کد خبر: ۲۲۷۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۱
با توجه به اخباری که از قیمت سیگار در اروپا به گوش می‌رسد همواره یکی از دغدغه‌های مهاجران و گردشگران ایرانی که سیگار مصرف می‌کنند، قیمت این کالا در قاره اروپاست. بررسی‌ها نشان می‌دهد سیگار در ایرلند و فرانسه، به‌عنوان گران‌ترین کشورها از لحاظ فروش سیگار ۲۹ و ۲۲ برابر و در بلغارستان به‌عنوان ارزان‌ترین کشور فروش سیگار، شش برابر ایران است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاید باور این موضوع مشکل باشد اما اگر روزانه ۱۰ نخ سیگار می‌کشید، بسته به آن‌که در کدام کشور اتحادیه اروپا زندگی می‌کنید تفاوت هزینه سیگار ماهیانه شما می‌تواند حدود ۱۷۸.۹۵ یورو باشد، که حدود ۸.۶ درصد درآمد متوسط ماهیانه ۲۰۶۶ یورو در اروپا است. این میزان اختلاف می‌تواند تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی شما در اتحادیه اروپا بگذارد.

اگر در فرانسه زندگی می‌کنید، در سال ۲۰۲۳ برای یک پاکت سیگار باید حدود ۱۱.۵ یورو بپردازید. این یعنی هر باکس سیگار ۱۱۵ یورو قیمت دارد. حال آ‌ن که در ایتالیا همان سیگار را می‌توانید پاکتی ۵.۵ یورو بخرید. حتی اگر فرض بگیرید ۱۰۰ یورو هزینه رفت و برگشتتان از پاریس به تورین ایتالیا باشد، اگر هر چهارماه یکبار تنها برای خرید سیگار سری به ایتالیا بزنید در شش جعبه سیگار ۲۶۰ یورو سود کرده‌اید. البته قبل از این کار باید از قوانین گمرکی کشورها و میزان مجازی که هر فرد می‌تواند سیگار همراه خود داشته باشد مطلع شوید.

با توجه به نرخ هر یورو در ایران (۵۳ هزار و ۶۵۶ تومان) قیمت سیگار در فرانسه معادل ۵۴۷ هزار تومان پول ایران خواهد بود. البته این نرخ در جمهوری ایرلند، به‌عنوان گران‌ترین کشور از لحاظ فروش سیگار، بیشتر است و به حدود ۷۲۰ هزار تومان می‌رسد.

در ارزان‌ترین کشور، یعنی بلغارستان نیز قیمت هر پاکت سیگار حدود ۱۴۹ هزار تومان رقم می‌خورد.

اگر میانگین نرخ هر پاکت سیگار را در ایران از لحاظ مصرف حدود ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم، اعداد و ارقام حاکی از آن است که قیمت سیگار در ایرلند، فرانسه و بلغارستان به ترتیب، ۲۹، ۲۲ و شش برابر ایران است.

سیگار

بنابر جدول بالا جمهوری ایرلند و فرانسه به ترتیب با متوسط ۱۳.۴۳ یورو و ۱۰.۱۹ یورو به ازای هر پاکت بالاترین قیمت‌ها و بلغارستان با ۲.۷۷ یورو به ازای هر پاکت پایین‌ترین قیمت سیگار در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ را داشتند.

علت تفاوت در قیمت سیگار چیست؟

تفاوت در قیمت سیگار اغلب نتیجه میزان متفاوت مالیات‌ بر تنباکو در کشورهای اروپایی است. به عنوان مثال، در فنلاند که قیمت یک پاکت سیگار تقریبا بالاست، مالیات بر تنباکو بیش از ۷۰ درصد قیمت را تشکیل می‌دهد.

قیمت یکی از عواملی است که میزان مصرف سیگار در کشورهای مختلف به آن بستگی دارد اما به نظر می‌رسد همچنان عوامل دیگر، از جمله فرهنگ نقش پررنگ‌تری در تعداد افراد سیگاری و مصرف دخانیات در جای‌جای جهان داشته باشند.

برچسب ها: قیمت سیگار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار