درصد است.

درواقع نیروگاه‌های حرارتی کشور با سهم 81.6 درصدی در ظرفیت اسمی نصب شده تولید برق کشور، سهمی 83.2 درصدی در تأمین پیک تقاضای برق تابستان امسال خواهند داشت.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار