کد خبر: ۲۲۴۹۴۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۱
معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور از گفت‌وگوی ۹۰ دقیقه ای رئیس‌جمهور فرانسه با رئیس‌جمهور کشورمان خبر داد.

گفت‌وگوی ۹۰ دقیقه‌ای مکرون با رئیسی

روسای جمهور ایران و فرانسه در گفتگویی تلفنی، علاوه بر بررسی راه‌های توسعه روابط دوجانبه، درباره تحولات منطقه‌ای و همچنین مذاکرات رفع تحریم‌ها گفتگو کردند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بعد از ظهر امروز (شنبه) در تماسی تلفنی با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرد.

روسای جمهور دو کشور در این گفتگوی تلفنی که ۹۰ دقیقه ادامه داشت، علاوه بر بررسی راه‌های توسعه روابط دوجانبه، درباره تحولات منطقه‌ای و همچنین مذاکرات رفع تحریم‌ها گفتگو کردند.

رئیسی در رابطه با توسعه روابط دو جانبه، با اشاره به محاسبات غلط برخی دولت‌های اروپایی درباره ملت ایران، آن را ناشی از گرفتار شدن این دولت‌ها در دام اطلاعات غلط گروه‌های تروریستی، تجزیه‌طلب و معاندان دانست و بر پرهیز از مداخله در امور داخلی و احترام به اصل حاکمیت ملی تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها، همکاری‌های ایران و آژانس و تاییدات مکرر این سازمان بر پایبندی کشورمان به تعهدات قانونی خود را یادآور شد و بر پرهیز از هرگونه سیاسی‌کاری و اقدام غیرسازنده در مذاکرات رفع تحریم‌ها تاکید کرد.

موضوع جنگ در اوکراین نیز بخشی از گفتگوهای دو رئیس جمهور در موضوعات منطقه‌ای بود که دکتر رئیسی ضمن اعلام سیاست قاطع جمهوری اسلامی مبنی بر مخالفت با جنگ، بهترین راه‌حل را دیپلماسی دانست.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این مکالمه تلفنی با تاکید بر اینکه فرانسه به‌دنبال تعامل با جمهوری اسلامی ایران است، تداوم گفتگوها میان مقامات دو کشور برای تقویت تعاملات فیمابین را خواستار شد.

مکرون با تاکید بر تداوم مذاکرات رفع تحریم تا رسیدن به نتیجه، جمهوری اسلامی ایران را بخشی از راه‌حل بحران اوکراین دانست و ایفای نقش بیشتر ایران در این زمینه را خواستار شد.

 در همین رابطه معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور از گفت‌وگوی ۹۰ دقیقه ای رئیس‌جمهور فرانسه با رئیس‌جمهور کشورمان خبر داد.

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در توییتی نوشت: امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه امروز با دکتر رئیسی تماس گرفت و گفت‌وگویی ۹۰ دقیقه ای داشتند. مکرون تاکید کرد که به دنبال تعامل با جمهوری اسلامی ایران است.

دو رئیس‌جمهور درباره پیشبرد روابط به خصوص مذاکرات رفع تحریم و تحولات منطقه‌ای رایزنی و درباره نحوه ادامه تعامل نیز توافق کردند.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت هم با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی امروز روسای جمهوری ایران و فرانسه، رفع تحریم، تحولات منطقه‌ای و ضرورت ادامه تعامل را از محورهای این گفت‌وگو برشمرد.

سپهر خلجی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:

«مکرون رئیس جمهور فرانسه امروز قریب یک‌ساعت و نیم با آیت الله رئیسی گفتگوی تلفنی داشت.

تأکید بر تعامل با جمهوری اسلامی ایران با هدف پیشبرد روابط در موضوعات مختلف از جمله در زمینه رفع تحریم و تحولات منطقه ای و همچنین ضرورت ادامه تعامل از محورهای مهم این گفتگوی طولانی بود.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار